• دوشنبه ۸ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۸
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 975-2491-5
  • خبرنگار : 28012
  • منبع خبر : ----

/همتی مضاعف برای توسعه هندوستان ایران/

مسیر ارتباطی آب‌بر - شفت - فومن، چشم انتظار یاری مسئولان


مسیر ارتباطی آب‌بر به شفت و فومن، چشم انتظار یاری مسئولان است .


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، اهمیت راه‌ها در زندگی جمعی بشر، امری بدیهی است و رشد و تعالی تمدن بشری با جاده‌ها ارتباط مستقیم داشته است .


اهمیت راه تا بدان حد است که سطح فرهنگی هر منطقه و میزان توسعه آن را می‌توان با توجه به دوری یا نزدیکی آن به جاد‌ه‌ها تعیین کرد، جاده‌هایی که نه تتها محل تردد مردم عادی هستند، بلکه به عنوان مهم‌ترین وسیله ارتباط جمعی، زمینه‌های انتقال دستاوردهای فکری و فرهنگی انسان‌ها به یکدیگر را فراهم می‌کنند .


يكی از مهم‌ترين شاخصه‌های توسعه يافتگی در منطقه وجود شبكه حمل و نقل و جاده‌های ايمن و مناسب براي دسترسی و ارتباط با ساير مراكز مهم كشور است كه به گفته بسياری از كارشناسان تاثير اين عامل بر رشد و گسترش ساير عوامل توسعه انكارناپذير است و زمينه توسعه از جهات مختلف را فراهم می‌آورد .


شهرستان طارم در انتهای جاده‌ای با بیش از 160 پیچ با مناظر زیبا و دلنواز و در کنار آثار تاریخی ارزشمند و بی‌بدیل استان زنجان به دلیل بهره‌مندی از سرسبزی ناحیه خزری و هوای کوهستانی خود، یکی از بی‌نظیرترین شهرهای ایران به لحاظ زیبایی است و در خود آثار تاریخی و طبیعی فراوانی را جای داده است که به علت نزدیکی به شمال کشور توسعه راه‌های ارتباطی آن می‌تواند شتاب توسعه شهرستان را سرعت ببخشد .


بی‌شک یکی از مسیرهای ارتباطی که می‌تواند نقش مستقیمی در توسعه و رونق اقتصادی استان‌های زنجان و گیلان و شهرستان‌های همجوار ایجاد کند، مسیر ارتباطی آب‌بر به شفت و فومن است.


از مهم‌ترین مزایای بازگشایی راه ارتباطی آب‌بر به شفت و فومن می‌توان به اتصال آسان به غرب و شمال‌غرب و کوتاه شدن مسیر ارتباطی شمال کشور و کاهش مسیر استان‌های (آذربایجان‌های شرقی و غربی، اردبیل و کردستان) به بیش از  ۱۰۰ کیلومتر، کاهش بار ترافیکی و تصادفات جاده‌ای مسیر منجیل به رشت، توسعه اقتصادی و اجتماعی مناطق استان‌های زنجان و گیلان با توسعه گردشگری و ایجاد اشتغال پایدار مناطق شهری و روستایی، کمک به نگهداشت جمعیت مناطق و جلوگیری از مهاجرت‌های بی‌رویه، تمرکززدایی و رفع انزوای جغرافیایی استان‌ها و جبران توسعه نیافتگی و تعدیل رابطه مرکز به پیرامون، تسهیل سرمایه‌گذاری در شهرستان‌های طارم، شفت و فومن و عدالت اجتماعی اشاره کرد .


از دیگر دستاوردهای بهره‌برداری از این راه نیز می‌توان به ایجاد فرصت‌های شغلی جدید، توسعه کارآفرینی در بخش‌های کشاورزی شهرستان‌های طارم، فومن و شفت، احیای راه قدیمی طارم به فومنات در راستای پاسخ به تعلقات و دلبستگی‌های مردمی و تعاملات فرهنگی و اجتماعی، ارتباط اقتصادی استان زنجان با منطقه تجاری آزاد انزلی، تقویت وفاق اجتماعی و همبستگی ملی با ارتباطات سرمایه‌های اجتماعی استان‌های زنجان و گیلان اشاره کرد .


اهمیت این راه ارتباطی سبب شد به منظور توسعه راه آب‌بر - شفت - فومن بازدید و جلسه هم‌اندیشی با حضور نمايندگان زنجان - طارم و فومن - شفت و مسئولان عالی دو استان زنجان و گیلان در محل ییلاقات دایله‌سر انجام شود .


در این بازدید، مهرداد سلطانی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان گفت: همه موظفیم به این پروژه نگاه مثبت داشته باشیم تا در جهت حل مشکلات و مطالبات مردم قدم برداریم .


حجت شعبان‌پور، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان نیز با تأکید بر ضرورت ایجاد این راه با حفظ مسائل زیست‌محیطی، عنوان کرد: بایستی ظرف مدت ۱۰ روز آینده مطالعات لازم بر روی نقشه این پروژه انجام گیرد .


فریدون هاشم‌نژاد، فرماندار طارم نیز بر لزوم توسعه راه روستایی و عشایری و اهمیت توجه به این راه برای دامداران به عنوان تولیدکنندگان محصولات دامی تاکید کرد و حمایت این طبقه را به نفع جامعه دانست .


کلیم‌الله وثوقی، مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان نیز اختصاص بودجه برای این راه را از محل راه‌های روستایی و عشایری ضروری عنوان کرد.


گزارش از: زهرا فتحی ـ خبرنگار ایسنا (منطقه زنجان)


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: