• یکشنبه ۱۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۲
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 973-2385-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

احیا؛ فرصت خلوت‌گزینی بنده با خالق هستی


کارشناس امور دینی از جایگاه والای شب‌های قدر در اسلام خبر داد و گفت: انجام اعمال وارد شده در شب‌های قدر فرصتی مناسب برای خلوت گزینی بنده با خالق است که باید به تفکر و تدبر سپری شود .


حجت‌الاسلام سیدعلی موسوی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: از شب قدر یا «لیله‌القدر» به عنوان شب نزول قرآن و مقدّر شدن امور یک‌ ساله انسان‌ها نام برده شده است .


وی افزود: قرآن کریم در سوره‌های قدر و دخان از شب قدر سخن گفته است، در قرآن و روایات ارزش شب قدر بیش از هزار ماه دانسته شده است، این شب بافضیلت‌ترین شب سال و شب رحمت الهی و آمرزش گناهان است و در آن، فرشتگان به زمین می‌آیند و بنابر برخی از احادیث شیعه، مقدرات سال آینده بندگان را بر امام زمان (عج) عرضه می‌کنند.


موسوی تصریح کرد: زمان دقیق شب قدر، مشخص نیست، ولی بر اساس بسیاری از روایات، در ماه رمضان واقع شده است و به احتمال زیاد یکی از شب‌های 19، 21 و یا 23 این ماه است که شیعیان بر شب 23 رمضان و اهل سنت بر شب 27 رمضان تاکید بیشتری دارند .


کارشناس دینی در ادامه یادآور شد: شب قدر به دلیل مقدر شدن یک سال آینده بندگان از اهمیت بسزایی برخوردار است که در کتب ادعیه و مفاتیح الجنان اعمالی برای این شب نیز وارد شده است؛ شب زنده‌داری یا احیا یکی از اعمال مهم و سفارش شده در شب‌های قدر است که روزه‌داران در مساجد و یا در خانه به شب زنده‌داری می‌پردازند .


موسوی افزود: از دیگر اعمال وارد شده در شب‌های قدر می‌توان به غسل کردن، تلاوت قرآن کریم، مناجات، خواندن زیارت عاشورا، تمسک جستن و سرگرفتن قرآن کریم و خواندن نماز اشاره کرد .


وی تصریح کرد: همزمانی شهادت امام علی (ع) با شب‌های قدر از دیگر برنامه‌های مناسبتی محسوب می‌شود که روزه‌داران به عزاداری برای مولای متقیان می‌پردازند، نکته‌ای باید بدان توجه کرد دوری از افراط و تفریط در برگزاری مراسم عزاداری در این شب‌ها است .


موسوی خاطرنشان کرد: متاسفانه مشاهده شده که بعضا افراط و تفریط موجب شده تا افراد از به جا آوردن اعمال شب‌های قدر غافل بمانند که لازم است برای بهره‌مندی بیشتر از فیوضات این شب‌ها به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: