• شنبه ۲۳ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 974-3586-5
  • خبرنگار : 28003
  • منبع خبر : ----

سرپرست سازمان فرهنگی شهرداری زنجان:

تغییر در نگاه به مقوله فرهنگ، حائز اهمیت است


سرپرست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری زنجان گفت: طرح‌های عمرانی شهری باید با نگاه فرهنگی تهیه و به مرحله اجرا درآید.


به گزاش ایسنا، منطقه زنجان، شمس‌الله وثوقی در بازدید از مجتمع جهاددانشگاهی زنجان، با بیان اینکه فرهنگ واژه سیال و وسیعی است که باید نگاه‌ها به آن تغییر کند، اظهارکرد: در شهرداری زنجان نگاه به برنامه فرهنگی متفاوت است؛ چراکه توجه به فرهنگ مختص به اجرای برنامه نیست، بلکه باید در همه امور شهری نگاه فرهنگی داشت تا آثار کارها بروز و ظهور داشته باشد.


وی تصریح‌ کرد: طرح‌هایی همچون پروژه پیاده‌راه در اصل برنامه فرهنگی به‌شمار می‌آید؛ چراکه این طرح در نهایت منتج به تعاملات فرهنگی شهروندان می‌شود و این نگاه جدیدی است که در شهرداری زنجان بدان توجه شده و قطعا این روند ادامه خواهد داشت.


این مسئول با اشاره به اینکه پروژه گردشگری، پروژه عمرانی و حتی ساخت پل در کنه خود فعالیت فرهنگی را به‌دنبال دارد، تصریح‌ کرد: البته شهر نیاز به کارهای قابل لمس فرهنگی نیز دارد که احداث خانه فرهنگ و هنر، تالار شهر و از این دست اماکن از آن جمله است که کارهای فرهنگی را به منصه‌ظهور می‌رساند.


وثوقی در ادامه با بیان اینکه توجه به توسعه سراهای فرهنگی در سطح شهر و تحت پوشش قرار دادن حداکثری شهروندان تحت پوشش این طرح یکی از اقداماتی است که شهرداری زنجان به‌دنبال اجرای آن است، افزود: در گام نخست 8 منطقه برای این منظور شناسایی شده و امیدواریم در آینده‌ای نزدیک شاهد فعالیت این مراکز باشیم.


وی همچنین به ضرورت بهره‌مندی از توان ارگان‌ها و نهادهایی همچون جهاددانشگاهی برای پیشبرد اهداف اشاره کرد و یادآور شد: نهادهایی همچون جهاددانشگاهی فرصت برای شهر به شمار می‌آید؛ چراکه در این مراکز جوانان خلاقی حضور دارند که می‌توان با بهره‌مندی از توان آنان با کمترین هزینه کارهای بزرگی را انجام داد.


سرپرست جهاددانشگاهی استان زنجان نیز گفت: با وجود مراکز علمی معتبری همچون تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه و دانشگاه زنجان در سطح استان، حضور مقتدرانه و همه جانبه جهاددانشگاهی در استان به عنوان حلقه پایانی این زنجیره علمی، می‌تواند استان را به عنوان یکی از قطب‌های علم و فناوری در سطح کشور معرفی کند .


کامران جعفری تصریح‌ کرد: جهاددانشگاهی نهادی برای گریز از بروکراسی‌های اداری پرپیچ و خم و ناهموار در جامعه و به منظور دست‌یابی به اهداف انقلاب اسلامی و سازمانی است که هم ضوابط ارزشی و کیفی را در خود نهفته و هم روابط اداری را به مناسب‌ترین شکل خود تنظیم کرده است .


این مسئول با یادآوری اینکه امام خمینی (ره) با تاسیس جهاددانشگاهی و سپردن این عرصه حساس به نسل جوان انقلابی، در واقع خط‌ مشی را برای آینده مشخص کردند، تصریح کرد: در واقع این خط مشی همان اعتماد به نسل جوان برای پیشرفت کشور است و این اعتماد امام راحل به جوانان متعهد و انقلابی، همه جا راه‌گشای مشکلات پیش‌ روی انقلاب بوده و در بسیاری از عرصه‌ها نظیر دفاع جانانه در هشت سال دوران دفاع‌مقدس، باعث سرافرازی نظام و انقلاب اسلامی شده است .


وی در ادامه با اشاره به اینکه جهادگران دانشگاهی در سطح استان زنجان نیز به رغم بسیاری از تنگناها و محدودیت‌ امكانات و منابع مالی، تلاش کرده‌اند در راستای اهداف این نهاد انقلابی گام‌هایی هر چند ناچیز بردارند، اظهار کرد: اهتمام جدی به اصلاح ساختاری، جذب نیروهای متخصص بومی، ایجاد انگیزش و تقویت نیروی انسانی و راه‌اندازی مراکز تخصصی در حوزه‌های مختلف، رویکردهای عمده جهاددانشگاهی استان در سال‌های‌ اخیر بوده است .


سرپرست جهاددانشگاهی استان زنجان ادامه داد: در این راستا برای تشکیل گروه‌های پژوهشی و جذب هیئت‌علمی در رشته‌های مختلف تلاش‌های وسیعی داشته‌ایم و خوشبختانه با همكاری و همراهی همه مسئولان استانی، به توفیقات ارزشمندی در حوزه‌های مختلف دست یافته‌ایم.


وی با یادآوری اینکه جهاددانشگاهی، نهادی فرابخشی بوده و می‌تواند با دستگاه‌های زیادی در حوزه‌های مختلف همکاری‌های تنگاتنگی داشته باشد، تصریح کرد: با توجه به اینکه کارهای صورت گرفته توسط جهادگران جهاددانشگاهی زنجان از جنس‌ نیازهای مختلف بوده است، در همین راستا می‌توان همکاری‌های نزدیکی را با ارگانی چون شهرداری زنجان در بخش‌های مختلف از جمله مباحث فرهنگی انجام داد و امیدواریم این همکاری‌ها منتج به رضایت‌مندی مردم زنجان که مخاطبان اصلی اقدامات این نهاد انقلابی هستند، شود.


جعفری، کمبود منابع مالی را جدی‌ترین چالش پیش روی جهاددانشگاهی استان زنجان عنوان کرد و گفت: به جرأت می‌توان گفت این مشکل، ترمز بسیاری از فعالیت‌های پژوهشی، فرهنگی و آموزشی جهاددانشگاهی زنجان در سال‌های اخیر بوده است كه امیدواریم با کمک همه مسئولان استانی به ویژه نماینده عالی دولت در استان و مردم فهیم و ولایت‌مدار زنجان این مشکل را مرتفع کنیم .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: