• چهارشنبه ۲۰ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 974-3286-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

ظرفیت‌های مغفول آسمان زنجان برای جذب توریست


مدیر کارگاه‌ها و نمایشگاه‌های عکاسی نجومی «جهان در شب»، اظهار کرد: آسمان زنجان، ظرفیت‌های خوبی در زمینه رصد علمی شب دارد.


اسدالله قمری‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه مدت زمانی است که توریست علمی و گردشگری در سطح جهان مطرح است و یکی از مباحثی که در میان افراد جا باز کرده است بخش توریست نجومی است، گفت: در گردشگری نجومی معمولا افراد سعی دارند که به فضاهای بکر و به دور از آلودگی‌های نوری دست پیدا کنند و آسمان را با حضور کارشناسان زبده رصد کنند.


وی با اشاره به اینکه در کشور ما نیز تعداد تورهای رصد آسمان در حال افزایش است، اظهار کرد: کسانی که زیبایی آسمان را دنبال می‌کنند معمولا به سمت کویر برای رصد حرکت می‌کنند؛ چرا که در تاریکی کویر ستارگان بهتر دیده می‌شود و ستاره‌ها در آسمان کویر زیادتر و بزرگتر دیده می‌شود و این باعث می‌شود تا شب‌های کویر زیبایی دو چندانی داشته باشد که برای کسانی که به دنبال زیبایی آسمان هستند یکی از بهترین مناطق است.


مدیر کارگاه‌ها و نمایشگاه‌های عکاسی نجومی «جهان در شب» در ایران گفت : اما برای کسانی که آسمان شب را واقعی‌تر دنبال می‌کنند و در پی رصد علمی آسمان هستند، مناطق کوهستانی بهترین وضعیت را برای رصد آسمان دارند که استان زنجان از این لحاظ شرایط خوبی را برای رصد آسمان دارد.


قمری‌نژاد خاطرنشان کرد: استان زنجان از جهت کوهستانی بودن و داشتن هوای صاف به خصوص در مناطق حاشیه‌ای آن، قابلیت سرمایه‌گذاری برای گردشگری نجومی دارد. اما با این وجود و در شرایط فعلی نیز این طور نیست که تا به حال گروه‌های گردشگری نجومی وجود نداشته باشند و از ظرفیت‌های موجود هیچ بهره ای نبرده باشند،اما به نظر می‌رسد این امر، در استان آن طور که باید ساختارمند اجرا نشده است. همچنین سرمایه‌گذاری خاصی   در این زمینه صورت نگرفته است.


وی تصریح کرد: رصدهای آسمانی به دو گروه تقسیم است که   گروهی از این رصدها شامل رصد با ابزار کوچک و چشم غیرمسلح است که این گونه رصدها   در قالب گروه‌های رصدی کوچک و پیوسته هم اکنون نیز در حال برگزاری است. اما گروه دیگر این نوع رصدها، رصدهایی است که به صورت علمی صورت می‌گیرد که نیاز به مکان و رعایت پارامترها و تجهیزات مناسب برای رصدهای علمی است که با ایجاد یک رصدخانه مناسب می‌توان اقدام به این عمل کرد، که استان زنجان جز مناطق ارزشمند برای رصدهای علمی در سطح کشور است.


مدیر کارگاه‌ها و نمایشگاه‌های عکاسی نجومی «جهان در شب» در ایران با اشاره به اینکه چند سال پیش پروژه‌ای در زمینه ایجاد منطقه‌ای برای رصدهای علمی با آموزش و پرورش صورت گرفت، افزود: همچنین طی صحبت‌هایی با استانداری زنجان مصوبه‌ای برای راه‌اندازی یک رصدخانه علمی در استان صورت گرفت که بعد از این موضوع نقاطی از استان مورد بررسی قرار گرفت و کوه گبجه در روستای سعید آباد برای رصد علمی بهتر انتخاب شد که این نقطه «دید خوب رصدی ستارگان» را دارد اما متاسفانه مسائل مختلفی از اجرایی شدن این امر جلوگیری کرد و این پروژه در سال 85 بی‌نتیجه ماند.


وی با اشاره به اینکه استان زنجان پتاسیل خوبی برای رصدهای علمی ستارگان دارد، گفت: وجود کارشناسان زبده در این امر یکی دیگر از ظرفیت‌های استان است. همچنین با توجه به اینکه استان زنجان یکی از استان‌هایی است که در سطح کشور کارهای خوبی در زمینه آموزش عکاسی نجومی انجام داده است و در کشور به عنوان یک برند شناخته می‌شود می‌توان گفت که در این زمینه از ظرفیت‌های مناسبی برخوردار است.


قمری‌نژاد افزود: در مجموع جای کار برای این استان همچنان در زمینه رصدهای علمی ستارگان وجود دارد، اما در بخش‌هایی به مشکل برخورده‌ایم که باید در صدد برطرف کردن این مشکل‌ها برآییم تا بتوانیم زنجان را به قطب گردشگری نجومی تبدیل کنیم و به نظر می‌رسد با ورود بخش‌های خصوصی بتوان در این زمینه گام‌های بهتری برداریم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: