• پنجشنبه ۲۱ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-21514-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

شیوع 6 درصدی دیابت در استان زنجان


معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان اظهار کرد: شیوع دیابت در استان زنجان در حدود ۶ درصد  است .


محمدرضا صائینی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با بیان اینکه هم‌اکنون در سراسر دنیا بیماری‌های حوزه غیرواگیر پر رنگ‌تر خود را در جوامع نشان می‌دهد،گفت: افزایش غیر طبیعی قند خون را دیابت می‌گویند .

 

وی ادامه داد: این بیماری در واقع یک نوع اختلال در سوخت‌وساز بدن است، به طوری که بدن قادر به استفاده کامل از قند خون نیست .

 

وی با اشاره به اینکه هر اختلالی در تولید یا عملکرد انسولین موجب ابتلا به بیماری دیابت می‌شود، اظهار کرد: غالبا بیماری دیابت مادام العمر است و درمان قطعی ندارد ولی قابل کنترل است .

 

صایینی در مورد عوامل خطر ساز دیابت خاطرنشان کرد: سن بالای 30سال،فشار خون بالا،تغذیه نامناسب،چربی خون بالا، چاقی و اضافه وزن، سابقه بیماری دیابت در افراد خانواده وکم تحرکی از عوامل خطرساز دیابت هست .

 

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان خاطر نشان کرد: شیوع دیابت در کشور در افراد بین ۲۰ تا ۷۹ ساله در حدود ۸.۵ درصد است که این میانگین در سطح جهان برابر با ۸.۸ است. این میزان در استان در حدود ۶ درصد  بوده است و این در شرایطی است که در بین ۵۸ دانشگاه علوم‌پزشکی رتبه چهارم را از لحاظ پایین بودن این بیماری در استان داریم .

 

وی با اشاره به اینکه دیابت بر دو نوع است،خاطر نشان کرد: دیابت نوع یک در کودکان و نوجوانان شایع است و این نوع دیابت به دلیل تخریب سلول‌های تولید کننده انسولین ایجاد می‌شود. همچنین دیابت نوع دوم شایع‌ترین نوع دیابت بوده و علت آن کمبود ترشح انسولین یا کاهش تاثیر آن است .

 

این مسئول خاطرنشان کرد: اصلاح شیوه زندگی از جمله اقدامات مهم در پیشگیری از بیماری دیابت است و تشخیص به موقع و کنترل آن می‌تواند از بروز عوارض دیابت جلوگیری کند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: