• سه شنبه ۱۵ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۹
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 973-2585-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

کارشناس امور دینی:

قدر؛ اوج نیاز انسان به خداوند است


کارشناس امور دینی گفت: شب‌های قدر فرصت و نقطه اوج احتیاج انسان‌ها به خداوند است، قدر فرصتی است که انسان باید به این درک برسد که همواره محتاج خداوند است .


حجت‌الاسلام یوسف مصطفوی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: برای انسان یک مفهومی به نام «احساس احتیاج» از اهمیت به‌سزایی برخوردار است .


وی افزود: انسان اگر به درک مفهوم احساس احتیاج دست نیابد سرکشی، خودخواهی و تکبر وجودش را فرا می‌گیرد، زیرا به مفهوم احساس احتیاج به خالق هستی دست نیافته است .


مصطفوی تصریح کرد: باید انسان به مفهوم احساس احتیاج در هر جایگاه و مقامی که هست برسد و همواره خود را محتاج به خالق هستی ببیند و این احساس را در خود زنده و حفظ کند .


این کارشناس در ادامه یادآور شد: ماه مبارک رمضان یک زمان و فرصت مهم برای رسیدن به نکته و نقطه احساس احتیاج به معبود محسوب می‌شود .


وی افزود: ائمه‌اطهار (ع) همواره در مناجات و ادعیه‌شان خود را محتاج خداوند می‌دیدند؛ پیامبر گرامی اسلام (ص) و امام علی (ع) به دلیل داشتن مقام و جایگاه والا در امر هدایت امت اسلامی در محضر الهی خود را نیازمند و مطیع خداوند می‌دانستند، از این سخن به این نکته می‌توان دست یافت که ائمه‌اطهار (ع) هر اندازه از نعمت توجه خداوند برخوردار بودند نیاز ببشتری برای این توجه احساس می‌کردند.


مصطفوی خاطرنشان کرد: امام علی (ع) در شب ضربت خوردن‌شان، افطار مهمان خانه دخترشان ام‌کلثوم بودند، دخترشان برای پذیرایی از مولای متقیان نان جو، شیر و نمک در سفره قرار دادند و امام علی (ع) با چشمانی اشکبار فرمودند: دخترم کی پدر را دیده‌ای در سفره از دو نوع خورشت اطعام کند؟ ام‌کلثوم نمک را از سفره برداشتند اما امام فرمودند شیر را بردار من با نان و نمک افطار می‌کنم .


این کارشناس در ادامه افزود: سیره زندگی امام علی (ع) به گونه‌ای بود که خودشان را همواره محتاج به خداوند می‌دانستند و این میزان احساس احتیاج به حدی بود که درکش خارج از منظر عوام بود .


مصطفوی یادآور شد: داشتن احساس احتیاج انسان به خداوند در همه انسان‌ها وجود دارد اما سطح این احساس متفاوت است، شب‌های قدر نقطه شروع این احساس است که خداوند به بندگان خود در این شب اختصاص داده است تا به مناجات، ضجه زدن به درگاه خداوند، شب زنده داری برای تدبر و تعقل سپری کنند که در صورت رسیدن به این درک از احتیاج فرد خود را همواره مطیع و محتاج به خداوند خواهد یافت و هرگز از مسیر الهی منحرف نخواهد شد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: