• دوشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-4287-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

یک هنرمند:

مسئولان نگاه حمایتی‌‌شان را به هنر وسیع‌تر کنند


یک هنرمند در حوزه شهدا و دفاع‌مقدس گفت: تعهد و تعلیق بر دوش هنرمندان قرار دارد که لازم است مسئولان نگاه حمایتی‌‌شان را به هنر وسیع‌تر کنند؛ چراکه جامعه نیاز مبرم به فرهنگ و هنر دارد .


حسن ترخوانه در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: هنر نعمتی است که خداوند به برخی از بندگانش داده است و هنرمند در آن فضای هنری سیر می‌کند، پس تمام هستی وجود و زندگی‌اش را با هنر عجین کرده و به امید داشتن وجود هنری، خود را در آن حلاجی می‌کند.


وی در تعریف هنر گفت: در تعریف هنر می‌توان به سخن شهید آوینی اشاره کرد که گفت «روح هنر باید منزل نزول ملائکه‌ای شود که واسطه الهام رموز غیبی به قلوب و اذواق هستند. قلب هنرمند باید جلوگاه حسن و بهاء حضرت حق باشد و آیینه‌گی نیز بداند. زبان هنر، زبان قرب و شهود است. هنرمند رازدار خزائن غیب است و زبان او تمثیل و تمثل است.


ترخوانه تصریح کرد: نگاه شهید آوینی و دیدگاه‌های او یک معجزه الهی‌ است و خداوند در وجود او روح هنر دمیده بود، شهید آوینی در دریای علم هنر غوطه‌ور بود و در تمام ابعاد هنر آن را رصد و نقد آن را برای جامعه پیش‌کش می‌کرد .


این هنرمند زنجانی در ادامه یادآور شد: شهدا خانه و زندگی من هستند و از زندگی در خانه شهدا لذت می‌برم، اکثر شهدای انقلاب و دفاع مقدس را نقاشی کرده‌ام که در اکثر خانه خانواده‌‌های شهدا این تابلوهای رخ نمایی می‌کنند، همواره نسبت به شهدا و انقلاب اسلامی احساس تعهد و تکلیف می‌کنم و از کار در این راه لذت برده و بدان آن افتخار می‌کنم .


وی ادامه داد: وظایف ما هنرمندان حراست از قداست هنر است و تعهد و تعلیق بر دوش هنرمندان قرار دارد که لازم است مسئولان نگاه حمایت‌شان را به هنر وسیع‌تر کنند؛ چراکه جامعه سخت احتیاج به فرهنگ و هنر دارد .


به گزارش ایسنا، حسن ترخوانه یکی از اساتید شناخته شده و پیشکسوت نقاشی استان زنجان که از وی با عنوان «هنرمند شهدا و دفاع‌مقدس» یاد می‌شود .


وی سال‌ها مشغول ترسیم چهره شهدا و تولید آثار نقاشی با مضامین دفاع‌مقدس و شهدا بوده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: