• پنجشنبه ۸ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 975-3486-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

زنجان، میزبان کنفرانس بین‌المللی «حکومت ایلخانان و تأثیر آن بر راه ابریشم»


معاون پژوهشی دانشکده انسانی دانشگاه زنجان اظهار کرد: نخستین کنفرانس بین‌المللی «حکومت ایلخانان و تأثیر آن بر راه ابریشم» در 30 آبان‌ماه امسال برگزار می‌شود.

 

مسعود بیات در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه کشورهای آسیای میانه در زمان ایلخانیان، تاریخ مکتوب ندارد، گفت: مردم این دوره از تاریخ افراد بدوی بودند، از همین رو نوشتن و مکتوب کردن تاریخ در میان آن‌ها رواج نداشته است.

 

وی ادامه داد: با توجه به اینکه تاریخ هویت هر کشوری را می‌سازد، از همین رو این دوره نیازمند بررسی تاریخی است و منابع تاریخ‌نگاری ایران می‌تواند در این زمینه مفید واقع شود؛ چرا که از تاریخ ورود اسلام به این طرف منابعی به زبان فارسی و عربی وجود دارد.

 

معاون پژوهشی دانشکده انسانی دانشگاه زنجان خاطرنشان کرد: طی سال‌های اخیر با سفر رئیس‌جمهور به مغولستان، ذیل گفت‌وگوهایی که پیرامون مسئله ارتباط فرهنگی بین طرفین صورت گرفت، معاونت پژوهشی وزارت خارجه کشور به دنبال برگزاری روابط فرهنگی با مغولستان برآمد و بنا شد تا یک تعداد موضوعات پژوهشی مشترکا بین وزارت خارجه ایران و مغولستان صورت گیرد که در این زمینه 5 پروژه در نظر گرفته شد.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان افزود: تاسیس گروه ایلخانی دانشگاه زنجان از همین نقطه شروع و این مرکز در این زمان متولد شد و از طریق وزارت خارجه با مغولستان ارتباط یافتیم و قراردادهای علمی و پژوهشی در این زمینه بسته شد.

 

بیات افزود: همچنین از طریق وزارت خارجه توانستیم با ایکاس که 15 کشور در قالب موسسه مطالعات آسیای مرکزی با هم ارتباط دارند، ارتباط برقرار کنیم که این موسسه‌، موسسه‌ای است که ذیل نظر یونسکو فعالیت دارد.

 

این استاد دانشگاه افزود: دانشگاه زنجان بر این اساس توانست با ایکاس وارد ارتباط شود و ایکاس دو پروژه را به دانشگاه زنجان محول کرد که یکی از این پروژه‌ها بررسی تاثیر حکومت ایلخانی در جاده ابریشم بود که در قالب همایش بین‌المللی در 30 آبان‌ماه با محوریت‌های مختلفی برگزار خواهد شد و دیگری پروژه بررسی ظهور اسلام در راه ابریشم بود که این پروژه به عهده بنده گذاشته شده است تا در این زمینه بررسی‌هایی صورت گیرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: