• پنجشنبه ۱۷ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۸
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 973-2685-5
  • خبرنگار : 28025
  • منبع خبر : ----

لزوم بصیرت‌افزایی در احیای شب‌های قدر


تدبر و تعقل در زنده نگه داشتن شب‌های قدر یکی از ملزومات است. اسلام آرم و اوهام نیست بلکه مرام و متصف به تفکر و تأمل است و در شب قدر باید بدان توجه کرد.


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، شب قدر که قلب رمضان است به احیا و شب زنده‌داری، تفکر و تعقل، خواندن نماز، قرائت سوره‌هایی همچون سوره مبارکه قدر، غسل کردن، استغفار و توبه و ... توصیه شده است. سوره قدر حاوی مطالب مهمی در مورد شب قدر و نزول قرآن و تقدیر امور در این شب است که آیت‌الله مکارم شیرازی در تفسیر این سوره آورده که نزول قرآن مجید در شب قدر بوده و آثار و برکات فراوانی برای آن ذکر شده است .


بر اساس بیانات آیت‌الله مکارم شیرازی در تفسیر سوره قدر، در روایات آمده است که شب قدر در ماه رمضان و یکی از شب‌های نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم معین شده که شب بیست و یکم تأکید بیشتری دارد و علت مشخص نشدن زمان دقیق شب قدر این است که انسان همه شب‌هایی که احتمال قدر بودن آن می‌رود را مورد احترام قرار داده و با مناجات بیشتر، پاداش بیشتری دریافت کند .


یکی از مهم‌ترین وجوهی که سوره قدر به آن اشاره دارد، نزول قرآن است که در نزول دفعی تمام قرآن بر قلب مبارک پیامبر اکرم (ص) نازل شد و نزول تدریجی قرآن در طول 23 سال دوران نبوت انجام گرفت در روایات متعددی آمده است که در شب قدر مقدرات یک ساله انسان‌ها تعیین می‌شود و آن را برای امضا نزد حجت خدا و امام زمان(عج) می‌برند که این موضوع با اختیار و آزادی انسان تضادی ندارد و و این تقدیر الهی بر اساس شایستگی‌ها و لیاقت‌های افراد بوده که زمینه‌هایش از طرف خود فرد فراهم شده است .


آیت‌الله مکارم شیرازی همچنین در تفسیر این سوره به برتری شب قدر از هزاران ماه اشاره می‌کند که نزول قرآن در این شب سبب برتری و برکات آن شده و ارزش عبادت و احیای آن را فزونی بخشیده و از طرفی در روایات می‌خوانیم که شب قدر از مواهب الهی است که امت‌های گذشته از این مواهب برخوردار نبودند .


شب قدر فرصت طلایی توبه


حجت‌الاسلام ولی‌الله مصائبی، معاون فرهنگی و آموزشی تبلیغات اسلامی استان زنجان نیز در مورد فلسفه شب قدر به سخنان مفسران اشاره کرد و گفت: قدر به معنی بزرگ و باعظمت است و برخی آن را بزرگی و عظمت خداوند تفسیر کردند که مقدرات یک سال در این شب رقم می‌خورد .


وی با اشاره به نزول قرآن کریم در شب قدر یادآور شد: ملائکه در این شب به زمین نزول می‌کنند تا به دعای روزه‌داران آمین بگویند و این شب چتر امنیتی برای بشر و انسان‌های معصیت‌کار است تا دست به توبه بردارند و در این فرصت طلایی گناهان خود را پاک کنند .


معاون فرهنگی و آموزشی تبلیغات اسلامی استان زنجان شب قدر را قلب رمضان خواند و گفت: در این شب که بهتر از هزاران سال است خواندن دعا و ذکر، عبادت و نماز سفارش شده و حتی توصیه می‌شود که نمازهای قضا را در این شب به‌جای آورند و از این فرصت برای پالایش دل‌های زنگ‌زده استفاده و صلح و صفا، احسان، صله‌رحم و نیکی را جایگزین تفرقه، ظلم، قطع رحم و بدی کنند .


این مسئول به بصیرت‌افزایی در احیای شب‌های قدر تأکید کرد و گفت: مومنان باید تلاوت قرآن و ادعیه را شایسته و مفهومی به‌جای آورند تا فضیلت شب قدر را بیشتر درک کنند چرا که در اسلام فضیلت بسیاری برای آن قائل شدند .


مصائبی در مورد اینکه عده‌ای معتقدند بیشتر از خواندن دعا در شب قدر باید به تفکر و تعقل پرداخت، تصریح کرد: هر دعا و نیایشی فضیلت خود را دارد و در دعای جوشن کبیر در 100 فراز یک هزار بار نام‌های زیبای خدا را می‌خوانیم که این کار حتما اجر خود را دارد اما از طرفی امام صادق(ع) فرمودند که یک ساعت تفکر از 70 سال عبادت بهتر است .


اسلام آرم نیست، مرام است


وی با تأکید بر اینکه اسلام آرم نیست بلکه مرام است عنوان کرد: اسلام اوهام نیست و متصف به تفکر و تأمل است که باید این تفکر در خلقت باشد و به دنبال کشف مفاهیم باشیم .


معاون فرهنگی و آموزشی تبلیغات اسلامی استان زنجان به فعالیت شورای هیئات مذهبی نسبت به نظارت بر مادحین و شعرای آیینی در عزاداری‌ها و مراسم اشاره کرد و گفت: از طرفی هم کارگروه محتوایی هم شکل گرفته که اشعار مناسبتی را در اختیار مادحین قرار می‌دهند و نسبت به موثق بودن متن‌ها نظارت می‌کنند .


وی با بیان اینکه در عزاداری‌های برخی هیئت‌ها افراطی‌گری‌هایی هم وجود دارد تصریح کرد: برخی انحرافات در مراسم هدایت شده هستند اما باید توجه داشته باشند که نباید احساسی در عزاداری‌ها رفتار کند؛ چرا که در این صورت مضامین دچار انحراف می‌شود اما فعالیت هیئت‌ها توسط تیم‌هایی رصد و انحرافات و خرافات آن‌ها متذکر می‌شود و در استان زنجان مورد حادی نداریم .

 

مصائبی با اشاره به اینکه استان زنجان مزین به نام پایتخت شور و شعور حسینی است یادآور شد: این موضوع حساسیت عزاداری‌ها و مراسم مذهبی را دوچندان می‌کند تا از انحرافات فاصله بگیرند تا عزاداری در شان اهل بیت باشد که سیاست‌گذاران کلان در ستاد ساماندهی شئون فرهنگی و مذهبی هم اقدامات لازم را در این راستا انجام می‌دهند .

 

منبر؛ رسانه بی‌بدیل تبلیغ دین

 

وی منبر را یک رسانه بی‌بدیل خواند و گفت: شبکه تبلیغی در راستای اصلاح فرهنگ دینی رسالت سنگینی بر عهده دارند و باید شاخصه‌های اسلام و شیعه را به درستی تبیین کنند و جلوی انحرافات را بگیرند .

 

معاون فرهنگی و آموزشی تبلیغات اسلامی استان زنجان خاطرنشان کرد: برخی رسانه‌ها به دنبال تبلیغ عقلانیت بصری هستند و باید مراقب بود که این آسیب‌ها دامن مراسم مذهبی را نگیرد و مبلغان با محوریت قرار دادن قرآن و تفسیر آیات و روایات نقش هدایتگری داشته باشند .

 

وی جلسات خانگی را یکی از چالش‌های حوزه تبلیغی برشمرد و گفت: متاسفانه در برخی از جلسات خانگی افرادی نسبت به تبلیغ دین و بیان احکام می‌پردازند که از بنیه علمی قوی برخوردار نیستند و از منابع موثقی بهره‌ نمی‌برند و اعتقادات مردم را به گروگان می‌گیرند و عوام در پذیرش صحبت‌های آنان مستاصل می‌مانند .

 

مصائبی یادآور شد: حدود 200 مبلغات سنتی شناسایی شده که این افراد ساماندهی و آموزش‌هایی به آن‌ها ارائه شده است تا از به‌هم‌ریختگی اعتقادی و تحریف مباحث شرعی و دینی جلوگیری شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: