• شنبه ۱۳ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 975-14114-5
  • خبرنگار : 28025
  • منبع خبر : ----

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان عنوان کرد:

پیش‌بینی اعتبار 5 میلیارد تومانی برای توسعه کتابخانه‌ها


مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان، از افتتاح دو کتابخانه تا پایان امسال خبر داد و گفت: 5 میلبارد تومان اعتبار برای توسعه کتابخانه‌ها در نظر گرفته شده است.


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، امیرعلی نیک‌بخش ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اعتبارات برای توسعه کتابخانه‌ها از دو بخش تأمین می‌شود که یکی از آنها به ۵ درصد اعتبارات شهرداری‌ها مربوط است و تلاش داریم امسال این رقم را افزایش دهیم.


وی با اشاره به اینکه از محل منابع تملک دارایی برای بیش از ۴ کتابخانه اعتبار خوبی دریافت کردیم، عنوان کرد: ۵ میلیارد تومان از این محل اعتبار مصوب شده و نهاد کتابخانه‌ها به بهره‌بردار این مجموعه‌ها است و ساخت آن به عهده دستگاه‌هایی مانند راه و شهرسازی است.


مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان با اشاره به احداث کتابخانه‌هایی در شهرستان‌هایی همانند طارم، خدابنده، ابهر و خرمدره که امکان استفاده از این مکان را نداشتند، تصریح کرد: امیدواریم با تامین اعتبارات، این کتابخانه‌ها به زودی به بهره‌برداری برسد تا به استانداردهای لازم در حوزه کتاب نزدیک شویم.


وی با اشاره به اینکه اعتبارات کتابخانه مرکزی ویژه است و باید به شکل استانی و ملی تامین شود، خاطرنشان کرد: این مجموعه دارای ۱۸ هزار و ۸۰۰ متر مربع زیربنا و ۲۶ درصد پیشرفت فیزیکی است و ۳۰ میلیارد اعتبار برای آن در نظر گرفته شده است.


نیک‌بخش با بیان اینکه اعتبارات استانی کفاف اجرای پروژه‌ها را نمی‌دهد یادآور شد: امسال اعتبار دولتی برای کتابخانه مرکزی نداشتیم و در حال رایزنی با موسسات خصوصی و نیمه دولتی هستیم تا این پروژه از رکود در بیاید و به سرانجام برسد.


وی از افتتاح دو کتابخانه تا پایان امسال در استان زنجان خبر داد و گفت: یک کتابخانه خیرساز در روستاهای خدابنده و کتابخانه مرکزی خدابنده امسال به بهره‌برداری می‌رسد و 7 کتابخانه دیگر نیز در سال ۹۸ تکمیل می شود.


مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان تعداد کتابخانه‌های موجود در سطح استان را ۹۵ مورد برشمرد و گفت: با افتتاح ۲ کتابخانه دیگر این رقم در استان زنجان از 100 کتابخانه فراتر می‌رود.


این مسئول میزان مطالعه استان بر اساس اندازه‌گیری شورای فرهنگی کشور را ۹۳ دقیقه و ۲۶ ثانیه عنوان کرد و افزود: پس از تهران، زنجان در میزان مطالعه در رتبه دوم کشور قرار دارد.


نیک‌بخش خاطرنشان کرد: ماهانه بین ۷۵ هزار تا ۸۰ هزار جلد کتاب از کتابخانه‌های استان به امانت برده می‌شود که در واقع زنجانی‌ها سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار جلد کتاب را به امانت می‌گیرند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: