• یکشنبه ۶ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-2084-5
  • خبرنگار : 28012
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان:

داشتن تفکرات بخشی، مانع توسعه کشور است


رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: متاسفانه ما هنوز کار تیمی بلد نیستیم و تفکرات بخشی مانع حرکت توسعه در کشور شده است.


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، شهرام طهماسبی ظهر امروز در جلسه کمیته برنامه‌ریزی شهرستان ابهر با بیان اینکه دیدگاه‌ مدیران باید نسبت به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تغییر یابد، عنوان کرد: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یک سازمان تصمیم‌ساز، برنامه‌ریز و سیاست‌گذار است.


وی تصریح کرد: این سازمان یک سازمان نظارتی بوده و آمار و اطلاعات نیز که مبنای برنامه‌ریزی است، از این سازمان استخراج می‌شود.


طهماسبی تصریح کرد: متناسب‌سازی سرمایه‌های انسانی که یکی از مهمترین ابزار نظام برنامه‌ریزی است، تهیه برنامه‌های لازم برای نظام اقتصادی استان و تهیه سند آمایش استان، از دیگر وظایف سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی است.


این مسئول تاکید کرد: در کنار تخصیص بودجه، ظرفیت‌های مختلف دیگری در این سازمان وجود دارد که هدف نهایی همه آنها، تحول در نظام اقتصادی استان است.


وی با بیان اینکه ما در تفکرات توسعه و اقتصاد دچار مشکلات اساسی هستیم، تأکید کرد: برای قرار گرفتن در مسیر توسعه باید باورها و نگرش‌ها در زمینه توسعه تغییر یابد .


طهماسبی با اشاره به اینکه از دید اکثریت افراد جامعه، توسعه به معنای مدل‌سازی است، درحالی که این تنها نمادی از توسعه است، بیان کرد: توسعه تغییری است که باید در باور و نگاه افراد نسبت به اقتصاد، مسائل اجتماعی و فرهنگی، محیط زیست و انسان و نیازهای او ایجاد شود .


وی با تاکید بر اینکه صرفا استفاده از تکنولوژی، توسعه نیست، یادآور شد: توسعه اساسا با پول و منابع حاصل نمی‌شود؛ چرا که ما شاهد جوامع بسیاری بودیم که علی‌رغم داشتن پول و منابع به توسعه نرسیده‌اند .‌


رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان با اشاره به اینکه توسعه، اصول و الزامات خاص خود را دارد، بیان کرد: در واقع توسعه، یک علم بین رشته‌ای است و مجموعه‌ای از مسائل است، ولی باید لازمه آن را که تغییر در باورها است به عنوان اولین اقدام در نظر بگیریم.


طهماسبی گفت: اگر دانش و مهارت‌ها و باورهای ما در مسیر توسعه قرار گیرد، می‌آموزیم که از ظرفیت‌های استان به صورت بهره‌ور استفاده کنیم .


رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان با اشاره به اینکه انجام کار تیمی یکی از راهکارهای موفقیت در دستیابی به توسعه است، عنوان کرد: متاسفانه ما هنوز کار تیمی بلد نیستیم و تفکرات بخشی مانع حرکت توسعه در کشور شده است.


وی یادآور شد: توسعه با یک دستگاه یا بخش حاصل نمی‌شود بلکه برای رسیدن به توسعه باید فارغ از زبان، مذهب، دیدگاه‌های سیاسی و جناحی عمل کرد.


طهماسبی از روستاها به عنوان قطب مولد در کشور یاد کرد و گفت: متاسفانه با روستاها در کشور ما به درستی برخورد نشده است این در صورتی است که باید با روستاها به صورت اقتصادی برخورد شود تا شاهد مهاجرت از روستاها به شهرها نباشیم.


این مسئول با اشاره به اینکه اگر به حوزه اقتصاد و تولید توجه نداشته باشیم با مشکل مواجه خواهیم شد، افزود: موضوع اقتصاد بارها در سفارشات مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار گرفته است، زیرا اقتصاد مرجع تصمیم‌گیری در کشور است .


وی همچنین بر ضرورت توجه به تولید نیز تاکید کرد و افزود: تولید کالاهایی باید مورد توجه قرار گیرد که در آنها دارای مزیت نسبی هستیم و توان رقابت با سایر تولیدکنندگان را داریم .


در ادامه این جلسه نیز فرماندار ابهر با اشاره به اینکه میزان اشتغال این شهرستان در حوزه صنعت ۳۱ درصد است، تصریح کرد: میزان اشتغال در بخش کشاورزی نیز ۲۲ درصد است .


علی حیدری با تاکید بر ظرفیت بالای بخش خدمات در ایجاد اشتغال، تصریح کرد: میزان اشتغال ابهر در بخش خدمات بسیار ناچیز است این در حالی است که فرصت‌های متعدد در بخش اشتغال را داراست لذا باید توجه ویژه به این بخش وجود داشته باشد .


وی از افزوده شدن شرکت‌های جدید طی سال‌جاری به بخش صنعت ابهر خبر داد و افزود: با افتتاح این شرکت‌ها ضریب اشتغال در بخش صنعت ابهر به بالای ۴۰ درصد خواهد رسید .


این مسئول، بها دادن به بخش خصوصی را از راهکارهای ارزشمند دستیابی به توسعه عنوان کرد و گفت: بخش خصوصی می‌تواند از دولت در بسیاری از بخش‌ها دستگیری کند چون دولت در بخش‌های مختلف نمی‌تواند تصدی‌گری کند .

 

وی با اشاره به اینکه می‌توان بخش فاضلاب ابهر را به بخش خصوصی واگذار کرد، یادآور شد: به دلیل وجود صنایع مختلف در این شهرستان می‌توان از پساب فاصلاب برای صنایع استفاده کرد .

 

فرماندار ابهر با تاکید بر اینکه معمولا بخش خصوصی تمایل کمتری به سرمایه‌گذاری در بخش فاضلاب دارد، عنوان کرد: در شهرستان ابهر بخش خصوصی متقاضی تکمیل تصفیه‌خانه فاضلاب بود که به علت وجود قوانین سخت‌گیرانه عقب‌نشینی کرد .

 

حیدری یاداور شد: از محل اعتبارات ملی طی ۴ سال گذشته ۲۷۲ میایارد ریال اعتبار برای تکنیل و راه‌اندازی بیمارستان هزینه شده است .

 

وی با تاکید بر ضرورت اهتمام جدی تکمیل آب شرب ابهر و خرم‌دره، اظهار کرد: سال گذسته در دو منطقه پرجمعیت شریف‌آباد و شناط وضعیت بحرانی بود که یکی از علل عمده این کمبودها فرسوده بودن سیستن‌های آب شهرستان است .

 

حیدری با اشاره به دو استخر نیمه تمام هیدج و صائین قلعه، تصریح کرد: با رایزنی‌های صورت گرفته اعتبارات مورد نظر برای تکمیل استخر هیدج و صائین‌قلعه گرفته شده است و در صورت مهیا بودن همه شرایط این دو استخر تا پایان سال به بهره‌برداری خواهد رسید.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: