• سه شنبه ۸ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-10914-5
  • خبرنگار : 28018
  • منبع خبر : ----

نماینده عالی دولت در استان زنجان:

شهرداران در جلوگیری از تخلفات شهرسازی پیشگام باشند


نماینده عالی دولت در استان زنجان تاکید کرد: شهرداران باید در جلوگیری از تخلفات شهرسازی پیشگام باشند.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری زنجان، اسدالله درویش‌امیری در نشست هم‌اندیشی کمیسیون‌های ماده 100 استان که با حضور نمایندگانی از وزارت کشور در استانداری زنجان برگزار شد، با تاکید بر اینکه شهرداران باید در جلوگیری از تخلفات شهرسازی پیشگام باشند، گفت: رویکرد کمیسیون‌های ماده 100 جلوگیری و پیشگیری از وقوع تخلفات شهرسازی است، نه اخذ جریمه و کسب درآمد شهرداری‌ها؛ چرا که با جلوگیری از بروز تخلفات ساختمانی، از آسیب‌های اجتماعی مربوط به حاشیه‌نشینی جلوگیری می‌شود.

 

وی با انتقاد از عدم رعایت روح شهرسازی، مهندسی و معماری در شهرهای کشور، اظهار کرد: روح حاکم بر توسعه شهری باید به گونه‌ای باشد که نسل‌های آینده نیز از معماری بناها، زیبایی نماها، توزیع کاربری‌ها و شهرسازی لذت ببرند و بتوانند در شرایط مطلوبی زندگی کنند.

 

استاندار زنجان با یادآوری و مقایسه وضعیت توسعه و شهرسازی در دوران گذشته و شرایط فعلی، افزود: اگر چه در گذشته تجهیزات نوین شهرسازی و معماری وجود نداشت ولی احداث بناهایی نظیر چهل ستون اصفهان یا معماری شهری فومن نشان‌دهنده توانمندی ایرانیان در معماری و زیباسازی شهری است.

وی بر ضرورت اجرای دقیق و کامل طرح جامع و طرح تفصیلی شهرها تاکید و خاطرنشان کرد: اگرچه طرح‌های تفصیلی و جامع شهری مطالعات بسیار دقیق و کاملی نیستند ولی پای‌بندی به این قوانین و الگوها از بروز تخلفات شهری و عدم توجه به زیباسازی‌ها جلوگیری خواهد کرد.

 

درویش‌امیری با بیان اینکه باید از تکرار اشتباهات شهرسازی گذشته و افزایش تراکم غیرمجاز در شهرها جلوگیری کرد، ادامه داد: اگر جلوی اشتباهات و تخلفات شهرسازی گرفته نشود باید برای هر تخلف یک پرونده در کمیسیون ماده 100 شهرها ایجاد شود.

 

استاندار زنجان، سیستمی کردن ارجاع پرونده‌های تخلفات را گامی در جهت جلوگیری از دخالت‌ها دانست و تاکید کرد: اگر بتوان رسیدگی به پرونده‌ها و صدور پروانه ساخت و سازها را بدون نام، به‌صورت سیستمی و با استفاده از کدگذاری‌ها انجام داد، گام موثری در جهت سالم‌سازی کمیسیون‌ها، حذف توقعات و انتظارات بی‌جای مراجعین برداشته می‌شود.

 

وی، از شهرداران و اعضای کمیسیون‌های ماده 100 شهرستان‌ها و استان خواست با جدیت بر اجرای دقیق طرح جامع شهری اصرار و با متخلفان برخورد کنند، تاکید کرد: در راستای حفاظت از منافع عمومی باید با جدیت از حذف پارکینگ در نقشه‌های ساخت بنا جلوگیری کرد و تنها با اِعمال جریمه از این مسائل نگذریم؛ چراکه موجب به مخاطره انداختن زندگی و عبور و مرور شهروندان می‌شود و در جامعه تنش‌های عصبی ایجاد می‌کند.

 

نماینده عالی دولت در استان زنجان در ادامه ضمن قدردانی از حوزه قضایی استان در همراهی و رفع مشکلات استان، با اشاره به اینکه با دعوا، ایجاد التهاب و خبرسازی در جامعه نمی‌توان مشکلات کشور را برطرف کرد، ادامه داد: قوای سه‌گانه و رسانه‌ها و هرکسی که از خزانه بیت‌المال حقوق می‌گیرد اگر همدل و همراه نباشند، نمی‌توان مشکلات جامعه را بر طرف کرد.

 

وی همچنین با بیان اینکه ماه رمضان فرصتی برای خودسازی است و نباید تنها به تحمل گرسنگی و تشنگی در این ماه پرفضیلت بسنده کرد، افزود: در جامعه توحیدی و دینی، بی‌عدالتی، دروغ، تهمت، بداخلاقی و بی‌وجدانی معنایی ندارد و باید درک عمیقی در مسلمانان و روزه‌داران در این جامعه وجود داشته باشد.

 

نماینده عالی دولت در استان زنجان، ادامه داد: باید عدالت، اخلاق، انصاف و پاکی در جامعه توحیدی رعایت شود و نمی‌توان تنها به گرسنگی و تشنگی در این ماه بسنده کرد، بلکه باید با رعایت آداب، از فضائل این ماه بهره برد.

 

گفتنی است، در این جلسه عملکرد و مصوبات کمیسیون ماده 100 در هریک از شهرستان‌های استان طی سال گذشته مورد بررسی قرار گرفت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: