• دوشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-6584-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری زنجان خبر داد:

ثبت‌نام 6000 نفر در طرح کارورزی


مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری زنجان گفت: در استان زنجان 6000 نفر در ابتدای طرح کارورزی در آن ثبت‌نام کرده‌اند.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، محمدرضا آبی‌پور عصر دیروز در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان زنجان با اشاره به مشکلات موجود در طرح‌های تسهیلات اشتغالزایی، اظهار کرد: در بند ۱۴ ماده ۳ شیوه‌نامه تسهیلات اشتغال فراگیر, تناقض وجود دارد و در متن شیوه‌نامه آمده است که پرداخت تسهیلات بانکی به متقاضی در چارچوب ضوابط و مقررات بانکی و آیین‌نامه اجرایی تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۹۶ متناسب با پیشرفت فیزیکی طرح است که مانع و مشکلاتی در اجرای آن وجود دارد.

 

وی در رابطه با یکی از موانع موجود در اجرای برنامه اشتغال فراگیر، افزود: بنا به اعلام بانک‌های عامل، پرداخت تسهیلات بعد از هزینه‌کرد سهم آورده مجری انجام می‌شود، از طرفی در طرح‌های نیمه‌تمام قبلی، هزینه‌های انجام شده توسط مجری به عنوان سهم آورده هزینه شده توسط بانک قبول نمی‌شود و درخواست هزینه توسط مجری بعد از عقد قرارداد را دارند که به علت عدم توانایی مجری برای هزینه بیشتر، طرح نمی‌تواند اجرا شود.

 

این مسئول ادامه داد: پیشنهاد می‌شود بانک‌های عامل در طرح‌هایی که با درصدی از پیشرفت فیزیکی معرفی می‌شوند، کل هزینه‌های انجام شده توسط مجری برای همان طرح تا قبل عقد قرارداد، به عنوان هزینه‌کرد سهم آورده متقاضی پذیرش کنند.

 

آبی‌پور با اشاره به بند ۸ ماده ۳ شیوه‌نامه تسهیلات فراگیر، خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات این است که به علت عدم دسترسی کمیته فنی به بانک‌های اطلاعاتی بانکی، بررسی این موضوع عاملی برای طولانی شدن فرآیند بررسی درخواست‌ها می‌شود و پیشنهاد می‌شود که پرونده ارسالی به بانک به دلیل بدهی معوق و یا وجود چک برگشتی، در لیست عودتی قرار نگیرد.

 

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری زنجان، یادآور شد: ماده ۵ شیوه‌نامه تسهیلات اشتغال فراگیر آمده است که کارگروه اشتغال استان می‌تواند در صورت دریافت طرح‌هایی ذیل رسته‌های اولویت‌دار قرار نداشته باشد اما بر اساس ارزیابی کمیته فنی می‌تواند منجر به ایجاد اشتغال بالا با هزینه سرانه پایین شود، به بانک عامل معرفی کند که پیشنهاد می‌شود این‌گونه واحدها بر اساس گروه‌های صنعتی به صورت پراشتغال و یا پرتعداد در لیست گروه صنایع استان، اولویت‌بندی شده و با طرح در کارگروه اشتغال به بانک‌های عامل معرفی شوند مقرر می‌شود که این مهم در کارگروه اشتغال استان بررسی شود.

 

وی با بیان اینکه ماده ۶ و ۷ شیوه‌نامه تعیین تشخیص و پرداخت یارانه تسهیلات اشتغال فراگیر است، گفت: در شیوه‌نامه آمده است که پرداخت یارانه منوط به به‌کارگیری نیروی کار جدید (جوان) که در سامانه مراکز کاریابی ثبت‌نام کرده‌اند, است که نبود مرکز کاریابی در همه شهرستان‌ها برای تامین نیروی کار، یکی از مشکلاتی است که در اجرای این ماده قانونی وجود دارد. پیشنهاد می‌شود با توجه به ملاک‌های در نظر گرفته شده در قانون، ملاک پرداخت یارانه به طرح‌های سرمایه در گردش، حفظ اشتغال موجود حداقل به مدت یک سال باشد.

 

این مسئول اظهار کرد: در آغاز طرح کارورزی در استان، شاهد استقبال خوبی از آن بودیم، به طوری که ۶۰۰۰ نفر در آن ثبت‌نام کرده بودند ولی متاسفانه در ادامه شاهد علاقه‌مندی در این رابطه نبودیم.

 

در ادامه این جلسه، رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان با اشاره به اقدامات بهرورانه انجام گرفته در این‌ سازمان، اظهار کرد: آب، خاک، انرژی، پایه ژنتیکی عوامل تولید، مکانیزاسیون و کاهش ضایعات محصولات کشاورزی بخش‌هایی است که این سازمان در آن در بخش بهره‌وری فعالیت کرده است.

 

حسین جعفری ادامه داد: با شروع فعالیت دولت یازدهم و با توجه به محدودیت آب، اقدامات بسیاری در حوزه بهره‌وری آب مصرفی انجام شده که یکی از این اقدامات افزایش ندادن سطح زیر کشت است.

 

این مسئول ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۳۲۵ هزار هتکار مساحت سطح زیر کشت محصولات دیم و قریب به ۱۱۴ هزار هکتار مساحت زیر کشت زراعی آبی است و کل سطح اراضی زیر کشت محصولات استان بیش از ۴۳۹ هزار هکتار است.

 

وی افزود: ۶۸ نوع محصول زراعی و ۲۱ نوع محصول باغی در استان کشت می‌شود که بیش از ۶۷ هزار هکتار مساحت زیر کشت باغی استان است و کل مساحت اراضی کشاورزی کشور با احتساب ۱۰ هزار اصله درخت غیرمثمر بیش از ۸۲۱ هزار هکتار است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: