• سه شنبه ۲۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-4587-5
  • خبرنگار : 28002
  • منبع خبر : ----

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان زنجان:

بی‌هویتی برخی از تولیدات، یک تهدید جدی است


مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان تاکید کرد: بی‌هویتی برخی از محصولات و فضاها در حوزه صنایع‌دستی، یک تهدید جدی به‌شمار می‌رود.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، یحیی رحمتی شامگاه دیروز در مراسم تجلیل از پیشکسوتان صنایع‌دستی استان و رونمایی دومین جلد از کتاب گلستان هنر زنجان، به تشکیل شورای صنایع‌دستی در سال 1964 و نام‌گذاری این روز به نام روز جهانی صنایع‌دستی اشاره کرد و گفت: کشورهایی که دارای عمق فرهنگی و تاریخی غنی هستند، این روز را برای ارج نهادن به تلاش هنرمندان عرصه صنایع‌دستی، گرامی‌ می‌دارند.

 

وی با بیان اینکه قضاوت عمق و غنای تاریخی یک ملت، به واسطه برخورداری از مجموعه تولیدات آن منطقه صورت می‌گیرد، تصریح کرد: هر کشور و جامعه‌ای که غنای بیشتری را در تولیدات صنایع‌دستی و آثار هنری داشته باشد، بی‌شک از قدمت تاریخی و فرهنگی غنی‌تری نیز برخوردار است که این خود بیانگر ارزش صنایع‌دستی در بحث هویت‌شناسی تاریخی جوامع است.

 

این مسئول از ایران، چین و هند به‌عنوان سه کشور دارای بیشترین تنوع صنایع‌دستی در دنیا یاد کرد و ادامه داد: ایران به‌عنوان کشوری که بالاترین تنوع تولیدات هنرهای سنتی را از آن خود کرده، در دنیا زبان‌زد خاص و عام است و از همواره از ایران به‌عنوان بهشت باستان‌شناسان یاد می‌شود، بنابراین امروز فرصت ارزشمندی فراهم شده تا از تلاش فعالان این عرصه قدردانی به عمل آید.

 

رحمتی با اشاره به اینکه مستندترین اشیایی که از یک فرآیند تاریخی به دست می‌آید، سفالینه‌ها هستند، اظهار کرد: تاریخ به واسطه سفالینه‌ها بازخوانی می‌شود، این در حالی است که بی‌هویتی بعضی از محصولات و فضاها در حوزه صنایع‌دستی یک تهدید جدی به‌شمار می‌رود. هویت ما همان چاقو، ملیله، مس، چاروق و ... است و افتخار داریم که استان زنجان رتبه اول تولیدات صنایع‌دستی فلزی کشور را از آن خود کرده است.

 

سخنگوی شورای اسلامی شهر زنجان نیز در ادامه این مراسم با بیان اینکه صنعت‌گران عرصه صنایع‌دستی همواره با جان و دل در این حوزه فعالیت کرده و به خلق آثار ماندگار همت گمارده‌اند، افزود: صنایع‌دستی، روح و فرهنگ یک ملت به‌شمار می‌رود، لذا اگر می‌خواهیم به فرهنگ، آداب و رسوم ملت‌ها پی ببریم، چاره‌ای جز رجوع به صنایع‌دستی آن جوامع نخواهیم داشت.

 

سجاد خدایی با بیان اینکه صنایع‌دستی مقوله‌ای است که می‌تواند با اهتمام ویژه به آن و رفع موانع موجود بر سر راه صادرات تولیدات مختلف این عرصه، ارزآوری خوبی برای استان به همراه داشته باشد، خاطرنشان کرد: بی‌شک صنایع‌دستی را باید بازوی توانمند خروج کشور از تک‌محصولی بودن دانست و امروز فرصت مغتنمی برای تجلیل از فعالان این عرصه فراهم شده است.

 

به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم از پیشکسوتان عرصه صنایع‌دستی استان زنجان تجلیل به عمل آمد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: