• جمعه ۱۹ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 975-17014-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

رئیس بیمارستان امام حسین (ع) زنجان:

شیر مادر 3.5 برابر استامینوفن خاصیت ضددرد دارد


رئیس بیمارستان امام حسین (ع) زنجان گفت: شیر مادر 3.5 برابر استامینوفن خاصیت ضددرد دارد.

 

عباس مرتضوی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با تاکید بر لزوم ترویج و نهادینه کردن شیر مادر، اظهار کرد: برای رگ‌گیری از نوزادان بستری در بخش، نیاز به تزریق داروهای مسکن احساس می‌شود. در همین راستا بیمارستان امام حسین (ع)، نقش داروهای مسکن در کاهش میزان درد را موضوع پژوهش‌های خود قرار داد و نتایج نیز طی سال 2013 در کشور پرتغال ارائه شد؛ در واقع بررسی‌ها نشان داد که شیر مادر، 3.5 برابر استامینوفن خاصیت ضددرد دارد.

 

این مسئول با اشاره به اینکه طی سال هر شش ماه یک بار در بیمارستان امام حسین (ع) کلاس‌های آموزش شیردهی برگزار می‌شود، ادامه داد: از یک سال پیش به صورت منظم هر روز در درمانگاه نوزادان و اطفال، آموزش‌های عملی شیردهی ارائه می‌شود و در کلینیک‌ها نیز یک نفر خانم این آموزش‌ها را به صورت رایگان در اختیار مادران قرار می‌دهد.

 

وی با اشاره به اینکه بیشترین مشکلات شیردهی علی‌الخصوص در مادرانی که برای نخستین بار زایمان کرده‌اند، در 5 روز اول بعد از زایمان است، افزود: این مادران نیاز به کمک و مشاوره دارند. از این رو از چندین سال قبل، طی 12 ساعت اول بعد از زایمان نوزاد روی سینه مادر قرار می‌گیرد و با فرایند برقراری تماس پوستی بین مادر و نوزاد، فرایند شیردهی از همان جا آغاز می‌شود.

 

مرتضوی با تاکید بر اینکه با شیردهی در ساعات آغاز تولد، ارتباط عاطفی بین مادر و نوزاد برقرار می‌شود، تصریح‌ کرد: از اواخر سال 95، پروپزالی در همین بیمارستان طراحی شده است تا تاثیر انواع زایمان‌ها بر روی شیردهی مادر و ارتباط عاطفی بین مادر و نوزاد بررسی شود. نتایج نشان می‌دهد که ارتباط عاطفی بین مادر و نوزاد در زایمان‌های بی‌درد با زایمان‌های سزارین تفاوت بسیار معناداری دارد.

 

رئیس بیمارستان امام حسین (ع) با بیان اینکه نتایج مذکور در حال بررسی و آنالیز است تا برای چاپ در ژورنال بین‌المللی شیر مادر ارسال شود، یادآور شد: فرهنگ ترویج تغذیه با شیر مادر از حدود 8 سال پیش پررنگ‌تر شده است و بیمارستان امام حسین (ع) تلاش می‌کند که در این راستا نقش به‌سزایی داشته باشد.

 

وی افزود: در خصوص زایمان‌های سزارین نیز با 30.3 درصد کمترین میزان سزارین در سطح استان داشتیم و از هر پنج مادر، یک مادر در این بیمارستان زایمان بی‌درد را تجربه می‌کند و از هر چهار مادر، یک نفر از مامای همراه بهره‌مند می‌شود. کلاس‌های عملی نیز زایمان طبیعی و تغذیه نوزاد با شیر مادر را ترویج می‌کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: