• سه شنبه ۱۵ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۲
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 973-2985-5
  • خبرنگار : 28002
  • منبع خبر : ----

/یادداشت روز/

15 خرداد؛ تاریخ‌سازترین پیوند معنوی یک ملت


امروز 15 خرداد است، روزی که از آن در تقویم جمهوری اسلامی ایران به روز قیام خونین یاد می‌شود، قیامی که تاریخ‌سازترین پیوند معنوی یک ملت را با رهبر خویش رقم زد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، پانزدهم خرداد، روز قیام خونین مردم جان برکفی است که به نام اسلام و برای اسلام به میدان آمدند تا سلطه طاغوتیان را از کشورشان برچینند، اما واقعه از آنجا شروع شد که در سحرگاه 15 خرداد سال 1342، دژخیمان رژیم ستم‌شاهی به خانه امام خمینی (ره) یورش بردند. آن‌ها امام را که سه روز پیش از آن، به مناسبت عاشورای حسینی در مدرسه فیضیه، در سخنان کوبنده‌ای، از جنایات شاه و اربابان آمریکایی و اسرائیلی او پرده برداشته بود، دستگیر و دور از چشم مردم، به زندانی در تهران منتقل کردند.

 

در قیام پانزدهم خرداد 1342، شعارهایی که از حنجره‌های دردمند ملت ایران بلند می‌شد، صرفا اسلامی و مذهبی بود و به طور کلی حرکت پانزده خرداد، به دلیل توهین به اسلام و رهبری اسلام که از هر طرف مورد هجوم قرار گرفته بود، بر پا شد. اگر این نهضت خداجویانه مردم در آن روز با آن وسعت به وجود نمی‌آمد، رژیم ستم‌شاهی جرأت بیشتری از خود نشان می‌داد و اساس اسلام را در کشورمان از بین می‌برد و اهداف اربابان آمریکایی خود را محقق می‌گرداند.

 

به واقع باید قیام 15 خرداد را نقطه عطفی در تاریخ مبارزات ملت قهرمان ایران دانست كه رهبری داهیانه امام خمینی (ره) و یاری روحانیان انقلابی در تداوم آن، طی یك دوره پانزده ساله، نقش اساسی داشته و در همه آن سال‌ها، سالروز 15 خرداد هیچ‌گاه در سكوت و خاموشی سپری نشد، زیرا 15 خرداد برای امت قهرمان و شهیدپرور ایران، از اهمیت و اعتبار ویژه‌ای برخوردار بوده و خواهد بود. 15 خرداد نقطه آغازی برای طوفان عظیم انقلاب اسلامی شد و شالوده رژیم وابسته به ابرقدرت را درهم کوبید.

 

قیام پانزده خرداد سال 1342، جرقه‌ای آتش‌بار بر خرمن باروت جامعه خفقان گرفته و شب‌زده ایران افکند و زمینه جنب و جوش و شور و خروش ایثارگرانه و فداکارانه را فراهم کرد. ملت ایران با الهام از راه و روند حماسه‌آفرینان پانزدهم خرداد، به عنوان اسوه‌های ایثار و شهادت، درس جانبازی، فداکاری و پایداری آموختند، روزهای شور و حماسه فراوانی پدید آوردند و نهضت اسلامی امام (ره) بر ضد طاغوت را تداوم بخشیدند.

 

بعد از گذشت بیش از نیم قرن از این واقعه تاریخی، هنوز قیام 15 خرداد را باید نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی ایران دانست، امروز ایرانی اسلامی بیش از هر زمان دیگری به یادآوری چنین روزهای تاریخی نیاز دارد تا کماکان تاریخ‌ساز باقی بماند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: