• یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-3386-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

رئیس دانشگاه جامع علمی‌کاربردی استان زنجان:

دولت برای تحقق شعار سال همه امکانات خود را به کار گیرد


رئیس دانشگاه جامع علمی‌کاربردی استان زنجان گفت: دولت باید برای تحقق شعار سال همه امکانات خود را به کار گیرد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، حسن طغرانگار ظهر امروز در نشست تخصصی بررسی جنبه‌های حقوقی و نقش سمن‌ها در حمایت از کالای ایرانی، با اشاره به این‌که در قانون اساسی فصلی به صورت اختصاصی به اقتصاد اختصاص دارد، اظهار کرد: بر اساس اصل 43 قانون اساسی، برای تامین استقلال اقتصادی جامعه و ریشه‌کن کردن فقر و محرومیت، همچنین برآوردن نیازهای انسان در جریان رشد، با حفظ آزادگی او، اقتصاد جمهوری اسلامی ایران بر اساس ضوابطی از جمله تامین نیازهای اساسی و تامین شرایط و امکانات کار استوار می‌شود.

 

وی ادامه داد: در واقع باید نیازهای اساسی مسکن، خوراک، پوشاک، بهداشت، درمان، آموزش و پرورش و امکانات لازم برای تشکیل خانواده برای همه فراهم شود و علاوه بر تامین شرایط و امکانات کار برای همه به منظور رسیدن به اشتغال کامل، وسایل کار نیز باید در اختیار همه کسانی که قادر به کار هستند قرار گیرد.

 

طغرانگار تصریح کرد: به عبارتی این شرایط باید در شکل تعاونی، از راه وام بدون بهره و یا هر راه مشروع فراهم شود که نه به تمرکز و تداول ثروت در دست افراد و گروه‌های خاص منتهی شود و نه دولت را به صورت یک کارفرمای بزرگ مطلق دربیاورد. این اقدام باید با رعایت ضرورت‌های حاکم در برنامه‌ریزی عمومی اقتصاد کشور در هر یک از مراحل رشد صورت گیرد.

 

یک پژوهشگر و مدرس دانشگاه نیز در ادامه تاکید کرد: هر سه قوه باید از نظر قانونی از فرمایشات مقام معظم رهبری اطاعت کنند.

 

حمدالله حسن‌زاده افزود: در نام‌گذاری شعار سال، از دو زاویه می‌توان نگاه کرد. یکی این‌که مقام معظم رهبری به عنوان مرجع دینی است. از این‌رو دستورات ایشان برای مریدان تکلیف است و باید اطاعت شود. افرادی هم که در جامعه قانونمند و تحت عنوان قانون‌مدار زندگی می‌کنند، باید در چارچوب همین قانون و فرمایشات مقام معظم رهبری حرکت کنند. همچنین اصل 110 قانون اساسی عنوان می‌کند که تعیین سیاست‌های کلی نظام و نظارت بر حسن اجرای آن بر عهده رهبر است.

 

وی ادامه داد: در شرایطی که همه دنیا با زورگویی زیر حرف خود می‌زند، مردم باید رو به سوی کالای ایرانی بیاورند و تولید آن را توسعه دهند؛ در واقع بخش اقتصاد چسبیده به زیربنا است و اصل 44 قانون اساسی اقتصاد را به سه بخش دولتی، تعاونی و خصوصی تقسیم کرده است. برای این‌که به رشد اقتصادی برسیم چاره‌ای جز اتکا به خود نداریم و باید دل همگی ما برای کشور بسوزد.

 

حسن‌زاده تصریح کرد: در دنیای زورگوی امروزی کسی می‌تواند دوام بیاورد که از منابع خود بهره بگیرد. یکی از مواردی هم که در برنامه ششم توسعه مطرح شده است، رشد سالانه 3.9 درصدی اشتغال است و این مهم در صورتی محقق خواهد شد که همبستگی ملی در میان باشد و حتی کالای داخلی با کیفیت کمی پایین‌تر خریداری کنیم. البته پیشبرد چنین روندی در وهله اول به تبلیغات و ارتقای سطح فرهنگ مردم بستگی دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: