• جمعه ۱۲ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 975-3684-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان:

پیمانکاران در رونق اقتصادی استان موثرند


رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: پیمانکاران در رونق اقتصادی استان موثرند.


شهرام طهماسبی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به برگزاری پنجمین جلسه شورای فنی استان، اظهار کرد: یکی از چالش‌هایی که حوزه اجرا به خصوص صنف پیمانکار با آن مواجه است تغییر نرخ‌ها در مواد و مصالح، کمبود نقدینگی و همچنین تأخیر در پرداخت‌ها است که بایستی این مسائل با تدبیر شورای فنی مورد بررسی قرار گرفته و در کوتاه‌ترین بازه زمانی حل شود.


این مسئول ادامه داد: مسائل مربوط به تامین اجتماعی و مباحث مالیاتی از دیگر مشکلات حوزه اجرا و پیمانکاران است که در قانون بودجه سال گذشته بابت تامین این موارد ردیفی در تبصره بودجه قرار داده شده و در امسال نیز مطالبات بانکی به آن اضافه شده است و پیمانکاران می‌توانند حداکثر استفاده را از این ظرفیت‌های قانونی ببرند.


وی افزود: خوشبختانه هم‌اکنون با چالش شفاف‌سازی مواجه نیستیم؛ چرا که دولت ظرفیت‌های کاری خود را بر اساس شفاف‌سازی پیش برده است. همچنین بایستی حداکثر اطلاع‌رسانی به پیمانکاران صورت گیرد، چراکه در صورت ارائه اطلاعات ناقص به این افراد، تصمیمات نادرستی توسط آن‌ها اتخاذ شده که این مسئله می‌تواند ضرر جدی به پیمانکار، حوزه اجرا و پروژه وارد کند.


وی تصریح کرد: در نگاه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و نیز شورای فنی، پیمانکار بازوی نظام فنی و اجرایی است و یک سرمایه ارزشمند تلقی می‌شود و این سازمان به پیمانکار و تاثیر او در رونق اقتصادی استان باور جدی دارد.


طهماسبی خاطرنشان کرد: شرایط امروز، شرایط متفاوتی است، شاید نتوان همه سختی‌ها را حذف کرد ولی می‌توان با آن کنار آمد. پیشرفت بنیادی ملت‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که در تنگنا قرار گیرند و اگر مشکلات کنونی کشور را درست بشناسیم و برخورد علمی و تخصصی با آن‌ها داشته باشیم، حتی این شرایط می‌تواند فرصتی برای بازسازی روابط و زیرساخت‌ها باشد.


رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان، یادآور شد: آنچه که ما باید به آن بپردازیم حل چالش‌های گذرا نیست بلکه تدوین برنامه‌های بلندمدت و ارائه راه‌حل برای چالش‌های بلند مدت است و جهت تحقق این امر، پیش از هر چیزی باید تغییراتی را در نگاه و باورمان ایجاد کنیم. نگاه ما به پیمانکار بایستی با نگاه ما به او در چند سال گذشته و حتی در چند ماه گذشته متفاوت باشد.


وی با اشاره به ضرورت برگزاری دوره های آموزشی برای پیمانکاران، اظهار کرد: یکی از دوره‌های آموزشی مورد نیاز، مربوط به مصرف درست اسناد و اوراق و نحوه درست برخود با آ‌ن‌ها است همچنین باید به آن‌ها کمک کنیم تا حداقل نرخ تنزیل را در حوزه بورس و فرابورس داشته باشند.


این مسئول اظهار کرد: یک پیمانکار بایستی تفکر اقتصادی و تجاری داشته باشد و شرکت‌های پیمانکاری از مشاوران اقتصادی و بازرگانی بهره ببرند. هم‌اکنون شیوه اجرای بسیاری از پروژه‌های عمرانی پذیرفته نیست و برخی از پروژه‌ها اقتصادی نیستند. پروژه‌ها بایستی با اخذ مشاوره از شرکت‌های دانش‌بنیان و با رویکرد حرفه‌ای و تخصصی طراحی و اجرا شوند و بایستی به بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها با روش‌های علمی روز با حفظ کیفیت توجه ویژه‌ای شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: