• شنبه ۱۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-5484-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

یک مسئول در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان:

تورم نقطه‌ به‌ نقطه فروردین‌ماه زنجان به 6.7 درصد رسید


معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: تورم نقطه‌به‌نقطه فروردین ماه زنجان به 6.7 درصد  رسید.


ایرج امینی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به تورم استان زنجان در فروردین ماه امسال، اظهار کرد: بر اســاس آخرین گزارش اعلام شــده توســط مرکز آمار ایران، نرخ تورم اســتان در فروردین ماه 1397 (درصــد تغییر دوازده ماه منتهی به فروردین ماه 97 نسبت به دوره مشابه سال قبل) معادل 6.7 درصد بوده که نسبت به ماه گذشته دودهم درصد کاهش داشته است و نرخ تورم کشور در همین ماه معادل8.1 درصد بوده که نسبت به ماه گذشته یک‌دهم درصد کاهش داشته است.

 

این مسئول ادامه داد: بررسی روند نرخ تورم استان طی یک سال اخیر (فروردین 1396 تا فروردین 1397) نشان می‌دهد این نرخ در استان بدون نواسات شدید،از اردیبهشت ماه سال گذشته به بعد با شیب ملایم در حال کاهش بوده که بر همین اساس نرخ تورم استان در فروردین ماه سال گذشته معادل 8.2 درصد بوده که در فروردین ماه امسال به 6.7 درصد کاهش یافته است.

 

وی افزود: بر اساس نتایج اعلام شده، نرخ تورم استان درسال گذشته برابر 6.9 درصد محاسبه شده که در مقایسه با نرخ تورم سال 1395 استان 8 درصد معادل 1.1 درصد کاهش داشته  بر همین اساس نرخ تورم کشور در سال گذشته معادل 8.2 درصد بوده که نسبت به سال قبل که 6.9  درصد بوده، معادل 1.3 درصد افزایش داشته است.

 

امینی خاطرنشان کرد: بررسی نرخ تورم استان و مقایسه آن با کشور در طی یک سال اخیر نشان می‌دهد در فروردین ماه سال گذشته نرخ تورم استان معادل 1.2 درصد بالاتر از نرخ تورم کشور بوده  اما از اردیبهشت ماه سال گذشته روند کاهشی نرخ تورم استان با شیب ملایم شروع شده به نحوی که در فروردین ماه امسال به 6.7 درصد کاهش یافته است.

 

سرپرست معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان، یادآور شد: از سوی دیگر همزمان با آغاز روند کاهشی نرخ تورم استان از اردیبهشت ماه سال گذشته، نرخ تورم کشور با شیب ملایم در حال افزایش بوده به نحوی که نرخ تورم کشور در اردیبهشت ماه سال قبل معادل 7.1 درصد بوده که در فروردین ماه امسال به 8.1 درصد رسیده است. بر همین مبنا نرخ تورم استان در فروردین ماه امسال معادل 1.4 درصد پایین‌تر از نرخ تورم کشور بوده است.

 

وی با اشاره به بررسی نرخ تورم استان در دو گروه عمده "خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات" و "غیرخوراکی و خدمات"، تصریح کرد: نرخ تورم استان در گروه "خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات" با هشت‌دهم درصد کاهش نسبت به اسفند ماه سال گذشته معادل 9.5 درصد بوده که این نرخ در کشور با یک  درصد کاهش نسبت به اسفند ماه سال قبل معادل 11.2 درصد بوده است همچنین نرخ تورم استان در گروه عمده " کالاهای غیرخوراکی و خدمات" بدون تغییر نسبت به اسفند ماه سال گذشته معادل 5.2 درصد بوده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: