• سه شنبه ۲۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-23114-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان:

ماهنشان فضای کافی برای ذخیره‌سازی گندم ندارد


رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: در همه شهرستان‌های استان به جز شهرستان ماهنشان فضای مناسب برای ذخیره‌سازی گندم وجود دارد.

                               

حسین جعفری در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اقدامات اجرایی در راستای ارتقاء بهره‌وری آب در بلخش کشاورزی، اظهار کرد: برنامه ترکیب کشت محصولات زراعی و باغی، اجرای طرح کشاورزی حفاظتی، مدیریت تامین، انتقال و توزیع آب کشاورزی، توسعه عملیات آبخوان و آبخیزداری و فعالیت‌های آموزشی، ترویجی و فرهنگی از جمله اقدامات انجام شده در این حوزه است.

 

این مسئول ادامه داد: در استان توسعه باغات پایه رویشی از 2000 هکتار به 4150 هکتار در طی شش سال گذشته با هدف تغییر الگوی کشت و افزایش توللید نسبت به میزان مصرف آب انجام شده که با 8.3 میلیون متر مکعب انجام شده است همچنین در اصلاح و احیای باغات، افزایش میزان تولید از 350 هزار تن به 500 هزار تن در طی شش سال گذشته با هدف افزایش متوسط تولید باغات استان با صرفه‌جویی 250 میلیون متر کمعب آب انجام می‌شود.

 

وی با اشاره به برنامه ترکیب کشت محصولات زراعی و باغی، افزود: در بخش زراعی اقداماتی از قبیل استفاده از ارقام محتمل به کم‌آبی و خشکی، توسعه آبیاری میکرو در کشت محصولاتی از قبیل ( پیاز، گوجه‌فرنگی، حبوبات و ...) و تغییر الگوی کشت بهاره به پاییزه انجام شده و استان زنجان در بحث آبیاری میکرو رتبه دوم کشوری را به دست آورده است.

 

جعفری خاطرنشان کرد: استان زنجان رتبه چهارم را در طرح توسعه سامانه نوین آبیاری با بیش از 100 درصد تحقق به انجام رسانده است همچنین استان زنجان جزو سه استان مطرح در حوزه مطالعات آفات قرار داشته و پایلوت محصولات سالم در کشور شناخته شده و نیز ظرفیت فرآوری محصولات کشاورزی در استان افزایش یافته است.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان یادآور شد: در همه شهرستان‌های استان به جز شهرستان ماهنشان فضای مناسب برای ذخیره‌سازی گندم وجود دارد همچنین ۶۸ نوع محصول زراعی و ۲۱ نوع محصول باغی در استان کشت می‌شود که بیش از ۶۷ هزار هکتار مساحت زیر کشت باغی استان است و کل مساحت اراضی کشاورزی کشور با احتساب ۱۰ هزار اصله درخت غیرمثمر بیش از ۸۲۱ هزار هکتار است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: