• جمعه ۱۹ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 975-19114-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

قاضی دادگستری عنوان کرد:

رسانه ملی و خانواده، دو اصل مهم در پیشگیری از معضلات اجتماعی


قاضی دادگستری و دادگاه انقلاب اسلامی زنجان گفت: خانواده و رسانه ملی، نقش بسیار مهمی در کنترل و پیشگیری از معضلات اجتماعی ایفا می‌کنند.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، محمدرضا حمیدی در سخنرانی پیش از خطبه‌های این هفته نمازجمعه زنجان، اظهار کرد: در حال حاضر گواهی‌نامه و قولنامه مهم‌ترین پرونده‌های مورد اختلاف در دستگاه قضایی استان محسوب می‌شود که در این راستا افراد باید از مواد قانونی معامله آگاهی لازم را داشته باشند تا دچار مشکلات نشوند.

 

وی افزود: بنگاه‌های معاملاتی در تنظیم گواهی‌نامه افراد باید توجه لازم را داشته باشند، زیرا بنگاه‌هایی که معامله در آن انجام می‌گیرد به دلیل عدم آگاهی طرفین، سوء استفاده می‌کنند و دو طرف با مشکلات فراوان مواجه می‌شوند.

 

حمیدی تصریح کرد: در معامله بهتر است افراد از چک استفاده کنند تا سفته، زیرا مواد قانونی این دو با یکدیگر متفاوت است.

 

وی یادآور شد: برخی پرونده‌ها در دادگستری با عنوان خیانت در امانت موجود است، اگر اسناد تجاری به عنوان امانت ارائه می‌شود باید لفظ امانت و تضمین در چک یا سفته قید شود که در این صورت شخص نمی‌تواند این سند را در مرحله اجرا قرار دهد و نباید چک حامل باشد؛ اسناد تجاری اوصافی دارند که سایر اسناد در قانون ندارد.

 

این قاضی دادگستری در ادامه به موضوع موادمخدر اشاره کرد و افزود: متاسفانه این موضوع بیشترین آمار پرونده را در دادگستری به خود اختصاص داده است، در حال حاضر موادمخدر صنعتی که وارد بازار شده، بر اساس قانون ۳۰ گرم به بالا مجازاتش اعدام است و سایر موادمخدر بر اساس اوزان دارای مجازات دیگر است.

 

حمیدی تصریح کرد: چنین مجازاتی متاسفانه با نتیجه کمی مواجه بوده است، در مبازره علاوه بر مجازات باید بر روی فرهنگ نیز برنامه‌های جدی اتخاذ کرد؛ کارهای فرهنگی نتیجه درازمدتی دارد اما اثربخش است که در این راستا خانواده‌ها نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: معضل موادمخدر و گرایش به سمت کارهای ناشایست، زمانی است که شخص به خانواده هیچ وابستگی نداشته باشد و والدین هیچ کنترلی بر روی فررندان خود نداشته باشند، در نتیجه باید شخص احساس امنیت در خانواده داشته و با رفاقت والدین خود به نیازهایش پاسخ دهد.

 

حمیدی یادآور شد: صدا و سیمای جمهوری اسلامی باید به معضلات اجتماعی توجه لازم را داشته باشد و در این راستا برنامه‌های مفید و اثربخشی را در فرهنگ‌سازی عمومی با مشارکت رسانه‌های دیداری و شینداری تولید کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: