• پنجشنبه ۱۰ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-2387-5
  • خبرنگار : 28002
  • منبع خبر : ----

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی استانداری زنجان:

قبح برخی از آسیب‌های اجتماعی در جامعه از بین رفته است


مدیرکل فرهنگی و اجتماعی استانداری زنجان گفت: متاسفانه قبح برخی از آسیب‌های اجتماعی در جامعه از بین رفته است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، مسیح‌الله سلطانی شامگاه دیروز در نشست هم‌اندیشی اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه استان زنجان که با موضوعیت چالش‌های حوزه اجتماعی و فرهنگی و نقش اصحاب رسانه در ارتقای وضعیت اجتماعی و فرهنگی استان زنجان برگزار شد، با ارائه گزارشی از وضعیت اجتماعی و فرهنگی استان، افزود: طرح سنجش سرمایه اجتماعی، یکی از معتبرترین طرح‌ها به‌شمار می‌رود که روند روشنی از وضعیت اجتماعی و فرهنگی کشور به به تبع آن استان زنجان ارائه می‌دهد.

 

وی با یادآوری اینکه در طرح سنجش سرمایه اجتماعی 40 شاخص مدنظر بوده و مورد سنجش قرار گرفته که 10 شاخص از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است، ادامه داد: ارزش‌های بنیادین، رضایت‌مندی، ارزش‌ها و هنجارهای خانوادگی، نگرش‌های جنسیتی، نابسامانی و پریشانی اجتماعی، احساس آزادی و امنیت، مشکلات جامعه، منابع کسب خبر، مشکلات اجتماعی و نیز مخاطره‌های اجتماعی از جمله مهم‌ترین شاخص‌هایی است که در این طرح مورد توجه بوده است.

 

این مسئول با تاکید بر اینکه عدم توجه به مسائل فرهنگی، یکی از مهم‌ترین دلایل بروز آسیب‌های اجتماعی در جامعه به‌شمار می‌رود، تصریح کرد: آنچه که طرح سنجش سرمایه اجتماعی با 10 شاخص مهم به ما ارائه می‌دهد این است که زنجان از نظر وقوع آسیب‌های اجتماعی، جزو استان‌هایی است که کمتر آسیب دیده است که باید از این ظرفیت به نحو مطلوب حراست کنیم تا یکی از دغدغه‌های جدی کشور، در استان زنجان کمتر دیده شود.

 

سلطانی با یادآوری اینکه یکی دیگر از نتایج حاصله از این طرح این است که سرمایه اجتماعی در زنجان مطلوب‌تر از سایر استان‌ها است، اظهار کرد: همچنین زنجانی‌ها در نگرش جنسیتی کماکان با حضور بانوان به‌عنوان نیمی از جامعه در بخش‌های مختلف مقاومت می‌‌کنند که این نگرش نیاز به اصلاح دارد. از طرفی یافته‌های این طرح حاکی از آن است که قبح برخی از آسیب‌های اجتماعی از جمله طلاق در جامعه شکسته شده است.

 

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی استانداری زنجان با بیان اینکه سن ازدواج در هر دو بخش آقایان و بانوان در مناطق شهری افزایش و روستایی کاهش یافته است و هر را باید به‌عنوان یک معضل تلقی کنیم، خاطرنشان کرد: بی‌تردید مهم‌ترین یافته این طرح این است که شهروندان زنجانی نمی‌دانند از کدام الگوی رفتاری تبعیت کنند و در این زمینه دچار سردرگمی هستند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: