• شنبه ۱۰ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 976-584-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

صندوق‌های سرمایه‌گذاری، چه کاری انجام می‌دهند؟


مدیر بورس منطقه‌ای زنجان گفت: صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبالغ کوچک را جمع‌آوری می‌کنند.


مهرداد محبی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، در رابطه با صندوق‌های سرمایه‌گذاری، اظهار کرد: به طور خلاصه کار صندوق‌ها این است که مبالغ کوچک را جمع‌آوری می‌کنند و این سرمایه جمع شده را به صورت تخصصی در حوزه‌های مختلف تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کنند و هر سودی که از بابت این فعالیت حاصل شد به نسبت سهم هر سرمایه‌گذار تقسیم می‌شود.


این مسئول ادامه داد: مدیر صندوق هم بابت فعالیت حرفه‌ای کارمزد دریافت می‌کند و حوزه‌های فعالیت این صندوق‌ها می‌تواند اوراق بهادار، ارز، طلا و حتی ساختمان یا یک پروژه باشد و فرد می‌تواند با کمترین مبالغ می‌تواند بخشی از یک سرمایه‌گذاری بزرگ باشد و هر زمان اراده کند، سرمایه‌گذاری قابل تبدیل به پول نقد است.

 

وی افزود: لازم نیست فرد سرمایه‌گذار معامله‌گر حرفه‌ای باشد چون حرفه‌ای‌ها برای آنان کار می‌کنند؛ چرا که خرید و فروش سهام یک فعالیت تمام‌وقت است و لازم نیست فرد وقت بگذارد و درگیر کارهای اداری و مالی مربوط به توزیع سود و گزارش و محاسبه شود.

 

محبی خاطرنشان کرد: صندوق‌های سرمایه‌گذاری همان پول جمع‌آوری و یک کاسه شده از سرمایه‌گذاران است، این پول‌ها توسط یک مدیریت حرفه‌ای در یک سبد متنوعی از اوراق بهادار(سهام و اوراق با درآمد ثابت و ...) با هدف کسب سود نقدی و یا افزایش NAV  (قیمت سهام) سرمایه‌گذاری می‌شود.

 

مدیر بورس منطقه‌ای زنجان، یادآور شد: صندوق سرمایه‌گذاری یک شرکتی است که پول سرمایه‌گذاران مختلف را جمع‌آوری و یک کاسه کرده و سپس با تجمیع این سرمایه‌های خرد، قدرت این را پیدا می‌کند که از مزایای یک سرمایه‌گذاری در مقیاس بزرگ بهره ببرد و از طرف سرمایه‌گذاران این پول‌ها را در انواع اوراق بهادار مثل سهام و اوراق با درآمد ثابت کوتاه‌مدت و بلندمدت سرمایه‌گذاری می‌کند که این مجموعه اوراق بهادار به اصطلاح پرتفوی نامیده می‌شود.

 

وی تصریح کرد: سرمایه‌گذران در اصل سهام یا واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری را می‌خرند که هر واحد نشانه سهم سرمایه‌گذار از مالکیت و درآمدهای صندوق است و فرد با خرید سهام صندوق، پول خود را در اختیار شرکتی قرار می‌دهد که با استفاده از یک تیم مدیریت حرفه‌ای سعی می‌کند تا با تشکیل پرتفویی از سهام و انواع اوراق بهادار، سود کسب کند.

 

این مسئول اظهار کرد: در جهان معمولا افراد اوراق بهادار را مستقیما به حساب خود معامله نمی‌کنند، در عوض پول‌های خود را به سمت شرکت‌های سرمایه‌گذاری معروف به صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک هدایت می‌کنند که این صندوق‌ها ایده اصلی‌شان یک کاسه کردن پول‌های افراد مختلف و سرمایه‌گذاری آن‌ها توسط یک تیم مدیریت حرفه‌ای، به نمایندگی از سرمایه‌گذاران است و سابقه این صندوق‌ها در جهان بیش از یک قرن است که با ایده "وحدت قدرت می‌آفریند" شکل گرفته تا افراد حقیقی هم بتوانند با جمع شدن پول‌ها از مزایای یک سرمایه‌گذاری در مقیاس بزرگ استفاده کنند.

 

محبی با اشاره به نحوه کسب سود، گفت:  فرد می‌تواند از دو طریق افزایش قیمت سهام صندوق و دریافت سود تقسیمی سود کسب کند به طوری که وقتی ارزش پرتفوی صندوق بالا می‌رود، طبیعتا خالص ارزش دارایی‌های صندوق هم بالا می‌رود که به خالص ارزش دارایی هر سهم به اصطلاح NAV  می‌گویند. خالص ارزش دارایی‌ها برابر ارزش دارایی‌ها منهای بدهی‌ها است که بر مبنای هر سهم بیان می‌شود همچنین در  سود تقسیمی نیز برخی صندوق‌ها ممکن است با توجه به سیاست‌هایشان از محل درآمد سودهای سهام پرتفوی خود یا بهره‌‌های اوراق با درآمد ثابت، سودی بین سهامداران خود تقسیم کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: