• یکشنبه ۱۴ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 975-5084-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان:

مشکلات اقتصاد، نتیجه سرکوب قیمت ارز است


رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: در حال حاضر مشکلات اقتصاد نتیجه سرکوب قیمت ارز است.


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، شهرام طهماسبی   در جلسه ستاد تنظیم بازار، اظهار کرد: مشکلات موجود در اقتصاد نتیجه سرکوب قیمت فعلی ارز است که اگر لحظه‌ای غفلت شود مشکلات عدیده‌ای را موجب خواهد شد که البته ایجاد بازار ثانویه ارز مناسب است و موفقیت این بازار مشروط به تعیین نکردن قیمت سقف است.


این مسئول ادامه داد: بازار اولیه ارز با نرخ 4200 تومان تعیین شده و شاید اگر دولت به جای اینکه نزدیک 20 میلیارد دلار را وارد بازار کند و به مانند سیل نرخ بسیاری از کالاها را تغییر دهد، ضمن اعلام بازار رسمی، بازار رقابتی فعالیت خود با توجه به شرایط انجام می‌داد تا به هر نرخی که خواست برسد و مابه‌التفاوت را با ریال تامین می‌کرد، نه اینکه دلار را به دست مصرف‌کننده داده و استفاده نابه‌جا کند هر چند اگر به‌جا هم استفاده می‌شد به هدف مورد نظر نمی‌رسید ولی مشکلات کمتر از این بود.


وی افزود: باید به سازمان‌های بالادستی پیشنهاد داد هر چند نگرانی وجود دارد، ولی نگرانی از وضعیت آینده با اقدامات نسنجیده و محاسبات غلط کارشناسی به مشکلات از جمله معضلات حوزه صنعت دامن می‌زند؛   چرا که شاید بتوان سرکوب قیمت را در خدمات انجام داد ولی در عرصه تولید هر سقفی تعیین شود چون با شرایط بازار تطابق ندارد در نهایت منجر به رکود تولید و بروز مشکلات ساختاری در اقتصاد و واردات است.


طهماسبی با اشاره به وضعیت آموزش و پرورش، خاطرنشان کرد: باید بین خروجی آموزش و پرورش با سایر تولیدات تفاوت قائل شد و باید توجه داشت که سرانه‌ای به آموزش و پرورش پرداخت نمی‌شود و تا وقتی دیدگاه فعلی به مقوله آموزش وجود داشته باشد نباید انتظار بهبود تولیدات آموزش و پرورش را داشته باشیم.


رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان، یادآور شد: تنها مقصر پایین بودن سطح آموزش در مدارس آموزش و پرورش نیست و همه در این مهم مقصر هستند، به همین دلیل باید به آموزش و پرورش فرصت بازسازی بدهیم. در حال حاضر خروجی آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها در کشور بی‌مهارت هستند و پایین بودن مهارت در حوزه آموزش به حدی است که این افراد توان مراقبت از خود را نیز ندارد.


وی تصریح کرد: اگر آموزش و پرورش درست شود همه امور درست خواهد شد و گرنه به همین وضعیت عقب‌گرد خواهیم زد؛ چراکه کیفیت آموزش فوق‌العاده پایین است.


در ادامه این جلسه، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان نیز اظهار کرد: قیمت‌های سال‌ گذشته در شهریه مدارس غیرانتفاعی باید احصا و بر اساس سطح‌‌بندی انجام شده و در شاخص‌های تعریف شده برای مدارس، در مورد شهریه تصمیم‌گیری شود.


این مسئول ادامه داد: از تهران استعلام می‌کنیم تا روشن شود شهریه مدارس با توجه به شاخص‌های تعریف شده چه قدر تعیین شده است و قیمت‌گذاری‌ها با قانون خاص خود انجام می‌شود به طور مثال قیمت‌گذاری در اصناف در کمیته نظارت استان‌ها انجام می‌شود، ولی در حال حاضر قانون جدیدی ابلاغ شده که دلیل آن شرایط خاص کشور است که تنها مرجع تعیین قیمت کالا و خدمات کارگروه تنظیم بازار خواهد بود .


وی افزود: شرایط اجازه تنظیم بازار از طریق عرضه و تقاضا را نمی‌دهد، لذا مهم‌ترین ابزار کنترلی،   ابزار قیمت است که اصلا هم درست نیست. در تنظیم بازار باید تولید و خرید و فروش ملاک باشد و متاسفانه در تنظیم بازار ضعف‌هایی وجود دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: