• پنجشنبه ۲۴ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۰
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 973-7791-5
  • خبرنگار : 28012
  • منبع خبر : ----

ابهر صاحب نخستین کلکسیون باغ مادری ژنتیکی ارقام انگور می‌شود


رئیس جهادکشاورزی ابهر از احداث نخستین باغ مادری ژنتیکی ارقام انگور استان زنجان در این شهرستان خبر داد .


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، مجید قزوینیان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ارتقای بهره‌وری و افزایش تولید انواع محصولات باغی به‌ عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل موثر و کارآمد در امر صادرات محصولات خشکباری و ارزآوری برای کشور محسوب می‌‌‌شود، تصریح کرد: با توجه به پیشرفت روزافزون علم و تکنولوژی باغبانی در سطح جهان، حرکت در مسیر علوم نوین باغداری با ضریب مکانیزاسیون بالا، لازمه توسعه همه جانبه در بخش کشاورزی است .


وی افزود: در این راستا مدیریت جهادکشاورزی شهرستان ابهر برای نخستین بار در سطح استان زنجان، اقدام به احداث کلکسیون باغ مادری انواع ژنوتیپ‌های برتر و تجاری ارقام انگور در محوطه اداری مدیریت در سال‌جاری کرده است که بی‌شک یکی از منابع ژنتیکی غنی و قابل توسعه در استان خواهد بود .


این مسئول خاطرنشان کرد: این کلکسیون باغ مادری علاوه بر داشتن مزیت شناساندن و معرفی ارقام مهم انگور برای محققین، باغداران و ... می‌تواند به‌ عنوان یک باغ مادری ایده‌آل برای اجرای انواع طرح‌های پایلوت باغبانی و نیز پایان‌نامه‌های باغبانی حتی تا سطح دکترا مطرح باشد .


قزوینیان تاکید کرد: به مرور زمان همچنین با تحقیق علمی و فنی در بخش مورفولوژی و مارکرهای مولکولی، می‌توان با شناسایی و سلکسیون بهترین رقم سازگار به شرایط نامساعد اقلیمی و خاکی از جمله سرما و  یخبندان، خشکی و شوری، ارقام مذکور را برای کشت به باغداران ایران زمین گواهی و معرفی کرد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: