• جمعه ۱۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۳
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 973-1985-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

تولیت مسجد جامع سید زنجان:

تقوای الهی، راهی برای کسب نورانیت در انسان است


تولیت مسجد جامع سید زنجان گفت: انسان زمانی می‌تواند به نورانیت الهی در قلبش دست یابد که در راه تقوای الهی گام برداشته باشد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، آیت‌الله سیدمحمد حسینی‌زنجانی در سخنرانی پیش از خطبه‌های این هفته نماز جمعه زنجان، اظهار کرد: نورانیت در قلب انسان زمانی پدیدار می‌شود که راه تقوای الهی را در پیش گیرد. انسان اگر هدایت اولیه اسلام را قبول کند، به هدایت ثانویه که توفیق انسان شامل می‌شود دست می‌یابد، در این هدایت دوم، انسان مفاهیمی را درک می‌کند که قبل از آن قادر به درک آن نبود.

 

وی افزود: هدایت ویژه یکی از داده‌های بسیار شایسته قرآن کریم است که خداوند برای هدایت انسان قرار داده است، خداوند سرپرست انسان‌هایی است که به او ایمان آورده‌اند و از تاریکی شرک خارج شده و به نور هدایت الهی وارده شدند، در هدایت ثانوی نور الهی است که در سایه تقوای الهی کسب می‌شود.

 

این مرجع عالیقدر یادآور شد: انسان اگر به تقوای الهی دست یابد، بسیاری از مفاهیم در قلب وی پدیدار خواهد شد، بر همین اساس در روایات اهل‌بیت (ع) آمده است که همانطور که جسم انسان دارای دو چشم و دهان و غیره برای درک اطرافش است، قلب انسان نیز دارای دو دریچه الهام شر و خیر است. انسان اگر به هدایت ثانوی دست یافت، قلب وی آراسته به نور الهی می‌شود، این ویژگی شامل انسان‌هایی است که به شرح صدر و حقانیت دین اسلام رسیده‌ باشند.

 

وی تصریح کرد: سختی قلب اگر در قلب انسان به وجود آید، به راه غیرالهی هدایت می‌شود؛ در گمراهی آشکار، انسان نور الهی را در خود خاموش می‌کند، در نتیجه حال دعا و مناجات را در خود نمی‌بیند، اگر تقوای الهی در انسان حاکم شد فرقان در قلبش ایجاد خواهد شد.

 

آیت‌الله حسینی‌زنجانی در ادامه به تعریف «فرقان» پرداخت و افزود: «فرقان» نوری است که بین حق و باطل را نشان می‌دهد، گناهانی وجود دارد که انسان به‌واسطه انجام آن نمی‌تواند با خداوند ارتباط برقرار کند. وقتی نور الهی و توحید در قلب انسان حاکم شود، به واسطه این حاکمیت نور می‌تواند راه الهی را بیابد. نور الهی باید در قلب انسان ایجاد شود که به واسطه آن به درگاه الهی تضرع و استغفار می‌کند و خود را می‌بخشاید؛ غفلت اگر وجود انسان را فرا بگیرد، دچار قساوت قلب شده و نتیجه آن دور شدن از راه الهی است.

 

وی خاطرنشان کرد: اگر انسان در مسیر خداوند که تقوای الهی است گام بردارد به سعادت دنیا و آخرت می‌رسد؛ لذا کسب رزق حلال از اهمیت بسیار مهمی در قرار گرفتن در مسیر الهی برخوردار است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: