• دوشنبه ۷ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-2284-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

نماینده عالی دولت در استان زنجان خبر داد:

پرداخت ۱۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای تولیدی در سال گذشته


استاندار زنجان گفت: سال گذشته سرجمع ۱۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای تولیدی پرداخت شده است.


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، اسدالله درویش‌امیری عصر دیروز در پنجمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان زنجان، اظهار کرد: عملکرد بانک‌های استان در سال گذشته در زمینه اعطای تسهیلات طرح رونق تولید قابل تقدیر است، به طوری که بر اساس عملکرد استان زنجان رتبه چهارم را در کشور دارد .


این مسئول ادامه داد: در مجموع تسهیلات طرح رونق تولید و طرح‌های حمایتی از تولیدات و واحدهای تولید ۱۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات و منابع بانکی وارد چرخه اقتصادی استان شده است .


وی با بیان اینکه استان در طرح فراگیر اشتغال و طرح اشتغال روستایی کم‌توفیق بوده است، افزود: البته همه استان‌های کشور در این اجرای این طرح مشکل دارند و متاسفانه اجرای هر دو طرح‌ به عهده وزارت تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی است و جامعه مورد هدف طرح اشتغال روستایی در استان ساکنان ۷۳۰ روستا و قریب به ۵۰ دهستان است .


نماینده عالی دولت در استان زنجان خاطرنشان کرد: بهتر بود اعطای این تسهیلات به بانک‌هایی واگذار می‌شد که شعبه‌های زیادی در سطح جغرافیای استان و به تبع آن توان کارشناسی و تجربه کافی دارند .


درویش‌امیری با اشاره به مشکلات طرح اشتغال فراگیر و طرح اشتغال‌ روستایی، یادآور شد: دو مشکل در اجرای این دو طرح مشاهده می‌شود که یکی عاملیت بانک‌هایی برای اعطای تسهیلات است که شعبه‌های کمی دارند که این نشان از اشکالات موجود در تصمیم‌گیری است ولی باید در استان تا جایی که می‌توان در استان بر اساس دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های ابلاغ شده مسیر اجرا هموار شود .


استاندار زنجان با ابراز نارضایتی از تفاوت ارقام ارائه شده توسط اداره‌کل تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی و بانک‌های عامل استان در اجرای طرح اشتغال روستایی و اشتغال فراگیر، تصریح کرد: باید تفاوت موجود در ارقام ارائه شده توسط بانک‌ها و اداره‌کل تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی مشخص و به صورت روشنی گزارش شود. همچنین مشکلات احتمالی موجود در دستگاه‌های اجرایی در این رابطه بررسی و بانک‌ها نمایندگان خود را برای حضور در جلسات شهرستانی معرفی کنند تا مشکلات در همان جلسات بررسی و حل شود .


در ادامه این جلسه  رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان با تاکید بر توجه بر اقتصاد دانش‌بنیان، اظهار کرد: اقتصاد دانش‌بنیان از الزامات اقتصاد مقاومتی است و بسیاری از مشکلات موجود را می‌توان با استفاده از علوم جدید و اقتصاد دانش‌بنیان حل کرد .


شهرام طهماسبی ادامه داد: بهره‌وری عنصری است که در کشور مغفول مانده و بر اساس برنامه ششم توسعه یک‌سوم از رشد اقتصادی کشور باید از محل بهره‌وری انجام شود .


در ادامه این جلسه، دبیر شورای هماهنگی بانک‌های استان، اظهار کرد: برای برنامه اشتغال فراگیر ۷۵ مورد طرح به بانک‌های استان به مبلغ ۱۵۳۲ میلیارد تومان معرفی شده‌ که به ۵ طرح مبلغی برابر ۶۴.۳۴۰ میلیارد ریال پرداخت شده و ۳ طرح نیز مصوب شده و ۱۴ طرح نیز مردود شده است .


سعید محمدی‌دوست، بانک‌های عامل طرح اشتغال روستایی را بانک‌ کشاورزی، پست‌بانک و بانک تعاون دانست و گفت: در مجموع ۳۰۲ طرح در این راستا به بانک‌های استان دریافت شده که به ۱۱ طرح تسهیلات پرداخت شده و ۶۹ طرح نیز محدود شدند .


وی در رابطه با مشکلاتی که در امر پرداخت تسهیلات وجود دارد، خاطرنشان کرد: عدم مراجعه برخی از معرفی‌شدگان به بانک، عدم تمایل به نرخ بازپرداخت تسهیلات، عدم آشنایی معرفی‌شدگان با شرایط و نرخ تسهیلات بانکی، عدم رعایت رسته‌های اولویت‌دار و مواردی از این قبیل در پرداخت تسهیلات مشکل ایجاد کرده است .


در ادامه این جلسه مدیرکل تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی استان زنجان گفت: سهم استان زنجان از مجموع تسهیلات اشتغال روستایی که قرار است در کشور پرداخت شود، به میزان 100 میلیارد تومان است، ادامه  نرخ تسهیلاتی که قرار است برای رونق اقتصادی در روستاها و شهرهای کمتر از 10 هزار نفر جمعیت اعطا شود، به ترتیب برای مناطق روستایی و شهرهای کمتر از 10 هزار نفر استان 6 و 10 درصد تعیین شده است .


محمدرضا یوسفی با تاکید بر اینکه تزریق این اعتبارات در مناطق روستایی علاوه بر اینکه باعث رونق اقتصادی خواهد شد، باعث می‌شود تا مهاجرت روستاییان به شهرها با سرعت کمتر انجام شده و در آینده نیز شاهد تحقق بیش از پیش مهاجرت معکوس باشیم، خاطرنشان کرد: خوشبختانه تا به امروز شاهد استقبال خوب روستاییان استان از تسهیلات اشتغال‌زایی در این مناطق هستیم .


وی با بیان اینکه اعطای تسهیلات اشتغال‌زایی در روستاها و شهرهای کمتر از 10 هزار نفر جمعیت باعث شد تا شاهد ارائه طرح‌های خوب اشتغال‌زایی باشیم، تصریح کرد: بی‌تردید بهره‌برداری مطلوب از این طرح‌ها می‌تواند منجر به ایجاد اشتغال پایدار در این مناطق شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: