• یکشنبه ۷ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۵
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 975-2391-5
  • خبرنگار : 28012
  • منبع خبر : ----

جاری شدن خون تازه در رگ‌های قزل‌اوزن


با جاری شدن آب در رودخانه قزل‌اوزن طارم از سد آیدوغموش میانه، خون تازه در رگ‌های قزل‌اوزن جاری شد .


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، رودخانه قزل‌اوزن یکی از طویل‌ترین و زیباترین رودخانه‌های ایران است که از ارتفاعات کردستان سرچشمه می‌گیرد و از بخش جنوب‌غربی وارد خاک استان زنجان می‌شود که در آخرین مسیر خود قبل از خروج از محدوده استان زنجان، مسیر ۷۰ کیلومتری را از داخل شهرستان طارم طی می‌کند .


رودخانه قزل‌اوزن در زمانی که هنوز تراژدی مرگ رودخانه‌ها در کشور به صدا در نیامده بود، یکی از پرآب‌ترین رودخانه‌های استان و پناه شالیزارها و باغ‌های زیتون کشاورزان طارمی بود .


قزل‌اوزن که اکنون نفس‌های آن به واسطه خشکسالی، احداث چند سد مختلف بر روی آن، استفاده غیرمجاز و بی‌رویه کشاورزان از آب این رودخانه و عدم مدیریت اصولی آب در حوضه‌های آب‌ریز به شماره افتاده، شاهرگ حیاتی زندگی مردمانی است که درآمدی جز کشاورزی ندارند و با خشک شدن آن نه تنها اقتصاد آنان، بلکه اقتصاد استان به شدت ضربه خواهد خورد .


برای نجات کشاورزی طارم امسال نیز مانند سال گذشته با تدبیر و همت مسئولان و رهاسازی سد آیدوغموش میانه جریان آب در رگ‌های رودخانه قرل‌اوزن و کشاورزان طارمی پیچید تا کورسوی روشنی در دل تاریک کشاورزان طارم در بحران فعلی آب در کشور باشد.


با رهاسازی این آب 20 میلیون مترمکعب آب از سدهای بالادستی در رودخانه قزل‌اوزن شهرستان طارم رهاسازی شد که این آب تا 25 شهریور جاری خواهد بود .


در همین رابطه، فرماندار شهرستان طارم با تاکید بر اینکه مسئولان همت جدی برای حل این مشکل داشتند، عنوان کرد: کشاورزان نیز با صبر و بردباری خود نقش تاثیرگذاری در حل این مشکل ایفا کردند .


فریدون هاشم‌نژاد عنوان کرد: امیدواریم با پیگیری‌های نمایندگان مردم در مجلس، مسئولان استانی و شهرستانی این سهمیه آب برای شهرستان دائمی شود تا چراغ امیدی بر دل کشاورزان شود .


وی با بیان اینکه بخش کشاورزی از بخش‌های پر مصرف در حوزه آب است، عنوان کرد: کشاورزان شهرستان باید در مصرف آب با مدیریت اصولی دقت کافی داشته باشند.


گزارش از: زهرا فتحی ـ خبرنگار ایسنا (منطقه زنجان)


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: