• دوشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-1186-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

یک متخصص طب سنتی:

برای حجامت به افراد متخصص مراجعه کنید


یک متخصص طب سنتی اظهار کرد: گرفتن خون زیاد در حجامت توسط افراد غیرمتخصص، نه تنها اخلاط فاسد را دفع نمی‌کند، بلکه فرد دچار ضعف در قلب و کبد می‌شود.


ناصر صابری در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه فصول مناسب برای حجامت شامل بهار، پاییز و تابستان و زمستان است، گفت: به ترتیب می‌توان بهترین فصول برای حجامت را این گونه دانست که بهار بهترین فصل برای حجامت، سپس پاییز و تابستان است.


وی با اشاره به اینکه بهترین ماه برای حجامت فروردین است و دی‌ماه به هیچ عنوان برای حجامت توصیه نمی‌شود، ادامه داد: انجام حجامت به دفعات زیاد یا خون‌گیری زیاد در طی حجامت سبب ایجاد کم خونی و ضعف کبد خواهد شد؛ چراکه گرفتن خون زیاد که متاسفانه توسط برخی از افراد غیرپزشک انجام می‌شود نه تنها اخلاط فاسد دفع نمی‌شود، بلکه فرد دچار ضعف در قلب و کبد شده و آثار خراش‌ها نیز به‌صورت اسکار بد شکل باقی خواهد ماند.


این متخصص طب سنتی افزود: اگر تعداد، عمق، طول و زاویه خراش‌ها در حجامت‌ها اصولی باشد مقدار خونی که خارج می‌شود بین حداقل 20 تا حداکثر 80 میلی‌لیتر خواهد بود که این میزان موجب کم‌خونی و سایر مشکلات نخواهد شد.


صابری افزود: حجامت بهتر است در ساعاتی از روز که هوا معتدل است، مانند ابتدای روز انجام گیرد و در ساعات بسیار گرم روز و ساعات سرد شب نباید این کار انجام شود.


این متخصص خاطرنشان کرد: در فصول بهار و پاییز که طول شب و روز یکسان است و بدن تحت تأثیر دو جاذبه خورشید و ماه قرار دارد، جاذبه هم در بالاترین حد خود قرار دارد پس بیشترین ترکیبات سبک از خون دفع می‌شود.


وی با اشاره به اینکه تدابیر تغذیه‌ای پیش از حجامت بسته به شرایط بیمار متفاوت است،افزود: کسانی که به خاطر غلظت خون حجامت می‌کنند باید پیش و پس از زمان حجامت از خوردن غذاهایی که خون را غلیظ می‌کنند مانند گوشت گاو و گوساله، ماهی شور، کالباس، سوسیس، همبرگر، پیتزا، تخم‌مرغ و غذاهای خمیری مانند نان فطیر، نان ساندویچی، سوپ‌ها و آش‌های غلیظ پر رشته، بادمجان، عدس و کلم پرهیز کنند. حتی تاکید می‌شود قبل از حجامت از حمام طولانی خودداری کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: