• دوشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-6284-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

مدیر بورس منطقه‌ای زنجان تاکید کرد:

بازار سرمایه؛ پلی بین پس‌انداز خانوارها و واحدهای اقتصادی


مدیر بورس منطقه‌ای زنجان گفت: بازار سرمایه پلی بین پس‌انداز خانوارها و واحدهای اقتصادی است.

 

مهرداد محبی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، در رابطه با بازارهای مالی، اظهار کرد: بازارهای مالی را می‌توان به بازار سرمایه و بازار پول تقسیم کرد. بازار سرمایه به بازار داد و ستد ابزارهای مالی با سررسید بیشتر از یک سال و دارایی‌های بدون سررسید اطلاق می‌شود و این بخش از بازار مالی نقش مهم‌تری در گردآوری منابع پس‌اندازی و تامین مالی نیازهای سرمایه‌گذاری واحدهای تولیدی دارد.

 

این مسئول با بیان اینکه بازار سرمایه نسبت به بازار پول بیسار گسترده‌تر و از تنوع ابزاری بیشتری برخوردار است، ادامه داد: با درنظر گرفتن این واقعیت که پس‌انداز و سرمایه‌گذاری برای رشد اقتصاد هستند، بازار سرمایه پلی است که پس‌انداز خانوارها و واحدهای اقتصادی دارای مازاد را به واحدهای اقتصادی که بدان نیازمندند، انتقال می‌دهد؛ بنابراین بازار سرمایه، واحدهای پس‌اندازی و سرمایه‌گذاران را با یکدیگر ارتباط می‌دهد.

 

وی سهام عادی، گواهی حق تقدم خرید سهام، اوراق مشارکت و صندوق سرمایه‌گذاری مشترک را اوراق بهادار قابل معامله در بورس اوراق بهادار دانست و افزود: سهام عادی اوراق بهاداری است که نشانگر مالکیت دارنده آن در یک شرکت سهامی است که به دو دسته با نام و بی‌نام تقسیم می‌شود که ابتدا از طریق پذیره‌نویسی عمومی وارد بازار می‌شود.

 

محبی با اشاره به ویژگی‌های سهام عادی، خاطرنشان کرد: سهام عادی از منابع دائمی تامین مالی است و سررسید ندارد. همچنین شرکت ناشر آن الزامی در بازخرید این اوراق نداشته و دارندگان سهام مالک نهایی شرکت هستند و اگر سود سهم کاهش یابد یا شرکت با زیان مواجه شود، قیمت بازاری سهام عادی کاهش می‌یابد و دارندگان سهام عادی حق خرید، فروش و انتقال سهام خود را دارند.

 

مدیر بورس منطقه‌ای زنجان با اشاره به گواهی حق‌تقدم خرید سهام، یادآور شد: گواهی حق‌تقدم، هنگام افزایش سرمایه شرکت برای سهامداران موجود (کسانی که در هنگام افزایش سرمایه سهامدار شرکت هستند)، منتشر می‌شود و همانند سهام عادی در خرید سهام جدید شرکت دارای حق تقدم هستند و هدف ار اعطای حق تقدم، در ابتدا حفظ کنترل سهامداران موجود بر اداره شرکت و همچنین حفظ حقوق آن‌ها در مقابل کاهش بهای سهام در نتیجه انتشار سهام جدید است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: