• پنجشنبه ۱۵ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 976-986-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

یک مسئول در دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان:

شیر مادر، خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی را کاهش می‌دهد


کارشناس شیر مادر معاونت درمان دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان اظهار کرد: در شیرخوارانی که باشیر مادر تغذیه نمی‌شوند، خطر مرگ به دلیل بیماری‌های عفونی شش برابر بیشتر از شیرخواران تغذیه شده با شیر مادر است.


زینب اسماعیلی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه تاکنون هیچ شیر مصنوعی معمولی و رژیمی یا سایر ترکیبات، ساخته نشده که معادل و یا حتی نزدیک به شیر مادر باشد، گفت: در قرآن کریم در سوره‌های بقره و احقاف هشت مرتبه، به طور مستقیم به شیر مادر اشاره شده است. خدای مهربان و عظیم تک‌تک سلول‌های موجودات را با علم و آگاهی خلق کرده و موجودی را که در زمینه تهیه و تغذیه خود ناتوان است، در زمانی معین متولد می‌کند. پروردگار دانا قبل از تولد، غذای مخصوص و منحصر به فرد آفریدگان را در سینه مادرش به جریان درمی‌آورد .


وی ادامه داد: تغذیه با شیر مادر ادامه حمایت مادرانه از نوزاد است، تا بتواند دنیای جدید و پر تنش پس از تولد را با آرامش بیشتری شروع و طی کند. شیر مادر هر نوزادی مخصوص خود اوست، اگر نوزاد به هر دلیل در زندگی داخل رحمی دچار کمبود باشد، مواد شیر مادر او طوری تغییر می‌کند که دقیقا همان مشکل را برطرف کند. در صورتی‌که شیر خشک فاقد ویژگی‌های مذکور برای شیر مادر است. محروم کردن نوزاد در صورتی‌ که مادر واجد شرایط شیردهی برای نوزاد باشد، می‌تواند سلب این موهبت الهی و تکرار نشدنی محسوب شود .


کارشناس شیر مادر معاونت درمان دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان اظهار کرد: در شیرخواران تغذیه شده با شیر مادر ارتباط عاطفی مادر و نوزاد قوی‌تر است. این شیرخواران در مقایسه با سایر شیر خواران با شیر خشک تربیت پذیری بهتر، تکامل عصبی بیشتر، باهوش‌تر، فعال‌تر، قدرت تشخیص قوی‌تر، مکالمه و ارتباط عاطفی بهتری دارند. همچنین کمتر از سایرین درگیر بزهکاری، اعتیاد، اضطراب، اختلالات عصبی، عاطفی - روانی می‌شوند و به دلیل دریافت مواد محافظتی زنده و محرک سیتم ایمنی از شیر مادر، کمتر دچار چاقی، دیابت، فشار خون، چربی خون، بیماری‌های روده و انواع سرطان‌ها در بزرگسالی می‌شوند.


اسماعیلی خاطرنشان کرد: در شیرخوارانی که با شیر مادر تغذیه نمی‌شوند خطر مرگ به دلیل بیماری‌های عفونی شش برابر بیشتر از شیرخواران تغذیه شده با شیر مادر است. مطالعه‌ای که در کشور کانادا انجام شد، نشان داد از هر 1000 کودکی تغذیه نشده با شیر مادر در مقایسه با کودکانی که فقط 3 ماه از شیر مادرتغذیه شده‌اند، مراجعه به مطب 2033 بار بیشتر، طول مدت بستری بیش از 200 روز و دریافت نسخه 600 بار در گروه اول، بیشتر بوده است .


این مسئول اظهار کرد: تغذیه با شیر مادر بایستی از همان بدو تولد با آغوز انجام شود. مهمترین اثر حفاظتی آغوز شیر مادر تولید مواد زنده حفاظتی است. آغوز به علت داشتن خاصیت ضد ویروسی، ضد میکروبی و ضد التهابی که اصلا در شیر مصنوعی وجود ندارد، می‌تواند به‌علت افزایش سیستم ایمنی شیرخوار، با مواد مضر و مهاجم به روده شیر خوار مقابله کند. مواد موجود در آغوز علاوه بر پوشاندن سطح تمام پرزهای روده به میکروب‌ها می‌چسبد و مانع از تهاجم آن‌ها می‌شود. ایجاد ایمنی برای شیرخواری که در هفته‌های اول قادر به ترشح مواد ایمنی نیست، بدن نوزاد را در مقابل تهاجم تعداد بی‌شماری میکروب، ویروس و باکتری حفاظت می‌کند و دارای اثرات بسیار سودمند و موثر است.


وی افزود: اگر خانواده‌ها بتوانند اطلاعات به موقع، صحیح و آموزش‌های ضروری را از افراد آموزش دیده دریافت کنند، با کاهش نگرانی و دریافت جواب سئوالات، آرامش فکری و مالی‌شان تامین شده و انگیزه و اطمینان خاطر بیشتری برای شیر دهی پیدا می‌کنند. این خانواده‌های آموزش دیده محال است ماده‌ای غیر از شیر مادر ارزشمند را برای تغذیه شیرخوار خود انتخاب کنند.


این مسئول خاطرنشان کرد: این وظیفه خطیر به عهده کارکنان و دست‌اندرکاران دخیل در امر سیاست‌گذاری ملی و سیستم‌های بهداشتی درمانی است که با هماهنگی، همکاری، حمایت، پایش و اصلاح به موقع اشکالات، سلامتی را برای نوزادان و کودکان سرزمین‌مان تضمین کنند.


اسماعیلی افزود: در حال حاضر همه مراکز بهداشتی درمانی، بیمارستان‌ها و مراکز آموزشی درمانی کشور در همه بخش‌های مرتبط با مادر و نوزاد در خصوص اجرای برنامه‌های آموزش شیردهی و رفع مشکلات مرتبط با آن، فعالیتی موثر دارند و می‌توانند پاسخ‌گوی نیازهای خانواده‌ها در این خصوص باشند. کلینیک شیردهی مرکز آموزشی درمانی آیت‌الله موسوی به غیر از فعالیت در همه ساعات شبانه‌روز، در شیفت‌های صبح آماده ارائه خدمات تخصصی شیردهی به همه مراجعین استان است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: