• دوشنبه ۱۵ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۲
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 975-3491-5
  • خبرنگار : 28012
  • منبع خبر : ----

احداث نخستین کلکسیون گیاهان دارویی در شهرستان ابهر


مدیر جهاد کشاورزی ابهر از احداث نخستین کلکسیون گیاهان دارویی در شهرستان ابهر خبر داد .


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، مجید قزوینیان در جمع خبرنگاران، تصریح کرد: ایران رویشگاه اصلی بسیاری از گونه‌های دارویی با ارزش است به طوری که این گونه‌ها در شرایط طبیعی و یا بارندگی مختصر مواد موثره نسبتا بالایی تولید می‌کنند .


وی با بیان اینکه خشکی یکی از مهم‌ترین عوامل محدود کننده رشد گیاهان در سرتاسر جهان و شایع‌ترین تنش محیطی محسوب می‌شود، عنوان کرد: این امر تقریباً تولید 25 درصد اراضی جهان را محدود کرده است در مقایسه با بسیاری از گیاهان دیگر گیاهان دارویی مقاوم به خشکی می‌توانند عملکرد قابل ملاحظه‌ای داشته باشند به طوری که از نظر درآمد و ایجاد اشتغال مقرون به صرفه باشد .


این مسئول از احداث کلکسیون گیاهان دارویی با کشت حدود 20 نوع گونه دارویی مختلف برای نخستین بار در سطح شهرستان ابهر خبر داد و خاطرنشان کرد: این کلکسیون با هدف معرفی گونه‌های دارویی مناسب منطقه در محوطه ساختمان مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان احداث شده است .


قزوینیان عنوان کرد: در این مجموعه تعدادی از مهم‌ترین گیاهان دارویی قابل کشت در منطقه به دو صورت دیم و آبی معرفی شده است که از جمله آنها می‌توان به زعفران، گل‌محمدی، اسطوخودوس، اسفرزه، نعناع فلفلی و آویشن اشاره کرد .


مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابهر با بیان اینکه این کلکسیون در حال توسعه است و همه ساله گیاهان دارویی مناسب از مراکز تحقیقاتی منطقه جمع‌آوری و در آن کشت می‌شود، ادامه داد: در این گیاهان کم آبی به عنوان عامل تهییج تولید متابولیت‌های ثانویه عمل می‌کند و از این دیدگاه، خشکی می‌تواند به عنوان یک عامل مثبت در افزایش تولید مواد موثره دارویی در گیاهان دارویی تلقی شود.


وی بیان کرد: علاقه‌مندان به کشت گیاهان دارویی می‌توانند با مراجعه به مدیریت جهادکشاورزی شهرستان ابهر با نحوه‌ کشت و پرورش این گیاهان از نزدیک آشنا شوند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: