• شنبه ۱۶ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-15314-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

بازی‌های محلی؛ میراثی برای شادی نسل امروز؛

«قییش قییش»؛ هیجانی در میان رخوت زندگی صنعتی


«قییش قییش» یکی از بازی‌های بومی و محلی پرهیجان استان زنجان است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، بازی‌ها و ورزش‌های سنتی و محلی بخشی از ميراث‌فرهنگی غيرمادی جوامع است که توسط نسل‌های مختلف تکامل یافته و هر نسلی آن را برای نسل بعدی به ودیعه گذاشته است. بازی‌های بومی و محلی که زمانی در کوچه پس کوچه‌های شهرهای مختلف زنجان و روستاها رونق بسیار داشت، امروز میدان را برای بازی‌های کامپیوتری خالی کرده و برای کودکان و جوانان نسل جدید ناشناخته است.

 

در حاشیه برگزاری اولین جشنواره روستایی - عشایری شهرستان طارم که در ییلاق دیزاب شهر آب‌بر برگزار شد، بازی «قییش قییش» توسط مردان عشایر به اجرا درآمد، با وجود اینکه این بازی پرهیجان، طاقت، آستانه تحمل بالای درد و چالاکی بالایی را می‌طلبد ولی مردان میانسال و پیرمردان بهتر از جوانان چالاک و جویای نام، بازی می‌کردند.

 

مردان عشایر که آفتاب، صورت آن‌ها را تیغ زده بود، پس از یارگیری در محل بازی که یک دایره فرضی است، حضور می‌یابند و کمبرندهایی را روی خط این دایره گذاشته و به ازای هر کمربند یک نفر داخل دایره ایستاده و از آن مراقبت می‌کنند تا گروه مقابل آن را برندارد و برای برنده شدن در بازی به دنبال آن هستند که با پای خود، به پای اعضای تیم مقابل ضربه وارد کنند.

 

گروه مقابل (گروهی که بیرون از دایره قرار دارند) تلاش‌می‌کنند با غافل‌گیری‌هایی که ایجاد می‌کنند، کمربند (قییش) را از زمین بردارند و اگر کمربندی توسط تیم مهاجم برداشته شود، آن تیم با کمربندی که به دست آورده شروع به ضربه زدن به کمربندهایی می‌کند که در داخل زمین است تا دیگر کمربندها نیز از دایره فرضی به بیرون بیایند.

 

در این زمان افرادی که داخل محوطه دایره‌ای شکل هستند، با قرار دادن پای خود جلوی ضربات کمربند مانع از خروج آن‌ها از میدان مسابقه می‌شوند. تیم مدافع باید علاوه ‌بر اینکه ضربات سخت و دردناک کمربند را تحمل کند، باید با غافلگیرکردن تیم مهاجم، به پای آنان ضربه وارد کند تا برنده بازی شود.

 

وقتی تیم مدافع، حریف خود را شکست داد، جای تیم مهاجم و مدافع در داخل زمین تغییر می‌کند و حالا نوبت انتقام دردهای حاصل از کمربند است. بازی «قییش قییش» برای شهرنشینانی که برای تفریح به آن منطقه آمده بودند دور از انتظار بود و هیچ‌کدام حاضر به بازی و تحمل دردهای ناشی ار برخورد کمربند نبودند.


رئیس هیئت ورزش روستایی و بازی‌های بومی و محلی استان زنجان در رابطه با بازی قییش قییش، اظهار کرد: این بازی از دیرباز در بین مردم استان و نیز مردم منطقه آذربایجان مرسوم بوده و در این بازی نیز همانند سایر بازی‌های بومی و محلی از لوازم ابتدایی مانند کمربند (قییش) استفاده می‌شود.


داوود ارفعی ادامه داد: این بازی توسط پسران نوجوان و جوان و گاها در اوقات فراغت توسط مردان انجام می‌شود و به دلیل سنگین بودن و خشونت احتمالی در بازی، بیشتر توسط پسران انجام شده و دختران برای انجام آن علاقه‌ای نشان نمی‌دهند.


وی افزود: از اهداف جسمانی بازی می‌توان به تقویت عضلات، دو سر بازو و عضلات دراز پشت، چهار سر ران، تحرک و شادابی اشاره کرد و آموزش تلاش، تدبیر، مقاومت در برابر مشكلات، چابكی و ... از اهداف تربیتی این بازی است.

 

گزارش از: پریسا یوسفی ـ خبرنگار ایسنا (منطقه زنجان)


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: