• پنجشنبه ۲۴ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-7084-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

در فروردین‌ماه اتفاق افتاد:

تورم بخش خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها 9.8 درصد اما تک‌رقمی


سرپرست معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: در فروردین‌ماه امسال تورم بخش‌خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در بخش شهری 9.8 درصد بود.


ایرج امینی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: نرخ تورم به عنوان یکی از مهم‌ترین شاخص‌های کلان اقتصادی محسوب می‌شود و از اساسی‌ترین وظایف و اهداف دولت‌ها، کنترل آن است و مقادیر این شاخص از بررسی مستمر تغییرات قیمت کالاها و خدمات در دوره‌های زمانی ماهانه و سالانه و در سطوح استان ها و کشور محاسبه می‌شود.


این مسئول ادامه داد: بر اساس آخرین گزارش اعلام شده توسط مرکز آمار ایران، نرخ تورم استان در فروردین‌ماه 1397 (درصد تغییر 12 ماه منتهی به فروردین‌ماه 97 نسبت به دوره مشابه سال قبل) معادل 6.7 درصد بوده که نسبت به ماه گذشته 2 دهم درصد کاهش داشته و این در حالی است که نرخ تورم کشور در همین ماه معادل 8.1 درصد بوده که نسبت به ماه گذشته یک‌دهم درصد کاهش داشته است.


وی افزود: بر اسـاس اعلام مرکز آمار ایران در خصوص رتبه‌بندی استان‌ها به ترتیب از بالاترین نرخ تورم به پایین‌ترین آن، اسـتان زنجان در بین استان‌های کشور در فروردین‌ماه امسال دارای رتبه 28 نرخ تورم بوده که بر همین اساس در فروردین‌ماه امسال استان کرمانشاه با 10.9 درصد دارای بالاترین نرخ تورم و رتبه اول و استان کهکیلویه و بویراحمد با 6.4 درصد دارای کمترین نرخ تورم و رتبه 31 در بین استان‌های کشور است.


امینی خاطرنشان کرد: بررسی نرخ تورم شهری استان و مقایسه آن با کشور در طول یک سال اخیر نشان می‌دهد، در فروردین‌ماه سال گذشته نرخ تورم شهری استان معادل 2.1 درصد بالاتر از نرخ تورم شهری کشور بوده که از اردیبهشت‌ماه سال گذشته روند کاهشی نرخ تورم شهری استان با شیب ملایم شروع شده، به طوری که در فروردین ماه امسال معادل 1.4 درصد پایین‌تر از نرخ تورم شهری کشور بوده است.


سرپرست معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان، یادآور شد: نرخ تورم شهری کشور برخلاف نرخ تورم شهری استان از فروردین تا بهمن‌ماه سال گذشته با شیب ملایم در حال افزایش بوده و از اسفند ماه نیز روند کاهشی پیدا کرده است   بر همین مبنا نرخ تورم شهری استان در فروردین ماه امسال با دودهم درصد کاهش نسبت به ماه قبل، به 6.7 درصد کاهش یافته است.


وی تصریح کرد: نرخ تورم شهری در گروه "خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات" در استان با نیم درصد کاهش نسبت به اسفندماه سال گذشته معادل 9.8 درصد بوده که این نرخ در کشور با هشت دهم درصد کاهش نسبت به اسفندماه سال گذشته معادل 11.4 درصد بوده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: