• دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-7484-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان خبر داد:

بیکاری 11.2 درصد زنجانی‌های آماده به کار در زمستان سال گذشته


رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: نرخ بیکاری استان زنجان در فصل زمستان سال گذشته حدود 11.2 درصد بوده است.


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان،  شهرام طهماسبی  ظهر امروز  در نشست خبری، اظهار کرد: استان زنجان 1.3 جمعیت و مساخت کشور را دارد و یک میلیون و 57 هزار نفر جمعیت را در مساحتی قریب به 22 هزار کیلومترمربع در خود جای داده است و به دلیل وجود ظرفیت بالای ژنتیکی در حوزه گیاهی و جانوری، مناطق حفاظت‌شده یک‌پنجم مساحت استان را دربرمی‌گیرد.


این مسئول جمعیت روستایی کشور را یک‌چهارم جمعیت، اعلام کرد و ادامه داد: بافت غالب جمعیت استان روستایی بوده به طوری که یک‌سوم جمعیت استان روستایی بوده و با وجود 2.5 درصد اراضی کشاورزی کشور در استان زنجان، کشاورزی نیز بافت غالب اشتغال است.


وی افزود: استان زنجان به عنوان کریدور شمال‌غرب کشور قرار دارد و 80 درصد جمعیت و فعالیت اقتصادی در نزدییک این کریدور قرار گرفته که هم نقطه ضعف و هم نقطه قوت برای استان محسوب می‌شود همچنین نیمی از جمعیت کشور در شعاع 400 کیلومتری این کریدور قرار داشته ولی با این وجود بخش خدمات در استان زنجان نقش کمرنگی ایفا می‌کند.


طهماسبی خاطرنشان کرد: استان زنجان زمینه فرهنگی غنی در حوزه میراث‌فرهنگی و گردشگری دارد ولی متاسفانه زیرساخت‌های مناسبی در این بخش فراهم نشده و به دنبال آن هستیم که با ایجاد زیرساخت‌های مناسب، استان زنجان به عنوان مسیر جدیدی در گردشگری کشور شناخته شود.


رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان با اشاره به مطالعات آمایش سرزمینی، یادآور شد: مطالعات آمایش، مطالعاتی بالادستی بوده و مطالعات در استان به پایان رسیده و منتظر تصویب است و در این مطالعات به دنبال آن بودیم که برنامه‌ها، اهداف و سیاست‌های تعیین‌شده بر اساس چارچوب و محور آمایش باشد همچنین توسعه و تقویت گردشگری، خدمات و پیش‌برد کشاورزی صنعتی، از اولویت‌های این مطالعات است.


وی در رابطه با کم‌رنگ بودن نقش مشاغل حوزه خدمات در استان، تصریح کرد: اغلب خدمات با توجه به ساختار اقتصادی و اجتماعی شهرها، در شهر جریان دارد و با توجه به اینکه غالب جمعیت استان زنجان را جمعیت روستایی تشکیل می‌دهد، بالا بودن جمعیت روستایی را می‌توان یکی از دلایل پایین بودن شاخص حوزه خدمات دانست و نیز نگاه برنامه‌ریزان استان در سال‌های گذشته بر این محور نبوده که با سرمایه‌گذاری کم می‌توان در حوزه خدمات جاذبه ایجاد کرد.


این مسئول اظهار کرد: بر اساس آمار اعلام شده نرخ بیکاری استان زنجان در فصل زمستان سال گذشته حدود 11.2 درصد بوده که از میانگین کشوری کمتر است همچنین سهم زنجان از تولید ناخالص داخلی کشور نزدیک به یک بوده و سال گذشته 68 میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در استان انجام شده که بیشتر در حوزه صنعت بوده است.


طهماسبی در رابطه با پنجره واحد سرمایه‌گذاری استان زنجان، عنوان کرد: استان زنجان پایلوت اجرای پنجره واحد سرمایه‌گذاری در کشور است و تاکنون چند استان پنجره واحد سرمایه‌گذاری را از استان زنجان دریافت کرده‌اند همچنین همسایه بودن استان زنجان با چند استان مرزی کشور فرصت مناسبی را در بخش حمل‌نقل کالا برای تجارت خارجی فراهم کرده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: