• شنبه ۱۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-14814-5
  • خبرنگار : 28003
  • منبع خبر : ----

/شهرک صنعتی روی زنجان و سریال مشکلات زیست‌محیطی آن/

مسیل‌هایی که متولی ندارد


مدیرکل حفاظت ‌محیط‌زیست استان زنجان با اشاره به وجود هفت مسیل در داخل و اطراف شهرک صنعتی روی زنجان، گفت: با توجه به نحوه قرارگیری این مسیل‌ها، آلودگی در حین بارندگی از طریق آن به بیرون منتقل می‌شود که باید راهکار درستی برای حل مشکل اندیشید.

 

سیدرضا موسوی مشکینی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: شهرک صنعتی روی در مساحتی حدود 170 هکتاری و در نزدیکی شهر زنجان قرار گرفته و با توجه به محل قرارگیری، در سال‌های گذشته مشکلات زیست‌محیطی را به‌وجود آورده است که برای کاهش آسیب‌ها اقداماتی انجام شده که باید با دقت شرایط را به سمت بهبود سوق داد.

 

وی تصریح‌ کرد: یکی از مشکلات موجود در این محل، مسیل‌هایی است که در داخل شهرک و اطراف آن برای هدایت روان‌آب‌ها وجود دارد که باعث شده تا آلودگی به بیرون منتقل شود که اداره‌کل حفاظت ‌محیط ‌زیست استان هشدارهای لازم را در این رابطه به ارگان‌های ذی‌ربط داده و درخواست شده تا موارد هرچه سریع‌تر برطرف شود.

 

موسوی تصریح‌ کرد: البته اقداماتی از جمله تهیه مشاور برای مطالعه طرح‌های پیشنهادی انجام شده است که حاصل کار شرکت مشاور نیز این بود که برخی واحدها در مسیر مسیل‌ها احداث شده که در زمان صدور مجوز به این موضوع بی‌توجهی شده است.

 

این مسئول ادامه داد: پس از کش و قوس فراوان و برگزاری جلسات کارشناسی با مسئولان شرکت آب منطقه‌ای، جهادکشاورزی و شرکت شهرک‌های صنعتی، تصمیمات اولیه اتحاذ شده است، از جمله اینکه کانال بزرگی کنار محل دپوی پسماند احداث شود تا آب‌ها از آن منطقه از طریق این مسیل هدایت شود.

 

وی با انتقاد از این موضوع که مسیل‌های داخل شهرک متولی نداشته و همین موضوع باعث بروز مشکلات عدیده‌ای شده است، افزود: یکی از مواردی که به علت نداشتن متولی در این شهرک مشکل‌ساز شده است، تخلیه نخاله در مسیر مسیل‌ها است. البته یکی دیگر از نگرانی‌ها افزایش مساحت واحدهای صنعتی واقع در محل است که به‌هیچ وجه نباید گسترش یابد.

 

این مسئول در ادامه با اشاره به آخرین اقدامات انجام شده در این حوزه، اظهار کرد: یکی از پیشنهادات مشاور واگذاری مسیل‌ها به واحدهای صنعتی به صورت اجاره‌ای است و اینکه در انتهای مسیل‌ها حوضچه‌هایی احداث شود تا رواناب‌ها در آنجا جمع‌آوری و به چرخه مصرف بازگردد که البته به نتیجه درخوری در ین رابطه نرسیده‌ایم و جلسات برای بررسی موارد همچنان ادامه دارد.

 

موسوی خاطرنشان ‌کرد: البته منکر اقدامات انجامش شده در محل شهرک برای کاهش آلودگی‌ها نیستیم ولی باید با به حداقل رساندن آسیب‌پذیری، شرایطی فراهم شود تا استانداردهای زیست‌محیطی نیز در کنار فعالیت شهرک رعایت شود تا آسیبی به سلامت جامعه و محیط وارد نشود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: