• جمعه ۱۹ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 975-15914-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

یک مشاور تاکید کرد:

ضرورت توجه به وضعیت روانی دانش‌آموزان هنگام اعلام نتایج کنکور


یک مشاور کودک و خانواده گفت: خانواده‌ها به جد باید مراقب وضعیت روانی فرزندان‌شان هنگام اعلام نتایج کنکور و انتخاب رشته دانشگاهی باشند.

 

سیدعبدالله احمدی‌قلعه در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: این روزها جامعه در تب و تاب انتخاب رشته دانشگاه دانش‌آموزان است و هیجان‌های مثبت و منفی را می‌شود به راحتی در چهره خانواده‌ها و فرزندانشان دید. گروهی خوشحال و راضی از نتیجه و گروهی در حسرت و اندوه اندکی تلاش بیشتر و نتیجه بهتر هستند. همچنین گروهی در غم و ناراحتی شکست و ناکامی به سر می‌برند و گروهی هم به دنبال برنامه‌ریزی و دورخیز برای کنکور بعدی هستند.

 

این مشاور ادامه داد: در همه این حالات، چند وجه مشترک وجود دارد که استرس و انواع هیجانات و احساسات ناشناخته و مخرب را شامل می‌شود و متاسفانه این احساسات طوری است که اگر کنترل و مدیریت نشود، می‌تواند آسیب فراوانی به شخصیت افراد درگیر وارد کند.

 

وی افزود: خانواده‌ها، علی‌الخصوص پدر و مادر باید نهایت تلاش خود را به کار گیرند تا فرزندان از این گلوگاه آسیب‌رسان که متاسفانه و بخشی از زندگی روزمره ما شده است، عبور کنند. پرهیز از سرزنش و شماتت و دوری از مقایسه‌های احتمالی با دیگران از مهم‌ترین اقدامات مثبتی است که خانواده، به ویژه والدین باید مد نظر قرار دهند؛ چرا که گاه آسیب‌های هنگفتی به روان فرد وارد می‌کند.

 

احمدی‌قلعه خاطرنشان کرد: همه ما باید به این مسئله واقف باشیم که انسان‌ها، تفاوت‌های اساسی با همدیگر دارند و نمی‌توان هیچ فردی را با دیگری مقایسه کرد. از تفاوت‌های فردی می‌توان به تفاوت در هوش، استعداد، شخصیت، منش، خلق و خو و سایر متغیرهای جسمانی و روانی اشاره کرد. همچنین اختلاف‌های طبقاتی، دسترسی به امکانات آموزشی، برنامه‌ریزی و انگیزه تحصیلی نیز از تفاوت‌های قابل ذکر در این زمینه است.

 

این مشاور خانواده و کودک تاکید کرد: متاسفانه گاهی دیده می‌شود که همه دانش‌آموزان با یک معیار سنجیده می‌شوند و عدم موفقیت در آن معیار، به چماقی جهت سرکوب و تحقیر افراد تبدیل می‌شود. در حالی که موفقیت تحصیلی هیچ‌گاه تنها معیار سنجش کارآمدی و توانمندی افراد محسوب نمی‌شود و یکی از عمده وظایف اطرافیان یک دانش‌آموز درگیر با مقوله کنکور، حفظ آرامش خود و پرهیز از ایجاد توقعات کاذب است.

 

وی تاکید کرد: همچنین متاسفانه گاهی دیده می‌شود که اطرافیان در مقام مشاور تحصیلی، معلم و یا روانشناس ظاهر می‌شوند و به تجزیه و تحلیل شکست یا عدم دستیابی به نتیجه مورد نظر می‌پردازند. این کار آنها نه تنها کمکی به فرد نمی‌کند، بلکه موضوع را پیچیده‌تر کرده و شرایط بغرنجی را به وجود می‌آورد.

 

احمدی‌قلعه افزود: والدین باید در چنین روزهایی با حضور همدلانه و پذیرش گرانه خود در کنار دانش‌آموزان، همچنین با حمایت‌های عاطفی و هیجانی درست و اصولی به دنبال بهره‌گیری از مشاوره تحصیلی علمی و سازنده از سوی مراکز مورد تایید مراجع نظارتی باشند تا با مداخلات درست و اصولی بتوانند سلامت روان فرزندانشان را حفظ کنند.

 

وی یادآور شد: همچنین والدین همیشه باید با روشن نگاه داشتن افق‌های پیشرفت در کودکان‌شان، همواره انگیزه تحصیل و پیشرفت را در آنها بالا نگه داشته و از ایجاد درماندگی آموخته شده در فرزندانشان جلوگیری کنند. این گونه اقدامات والدین مانع از آسیب‌زایی بیشتر فرایند کنکور و اعلام نتایج می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: