• شنبه ۱۳ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۳
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 975-1885-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

توزیع نمک و آرد در روستاهای کشور


مسئول معاونت سلامت منطقه 2 قرارگاه پیشرفت و آبادانی کشور گفت: توزیع نمک و آرد در بین اهالی روستاها از دو ماه گذشته آغاز شده است و روستاییان باید به اهمیت این اقدام واقف بوده و تغذیه خود را اصلاح کنند، زیرا نمک دریا و سنگ نمک درمان بسیاری از بیماری‌ها به‌شمار می‌رود .


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، حبیب مشتاق در بازدید از روستاهای هدف قرارگاه پیشرفت و آبادانی استان زنجان، اظهار کرد: فعالیت‌های صورت گرفته توسط قرارگاه پیشرفت و آبادانی استان زنجان قابل تقدیر است .


وی افزود: بر اساس تقسیم‌بندی صورت گرفته توسط قرارگاه مرکزی، منطقه دو قرارگاه پیشرفت و آبادانی کشور استان‌های چون اردبیل، کردستان، آذربایجان‌غربی و شرقی و زنجان را در برمی‌گیرد .


مشتاق تصریح کرد: طبق آمار ارائه شده در حوزه بیماری‌های شایع در بین روستاییان، بیماری‌هایی نظیر کبد چرب، درد مفاصل، آرتروز، میگرن، دیابت و گلسترول بالا بیشترین آمار را به خود اختصاص داده به‌ طوری‌ که در برخی از دهستان‌ها تا دو سال آینده سونامی بیماری سرطان، هپاتیت، ام اس در راه است .


وی به علت شیوع این بیماری‌ها اشاره کرد و گفت: تغذیه ناسالم و افزایش استفاده از خوراکی‌های صنعتی علل مهم شیوع این بیماری‌ها محسوب می‌شود، روستاییان باید به جهت آشنایی با داروهای گیاهی موجود در طبیعت به ویژه روستاها آگاه‌سازی صورت گیرد تا علاوه بر بهبود طبیعی بیماری‌ها به رونق اقتصادی روستاییان نیز کمک شود.


این مسئول یادآور شد: در راستای بهبود سلامت و تغذیه اهالی روستاها کارگاه و کلاس‌های آموزشی مختلفی با رویکرد آگاه‌سازی عمومی با محوریت اصلاح سبک زندگی و تغذیه برگزار شده است .


وی افزود: فعالیت‌های بخش سلامت و تغذیه در پنج محور و رکن اساسی قرار دارد که شامل استفاده از سنگ نمک طبیعی، روغن طبیعی، آرد سالم سبوس‌دار، سرکه و شیرینی‌جات طبیعی است که همه اقشار مردم مخاطب کارگاه‌های قرارگاه هستند و علی‌رغم فشار کاری در بین روستاییان این آموزش به صورت حضوری ارائه می‌شود .


مشتاق تصریح کرد: توزیع نمک و آرد طبیعی محصول گندم روستاییان در بین اهالی دهستان‌ها در دو ماه گذشته انجام شده است، روستاییان باید به اهمیت این اقدام واقف بوده و تغذیه خود را اصلاح کنند، زیرا نمک دریا و سنگ نمک درمان بسیاری از بیماری‌ها به شمار می‌رود .


وی گفت: مهم‌ترین شعار قرارگاه در زمینه سلامت تغذیه روستاییان، «پیشگیری مقدم بر درمان» نامگذاری شده است که برای عملیاتی کردن این هدف در روستاها به ویژه خانه‌های بهداشت مبلغ طب اسلامی در راستای آگاه سازی روستاییان مستقر شده است .


مسئول معاونت سلامت منطقه 2 قرارگاه پیشرفت و آبادانی کشور خاطرنشان کرد: طب اسلامی باید در بین اهالی روستا‌ها ترویج شود که تلاش می‌شود توصیه‌های ارائه شده توسط مبلغان بر اساس احادیث و روایات معتبر به مردم منتقل شود .


وی گفت: با توجه به هزینه‌های بالای مراحل درمان بیماری‌ها باید تلاش شود بیماری‌های مختلف با تغذیه سالم و استفاده از داروهای گیاهی درمان شده و علاوه بر کاهش هزینه‌های درمان و عوارض آن بر روستاییان، با تولید داروهای گیاهی و فروش آن می‌توان به اقتصاد روستاییان نیز کمک کرد .


مشتاق یادآور شد: طبق آمار به دست آمده، برنامه‌های راهبردی و کارگاه‌های آموزشی سلامت و تغذیه قرارگاه زودبازده بوده و تاکنون توانسته است، علاوه بر تاثیر اقتصادی آن بر سلامت ساکنان روستاها نیز نقش مهمی داشته باشد و از مهاجرت به شهرها جلوگیری کند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: