• شنبه ۱۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-4084-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان مطرح شد؛

فضاهای مازاد اداری؛ ثروت عظیمی که معطل مانده است


استاندار زنجان گفت: وجود فضاهای مازاد اداری در کشور، ثروت عظیمی را معطل کرده‌ است.


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، اسدالله درویش‌امیری در سومین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان، اظهار کرد: مدیران فضای مازاد ادارای دستگاه‌های خود را به راحتی واگذار نمی‌کنند و متاسفانه این فضاها ثروت عظیمی است که با وجود این نوع رویکرد در کشور معطل مانده و در انحصار دستگاه‌ها قرار گرفته است.


این مسئول ادامه داد: وجود فضاهای مازاد ادارای به اقتصاد کشور آسیب می‌زند و علاوه‌ بر آن هزینه‌ها را نیز افزایش می‌دهد و انتظار می‌رود که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان لیستی از فضاهای مازاد ادارات را به دیوان محاسبات ارائه کند و بودجه‌ جاری این فضاها نیز کاهش یابد.


وی، فضای ادارای را محیطی تعریف‌ شده دانست و افزود: با وجود مشخص بودن تعریف فضای اداری، استانداردهای تعیین شده در هیچ‌کدام از دستگاه‌ها رعایت نمی‌شود و تعداد قابل توجهی سالن ورزشی، استخر، آمفی‌تئاتر وجود دارد که جز معدود موارد، استفاده‌ای از آن نمی‌شود. همچنین امیدواریم استان در رابطه با این موضوع پیش‌قدم شود.


نماینده عالی دولت در استان زنجان خاطرنشان کرد: امیدواریم با همکاری دستگاه‌های نظارتی بتوان زمین‌هایی که با عنوان مختلف توسط دستگاه‌ها دریافت شده و هنوز هیچ اقدامی انجام نداده، زمین‌ها پس‌گرفته شوند.  همچنین انتظار می‌رود که اداره‌کل امور اقتصاد و دارایی استان جدولی از تهاترهایی که دستگاه‌ها در سال گذشته انجام داده‌اند، ارائه دهند.


درویش‌امیری تصریح کرد: برای جلسه آینده جدولی از مطالبات دستگاه‌ها به پیمانکاران در استان ارائه شود؛ چرا که تهاتر فرصتی برای پرداخت مطالبات به پیمانکاران است و در حال حاضر حدود 800 میلیارد تومان بدهی به پیمانکاران وجود دارد که شاید بتوان از طریق بانکی، اداره‌کل امور مالیاتی و اداره‌کل تامین اجتماعی استان تسویه شود.


استاندار زنجان در رابطه با تخصیص بودجه به شهرستان‌ها، یادآور شد: شورای برنامه‌ریزی استان برای رعایت تعادل توزیع بودجه مجبور است برخی پروژه‌ها را در شهرستان‌ها اجرا کنند به همین دلیل گلایه‌هایی از توزیع بین‌بخشی به وجود می‌آید و پیشنهاد می‌شود بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و شرکت‌های آب و فاصلاب شهری و روستایی به عنوان مهمان دعوت شوند.


وی در رابطه با بحث پلاک‌کوبی منازل مسکونی، اظهار کرد: شهر زنجان به عنوان تنها شهر مرکز استان کشور است که پلاک‌کوبی در انجام نشده و به این مهم باید به عنوان یک امر ضروری توجه کرد؛ چرا که بسیاری از فرم‌های ادارای برای تکمیل شدن نیاز به کدپستی دارند و این اشکال و ضعفی اساسی برای استان است و 320 میلیون تومانی که توسط پست درخواست شده بود، مصوب می‌شود.


در ادامه این جلسه، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان، با اشاره به مصوبه شورای عالی اداری در رابطه با فضاهای مازاد، اظهار کرد: این مصوبه در رابطه با نحوه استفاده و استفاده بهینه از فضای دستگاه‌های ادارای است که باید تقاضای بهره‌بردار برای استفاده از فضای مازاد با رعایت ماده 69 قانون تنظیم، مورد توجه و اجرا قرار گیرد. بر اساس این مصوبه کارگروه ساماندهی فضای اداری لغو شده و اختیارات آن به شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان محول شده است.


شهرام طهماسبی ادامه داد: در استان تعداد قابل توجهی فضای مازاد و بلااستفاده وجود دارد که دستگاه‌ها باید خودخواهی را کنار گذاشته و فضای توسعه را برای استان ایجاد کنند و نباید فراموش کرد که امکانات موجود متعلق به نظام و همه مردم است همچنین در رابطه با میز خدمت و ارزیابی عملکرد دستگاه‌ها، ارزیابی‌ها به صورت اجرایی آغاز شده است.


وی در رابطه با اعتبارات عمرانی، افزود: اعتبارات عمرانی در کل کشور و به تبع آن در استان‌ها 40 درصد کاهش داشته که این کاهش اعتبار سبب محدودیت در انتخاب پروژه‌ها به وجود می‌آید و فرمانداران توجه کنند که جهت‌گیری انتخاب پروژه‌ها در شهرستان‌ها در راستای اقتصاد مقاومتی باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: