• دوشنبه ۵ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 976-886-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

معاون وزیر آموزش و پرورش خبر داد:

هدف‌گذاری توسعه ۵۰۰ مرکز یادگیری محلی طی سال‌های آینده


معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، از هدف‌گذاری و توسعه ۵۰۰ مرکز یادگیری محلی طی سال‌های آینده خبر داد و گفت: برنامه‌های سوادآموزی از طریق این مراکز ادامه خواهد یافت.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، علی باقرزاده صبح امروز در حاشیه نخستین یادواره شهدای سوادآموزی استان زنجان و ۱۷۶ شهید کشور، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از رویکردهایی که طی پنج ساله گذشته در بخش سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش با جدیت دنبال شده، برنامه‌محوری بوده که مبتنی بر پژوهش و جامعه‌شناسی است.

 

وی افزود: برنامه‌های ریشه‌کنی بی‌سوادی حول محور زمینه‌سازی و پشتیبانی از انقلاب اسلامی و برنامه‌ریزی در حوزه تبیین، تبلیغ و نیازسنجی بوده است که در این راستا با هدف‌گزاری کمی، حدود فعالیت استان‌ها تعیین می‌شود.

 

این مسئول تصریح کرد: سالانه بالغ بر ۴۸۰ تا ۵۳۰ هزار نفر در دوره‌های سوادآموزی ثبت‌نام می‌کنند که حدود ۲۰۰ هزار نفر نیز در برنامه‌های مکمل و فوق‌برنامه از قبیل مسابقات مختلف، طرح‌های خواندن و خانواده و کتابخوانی شرکت می‌کنند.

 

باقرزاده یادآور شد: در دو سال گذشته 8000 معلول تحت آموزش سوادآموزی قرار گرفتند و با همه تلاش‌های صورت گرفته در پنج ساله گذشته، نرخ با سوادی 85.2 درصد رشد کرده که این مقدار 14 برابر میزان رشد سال‌های ۸۵ تا ۹۰ بوده و سه برابر میزان رشد جهانی است.

 

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 5 درصد شهروندان ۱۰ تا ۴۹ ساله از مهارت‌های پایه سواد برخوردار نبوده و بی‌سواد هستند که از لحاظ کمی این رقم دو میلیون و ۳۹۰ هزار نفر است که رقم زیادی برای این رده سنی به‌شمار می‌آید. همچنین برخی از اتباع خارجی هستند که سالیانه ۲۵ هزار نفر از این اتباع تحت آموزش قرار می‌گیرند.

 

باقرزاده، از تدوین و چاپ کتاب مخصوص سوادآموزی ویژه اتباع خارجی خبر داد و افزود: خوشبختانه کتاب مخصوص سوادآموزی ویژه اتباع خارجی در ایران تدوین و به چاپ رسیده است تا افرادی که در حوزه گفتاری و شنیداری با مشکل مواجه هستند، از مطالب این کتاب بهره‌مند شوند اما با همه تلاش‌های صورت گرفته آمار نرخ بی‌سوادی در کشور رقم قابل توجهی است.

 

این مسئول ادامه داد: در تلاش هستیم از سال‌هایی که برای اجرای برنامه ششم باقی‌مانده، اکثر استان‌ها را به حد نرمالی از باسوادی برسانیم، زیرا رسیدن به رقم صفر به معنای اینکه بی‌سوادی در کشور وجود ندارد، نیست اما در تلاش هستیم این آمار را به رقم قابل قبولی برسانیم.

 

وی خاطرنشان کرد: بالغ بر ۲۰ استان بالای ۹۶ درصد از باسوادی قرار دارند، ۱۲ استان بالای ۹۷ درصد و استان زنجان نیز جزو ۲۰ استان بالای ۸۶ درصد از باسوادی است و حدود ۷ استان بالای ۹۸ درصد از نرخ باسوادی برخوردارند که این حاکی از رسیدن به نتیجه مطلوب است.

 

باقرزاده یادآور شد: استان‌هایی چون سیستان و بلوچستان، آذربابجان‌غربی، کردستان، بخش‌هایی از کرمان و هرمزگان هنوز نیاز به وقت‌گذاری بیشتر جهت ارتقای نرخ باسوادی دارند، با وجود اختصاص یک‌ششم منابع به استان سیستان و بلوچستان و هزینه ۵۰ میلیارد تومانی، نرخ با سوادی ۱۰ تا ۴۹ سال در این استان ۸۳ درصد است.

 

وی گفت: امیدواریم در مدت دو سال آینده در نیمی از استان‌ها به حد قابل قبولی در نرخ باسوادی دست یاببم؛ مسئله آموزش و توانمندسازی بزرگسالان موضوع دائمی و همیشگی است که نمی‌شود تعطیل کرد.

 

باقرزاده تصریح کرد: حدود ۳۵۰ مرکز یادگیری محلی ایجاد شده است که این مراکز، محل توانمندسازی افراد در قالب یادگیری مهارت‌های زندگی فعالیت می‌کنند که بالغ بر ۵۰۰ مرکز هدف‌گذاری شده است تا سال‌های آینده محقق شود و برنامه‌های سوادآموزی از طریق این مراکز اجرا و توسعه یابد.

 

برچسبها: سوادآموزی.مراکز یادگیری محلی.زنجان.شهدای سوادآموزی.؟باقرزاده


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: