• سه شنبه ۱۶ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 975-5684-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

مدیرعامل شرکت آبفار استان زنجان خبر داد:

هدف‌گذاری برای جمع‌آوری 2000 انشعاب غیرمجاز


مدیرعامل شرکت آبفار استان زنجان گفت: پارسال 1000 فقره انشعاب غیر مجاز جمع‌آوری شد و هدف‌گذاری شده که امسال 2000 فقره انشعاب غیرمجاز جمع‌آوری شود .


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، رضا کابلی ظهر امروز در نشست خبری اظهار کرد: با توجه به کمبود منابع آب، شرایط نزولات جوی، مصرف بی‌رویه از منابع زیرزمینی، حفر چاه‌های غیرمجاز و تاسیسات فرسوده، زنجان جزو استان‌های بحران دار به شمار می‌رود .


این مسئول با اشاره به اینکه 121 روستا با بحران آب مواجه است، ادامه داد: آبفار برای این روستاها برنامه‌های مدون و شفاف دارد که جذب به موقع اعتبارات عمرانی و استفاده از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی از جمله آنها است. ولی متاسفانه تاسیسات خیلی فراگیر و پراکنده است و در خصوص روستاهایی که 150 کیلومتر با مرکز استان فاصله دارد، بخش خصوصی تمایلی برای سرمایه‌گذاری ندارد .


وی با تاکید بر اینکه تنها چاره آبفار، خیران و مشارکت‌های مردمی هستند، افزود: کیفیت آب شربی که دست مردم می‌رسد خط قرمز و مهم‌ترین رسالت آبفار است. امروزه با کمبودها و کاستی‌هایی مواجه هستیم ولی جهادی و حتی گاهی بدون چشم داشت کار می‌کنیم. این در حالی است که 595 روستا تحت پوشش آبفار است. البته آبفار به همه روستاها در خصوص کلرزنی و خدمات فوری خدمت رسانی می‌کند .


کابلی با تاکید بر اینکه روستاهای زیر 20 خانوار تحت پوشش نیست و هزینه سرمایه‌گذاری در آنها زیاد است، خاطرنشان کرد: اولویت آبفار بر اساس خط مشی دولت و سطحبندی روستاها است. البته در حال حاضر 88.5 درصد از جمعیت روستایی استان تحت پوشش آبفار هستند .


مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان زنجان با بیان اینکه 720 منبع تامین اعم از قنات، چشمه و چاه برای روستاهای استان وجود دارد، تصریح کرد: متاسفانه هر سه منبع پایدار نیست و از سدها نیز هیچ‌گونه بهره‌ای نداریم. پیش‌بینی شده که در برنامه بلندمدت، سدهایی مثل مراش، کینه‌ورس و تهم مورد بهره‌برداری قرار بگیرد. همچنین این منابع 332 حلقه چاه و 387 قنات چشمه را شامل می‌شود و استان با افت شدید آب در قنات چشمه‌ها مواجه است .


وی با اشاره به اینکه آبفار تانکر آبرسانی ندارد و از تانکرهای سپاه و اتش نشانی استفاده می کند، گفت: پارسال حدود 50 روستا آبرسانی سیار شد. در حال حاضر نیز همه طرح های شرکت در معاونت توسعه در حال بازنگری مطالعاتی است و سه مشاور خبره در زون های مختلف همه طرح ها را بازنگری می کنند .


کابلی با بیان اینکه 591 باب مخزن در استان با 81 هزار و 557 مترمکعب ظرفیت وجود دارد، افزود:  102 هزار فقره انشعاب داریم و به ازای هر انشعاب باید یک متر مکعب مخزن داشته باشیم. از این رو با کمبود 20 هزار متر مکعبی مخزن مواجه هستیم؛ در واقع ذخیره مخازن در استان جزو اهم آب‌رسانی است .


وی همچنین با بیان اینکه پارسال 3000 فقره کنتور خراب اصلاح شد و امسال 5000 کنتور خراب تعویض خواهد شد، گفت: علاوه بر این امسال 168 فقره کنتور حجمی خریداری شده است تا در منابع تولید نصب شود. خوشبختانه پارسال حدود 641 هزار و 221 متر مکعب کاهش هدررفت آب و 15 درصد کاهش انرژی مصرفی داشتیم. همچنین مجمع خیران آب رسان به ثبت رسیده است و شماره حساب این مجمع به زودی رونمایی خواهد شد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: