• دوشنبه ۱۱ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۸
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 974-1485-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان:

اجازه ندهیم از مسجد استفاده ابزاری شود


نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان گفت: مسجد نقش بسیار مهمی را در جامعه از صدر اسلام ایفا کرده است اما متاسفانه امروز، پرداختن به مباحث حاشیه‌ای، نوع نگاه و استفاده ابزاری از مساجد باعث کمرنگ شدن نقش و جایگاه آن در جامعه شده است .


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، آیت‌الله علی خاتمی در شامگاه دیروز در آیین افتتاح طرح (آسمانی‌ها) ویژه اوقات فراغت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان که به میزبانی حسینیه اعظم زنجان برگزار شد، اظهار کرد: برای نخستین‌بار امام خمینی (ره) از مساجد تعبیری زنده و پویا ارائه کردند، ایشان کلمه سنگر را در تعریف مسجد به‌ کار بردند، زیرا معتقد بودند این سنگر مکانی جهت دفع شرارت دشمن، ایستادگی در مقابل توطئه‌ها و جلوگیری از تهاجم ناجوانمردانه دشمنان است .


وی افزود: مسجد در اسلام مکانی برای عزت، سربلندی و هویت یک ملت به‌شمار می‌آید؛ مسجد در صدر اسلام کارکردی کاملا اساسی و راهبردی ایفا می‌کرد، چنانچه وقتی پیامبر اکرم (ص) از مکه به مدینه هجرت کردند این حرکت‌شان نخستین حرکت اجتماعی را در مسجد پایه‌گذاری کرد .


امام جمعه زنجان در ادامه تصریح کرد: مسجد نخستین پایگاه اجتماعی، دینی، عبادی و سیاسی است که توسط پیامبر اسلام (ص) ساخته شده و بسیاری از تصمیمات مهم در عرصه‌های مختلف توسط آن حضرت در مسجد انجام می‌گرفت .


آیت‌الله خاتمی گفت: در طول تاریخ اسلام، مسجد همواره نقش خود را به‌عنوان  کانون جوشش و خیزش‌ها ایفا کرده که می‌توان نقش مسجد در پیروزی انقلاب، روشنگری، دعوت مردم برای حضور در صحنه‌های تظاهرات اشاره کرد که پس از آن مسجد نقش خود را در تربیت نیروهای بسیجی در جهت حضور در جبهه‌های دفاع‌مقدس بر عهده داشت .


وی یادآور شد: دشمنان برای خدشه‌دار کردن نقش و چهره مساجد در ایران تلاش زیادی کرده‌اند اما در حال حاضر پرداختن به مباحث حاشیه‌ای، نوع نگاه و استفاده ابزاری از مساجد باعث کمرنگ شدن نقش و جایگاه آن شده است .


آیت‌الله خاتمی در ادامه افزود: امام جماعت ستون خیمه مساجد محسوب می‌شود که در کنار آن هیئت‌ امنا، کانون‌های فرهنگی هنری و پایگاه‌های مقاومت بسیج چهار ستون بعدی مسجد نامیده می‌شوند که نقش خود را در جهت رفع کاستی‌ها و تعالی نقش مسجد در جامعه انجام می‌دهند .


وی خاطرنشان کرد: حضور جوانان در نمازهای جماعت از اهمیت بسیاری برخوردار است که در این راستا متولیان برنامه‌های اوقات فراغت باید به جای پر کردن اوقات فراغت جوانان، برنامه‌های پربار و غنی‌ همراه با اهتمام به موضوعات دینی و مطالعات تاریخی تولید کنند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: