• یکشنبه ۶ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-1387-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان:

وظیفه هنرمندان بهره‌گیری از هنر برای ماندگاری اهداف جامعه است


نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان گفت: وظیفه هنرمندان بهره‌گیری از هنر برای ماندگاری اهداف جامعه است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، آیت‌الله علی خاتمی در مراسم عصر شعر «فتح خون» که با حضور شاعران برجسته استان برگزار شد، اظهار کرد: تاریخ دوران دفاع‌مقدس و فتح خرمشهر را اگر از دو بعد نظامی و سیاسی بررسی کنیم حرف بسیاری برای گفتن دارند.

 

وی افزود: رزمندگانی که 38 روز با دستان خالی در برابر دشمن متجاوز ایستادگی و مقاومت کردند و در این بین شاهد شهادت مظلومانه خواهران و برادران خود بودند که هر یک می‌تواند داستان یک کتاب باشد.

 

آیت‌الله خاتمی تصریح کرد: در بازتاب بین‌المللی فتح خرمشهر باید به این نکته توجه داشت؛ دشمن بدون تعارف آمده بود تا در خرمشهر بماند، زیرا این شهر برگ برنده‌ای در دست صدام و طرفدران او بود و به‌قدری از فتح خرمشهر مطمئن بود که موضوع خرمشهر را تمام شده اعلام کرده بود.

 

وی در ادامه گفت: صدام در موضوع خرمشهر گفته بود که در صورت بازپس‌گیری خرمشهر توسط ایرانیان کلید بصره را خواهد داد و این سخن صدام نشان از قاطعیت وی و برنامه‌ریزی‌اش در تصاحب خرمشهر را داشت.

 

امام جمعه زنجان یادآور شد: با همه سختی‌ها، دشواری‌ها و رنج‌ها که رزمندگان در آزادسازی خرمشهر متحمل شدند، جمله شهید محمد جهان‌آرا در این زمان ماندگار شد که وقتی به او گفته شده که سنگرها فرو ریخت خرمشهر اشغال شد، گفت: «سقوط خرمشهر قابل احیا و جبران است، آنکه قابل احیا و جبران نیست ایمان است».

 

آیت‌الله خاتمی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در موضوع خرمشهر فرموده‌اند: خرمشهر سمبل مقاومت بود و ایستادگی و این یک سنگ بنایی شد در سال 61 که ثمره‌های خوب آن امروز پایه بسیج جهانی مقاومت و ایستادگی بر آرمان‌ها است.

 

وی تصریح کرد: هنر بزرگ هنرمندان این است که مصادیق اساسی و کلان حیات فکری و اعتقادی و سیاسی جامعه را در قالب نظم ماندگار کنند؛ به برخی از محصولات و میوه‌ها افزودنی اضافه می‌کنند تا ماندگاری آن بیشتر شود، شعر، نظم و ضرب‌المثل در ارتباط با حوادث، نقش افزودنی را ایفا می‌کنند که موجب ماندگاری آن می‌شود.

 

نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان گفت: فتح خرمشهر، فتح‌الفتوح بود همان جمله حضرت امام (ره) که خدا خرمشهر را آزاد کرد، امروز میوه فتح خرمشهر به‌عنوان عمق راهبردی انقلاب اسلامی ثمره‌های خود را داده است؛ توجه به عمق راهبردی باعث شده که خاکریز جنگ‌مان با دشمن در آن زمان شلمچه، خرمشهر یا قصرشیرین بود و امروز سنگر ما دریای مدیترانه است.

 

آیت‌الله خاتمی افزود: استکبار برای از بین بردن جمهوری اسلامی، نزدیک به 40 سال تلاش کرد اما نتواست؛ امروز ایران با تفکر مقاومت موجب عصبانیت دشمنان شده است.

 

وی یادآورشد: مقام معظم رهبری فرمودند عمق راهبردی در بعضی کشورها گاهی زبان، در بعضی کشورها مکتب اهل‌بیت (ع) است، تفکر استکبارستیزی ما را به هم پیوند می‌دهد، این‌ها ثمرات مقاومت در خرمشهر است. ما رسما با آمریکا جنگ می‌کنیم؛ امروز با کشورها در مرز خودمان نمی‌جنگیم، امروز همه هدف‌مان باید این باشد. در این شرایط حساس فقط یک صدا از ایران بلند شود فقط یک صدا تمام گله‌گذاری و شماتت‌ها و چنگ انداختن به صورت همدیگر برخلاف افکار امام راحل و مقام معظم رهبری است.

 

آیت‌الله خاتمی خاطرنشان کرد: ما حضورمان در عراق و سوریه را انکار نمی‌کنیم چون با دعوت دولت قانونی حضور داشتیم، ما حمایت معنوی‌مان را از مردم مظلوم یمن انکار نمی‌کنیم، حمایت معنوی‌مان را از مردم غزه انکار نمی‌کنیم، این عمق استراتژیک و عمق راهبرد ما است.

 

امام جمعه زنجان گفت: آمریکا اگر می‌توانست جنگ نظامی بر علیه ایران انجام بدهد و پیروز شود یک ساعت صبر نمی‌کرد.

 

وی گفت: اگر در این جنگ جمهوری اسلامی شکست بخورد فقط توسط خود ما خواهد بود، زیرا مسایل اساسی را رها کرده و به مسایل فرعی چسبیده‌ایم؛ متاسفانه در 10 روز ماه مبارک رمضان، من وقتی دیدگاه و نظرات جریانهای سیاسی را می‌خواندم خیلی احساس نگرانی کردم، زیرا همه‌اش چنگ انداختن به صورت همدیگر است.

 

امام جمعه زنجان یادآور شد: خداوند در قرآن به پیامبر (ص) می‌فرمایند: از دشمن نترسید از من و از خود بترسید یعنی اگر به سنت‌های الهی عمل نکردید باید از خود بترسی. با زبان شعر و نظم می‌توانید در این رابطه عمق راهبردی و تفکرات و ثمرات فتح خرمشهر تاثیرگذار باشید.

 

در ادامه این مراسم، سرپرست حوزه هنری استان زنجان اظهار کرد: فصل جدیدی از فعالیت‌های حوزه هنری را در پیش رو خواهیم داشت؛ قطعا کاستی‌ها و ضعف‌های متعددی در بخش فرهنگ و هنر وجود دارد.

 

امیر نعمتی گفت: حوزه هنری به عنوان یک نهاد انقلابی و برگرفته از بطن انقلاب وظیفه خودش می‌داند که در جهت ثبت و ضبط و حفظ و اشاعه فرهنگ ایثار و مقاومت قدم بردارد. در این زمینه فعالیت‌هایی آغاز شده در جهت ثبت و ضبط و انتشار کتاب‌هایی در زمینه تاریخ شفاهی خاطرات که رزمندگان و خانواده‌های ایثارگران و شهدا را در پیش رو داریم که در روزهای آینده شاهد رونمایی از این کتاب‌ها خواهیم بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: