• شنبه ۱۳ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 975-786-5
  • خبرنگار : 28002
  • منبع خبر : ----

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان زنجان:

برخورداری از تفکر فراگیر، ویژگی بارز جهاددانشگاهی است


مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان گفت: برخورداری از تفکر فراگیر، ویژگی بارز جهادگران جهاددانشگاهی است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، یحیی رحمتی در بازدید از مجتمع جهاددانشگاهی زنجان به مناسبت فرا رسیدن سالروز تاسیس این نهاد انقلابی، با بیان اینکه ویژگی‌های مختلف جهادگران جهاددانشگاهی باعث شده است که همواره اولویت خود را بر مبنای تعامل با این نهاد انقلابی استوار کنیم، افزود: نخبگی و نجابت، دو ویژگی بارز جهادگران جهاددانشگاهی زنجان است.

 

وی تصریح کرد: جهاددانشگاهی، فرزند خلف انقلاب فرهنگی و یکی از ثمرات خوب انقلاب اسلامی در حوزه علمی است که توانسته در برهه‌های مختلف همواره چهره علمی خود را حفظ کرده و در این حوزه به‌ویژه تولید علم گام‌های موثری بردارد، البته تولید علمی که به خلق ثروت نیز منتج شود.

 

این مسئول با یادآوری اینکه خبرگزاری ایسنا، به‌عنوان یکی از مجموعه‌های ارزشمند جهاددانشگاهی زنجان توانسته است استقلال خبری خود را در دوره‌های مختلف حفظ کند، ادامه داد: بی‌شک اگر وام‌دار نبودن ایسنا را به سایر حوزه‌های جهاددانشگاهی نیز تعمیم دهیم، خواهیم دید که این ویژگی یکی از اهرم‌های رسیدن به قله‌های موفقیت این نهاد بوده است.

 

رحمتی با بیان اینکه جهاددانشگاهی محل همایش نخبگانی است که می‌توانند در حوزه‌های مختلف بسیار تاثیرگزار بوده و منتج به شکل‌گیری جریانات و اندیشه‌های علمی و دانشگاهی باشند، یادآور شد: خوشبختانه جهاددانشگاهی بستر مناسبی برای رشد و نمو نخبه‌گری و سوق دانشگاهیان به سمت فعالیت‌های ارزشی فراهم کرده است و با توجه به سابقه بلندمدتی که نیروهای این نهاد انقلابی در انجام فعالیت‌های علمی دارند، می‌توان مطمئن بود که جهاددانشگاهی می‌تواند در نقش پل ارتباطی محکمی بین دانشگاه و صنعت ایفای نقش کند.

 

سرپرست جهاددانشگاهی زنجان نیز در این بازدید با بیان اینکه میراث‌فرهنگی جزو مجموعه‌هایی است که همواره همراه جهادگران جهاددانشگاهی استان زنجان بوده است، افزود: جهاددانشگاهی زائیده انقلاب اسلامی است و ما انتظار داریم مسئولان دستگاه‌ها و نهادهای مختلف با دید ویژه‌ای به این مجموعه نگاه کنند تا شاهد خروجی‌های موثری به واسطه اقدامات مختلفی که این نهاد انقلابی انجام می‌دهد، باشیم.

 

کامران جعفری با اشاره به بخش‌های مختلف جهاددانشگاهی زنجان، تصریح کرد: معاونت آموزشی جهاددانشگاهی زنجان در دو بخش آموزش‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت انجام وظیفه می‌کند. در حوزه آموزش‌های بلندمدت، این حوزه دارای مرکز آموزش علمی‌کاربردی با حدود 1100 نفر دانشجو در کد رشته‌های مختلف است و در حوزه آموزش‌های کوتاه‌مدت نیز تقریبا شامل هفت گروه تخصصی از قبیل آموزش‌های فنی مهندسی، علوم انسانی، منابع‌طبیعی، پزشکی، آموزش‌های مجازی و ... است.

 

وی یادآور شد: سال گذشته جهاددانشگاهی زنجان در حوزه آموزش‌های کوتاه‌مدت، رتبه دوم کشوری را بعد از سمنان به تناسب جمعیت در زمینه میزان جذب فراگیر به خود اختصاص داد، با این تفاوت که جهاددانشگاهی زنجان فقط در مرکز استان فعالیت داشته و در شهرستان‌ها نمایندگی ندارد. همچنین پارسال حدود 22 هزار و 400 نفر از مردم استان از خدمات آموزش‌های کوتاه‌مدت جهاددانشگاهی زنجان استفاده کرده و آموزش دیدند. از سال گذشته نیز آموزش‌های تخصصی این نهاد در حوزه‌ پزشکی و فنی مهندسی راه‌اندازی شده است.

 

این مسئول با اشاره به اینکه بیشتر دوره‌هایی که جهاددانشگاهی زنجان در گروه‌های هفت‌گانه برگزار می‌کند، رویکرد مهارتی و اشتغال‌زایی داشته و همیشه این مهم را در ارائه آموزش‌ها در نظر دارد، ادامه داد: این سئوال مطرح است که افرادی که تحت این آموزش‌ها قرار گرفته و هزینه پرداخت می‌کنند، بعد از این آموزش‌ها قرار است چه اتفاقاتی در زندگی‌شان رخ دهد و قطع یقین نگاه‌مان به مقوله آموزش در جهاددانشگاهی زنجان صرفا برگزاری دوره‌های آموزشی صرف نبوده و نگاه اشتغال‌محور به این دوره‌ها داشته و همواره تلاش می‌کنیم این آموزش‌ها را تا حصول نتیجه که همان ایجاد اشتغال است، پیگیری و حمایت کنیم تا فراگیران بتوانند منبع درآمدی جدیدی را برای خود و خانواده‌شان ایجاد کنند.

 

جعفری در خصوص فعالیت‌های جهاددانشگاهی زنجان در حوزه پژوهش، اظهار کرد: در حوزه پژوهش از وجود دو مرکز خدمات تخصصی موادغذایی سالم و مرکز خدمات تخصصی ICT  برخوردار بوده و در این عرصه نیز تا به امروز با توجه به توانمندی‌هایی که جهادگران زنجان دارند، کارهای خوبی انجام شده است، منتهی در این حوزه نیازمند اعتماد بیش از پیش مسئولان به توانمندی‌های این نهاد انقلابی در عرصه پژوهش داریم تا شاهد جهش قابل توجهی در این زمینه باشیم.

 

وی با اشاره به اینکه در حوزه فرهنگی این نهاد انقلابی نیز اقدامات تاثیرگذاری توسط بخش‌های مختلف این بخش از جمله خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا، مرکز تخصصی فرهنگ و فناوری‌های نوین، باشگاه علمی فرهنگی دانشجویان، صندوق قرض‌الحسنه دانشجویان، مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا)، سازمان انتشارات و ... انجام شده است، افزود: برگزاری برنامه‌هایی چون سوگواره ملی میعادگاه عاشورایی، رویداد کارآفرینانه اکسیر، جشنواره انتخاب دانشجویان پژوهشگر برتر و مسابقات منطقه‌ای مناظره دانشجویان را باید از جمله اقدامات شاخص و ملی در این حوزه دانست.

 

سرپرست جهاددانشگاهی زنجان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه یکی از دغدغه‌های کنونی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، بحث اشتغال است، در همین راستا برنامه شتاب‌دهی کسب و کارهای فناورانه جوانان استان، مرکز رشد صنایع فرهنگی و خلاق و نیز مرکز نوآوری و شکوفایی جهاددانشگاهی زنجان اواسط اردیبهشت‌ماه امسال آغاز به کار کرد که هدف اصلی در این حوزه، کمک به اشتغال بوده و با توجه به اینکه جهاددانشگاهی یک نهاد فرابخشی است، امیدواریم بتوانیم نیازهای مختلف جامعه را احصا کنیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: