• پنجشنبه ۸ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۲
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 976-485-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

کارشناس امور دینی:

غدیر؛ جریان شایسته‌سالاری دین است


کارشناس امور دینی گفت: غدیر یک جریان شایسته‌سالاری دینی است که در جریان آن حضرت محمد (ص)، امام علی (ع) را به‌عنوان نمونه این شایسته‌سالاری در تاریخ اسلام معرفی کردند.


حجت‌الاسلام یوسف مصطفوی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: زمانی که دین اسلام نهال کوچکی بود، پیامبر اکرم (ص) به دنبال فردی توانمند با تفکر مثبت و بر اساس شایسته‌سالاری بودند.


وی افزود: در مبانی دین اسلام، شایسته‌سالاری در علم، تدین، آگاهی و اخلاق‌مداری پایه‌ریزی شده است؛ نگاه دین به جامعیت و حفظ و صیانت از اسلام است که امام علی (ع) به عنوان تربیت یافته پیامبر اکرم (ص) تنها ولی پس از شخص پیامبر (ص) به شمار می‌رفتند.


مصطفوی تصریح کرد: شخصیت امام علی (ع) به گونه‌ای بود که حتی افراد خارج از دین اسلام نیز مجذوب ایشان می‌شدند؛ و در جریان غدیر پیامبر اکرم (ص) نگاه سالم از دین را به جامعه ارائه کردند.


این کارشناس در ادامه افزود: غدیر تنها یک واقعه تاریخی نبود، بلکه در این روز دین و جامعیت رهبری کامل شد؛ در این روز پیامبر اکرم (ص) دست امام علی (ع) را به عنوان انسانی کمال یافته و کامل شده بالا برده تا پس از ایشان امام علی (ع) ولی امت شود.


مصطفوی تصریح کرد: امام علی (ع) تنها فرد پس از پیامبر اکرم (ص) بودند که می‌توانستند از نهال کوچک اسلام حفظ و حراست کنند اما پس از اندک زمانی از گذشت غدیر و رحلت پیامبر اکرم (ص)، کسانی که با علی (ع) بیعت بسته بودند، آن روز را فراموش و انکار کردند.


این کارشناس در ادامه خاطرنشان کرد: پس از غدیر دو جبهه مقابل یکدیگر صف‌آرایی کردند، جبهه نخست انسان‌های دارای کمال و شایسته‌سالاری و جبهه دوم انسان‌هایی که هوای نفسانی و شیطانی عقل و قلب‌شان را از بین برده بود. باید به این نکته توجه داشت ک همواره در طول تاریخ این دو جبهه حضور داشته و دارند.


مصطفوی یادآور شد: استکبار شوم جهانی دسته‌ای است که در جبهه انسان‌های ناقص و پیرو هوای نفسانی قرار دارند که همواره با ایجاد دشمنی سعی در فراموش کردن غدیر و موضوع شایسته‌سالاری دینی را دارند اما باید گفت تنها راه برون‌رفت از شرایط کنونی، توجه به غدیر است، امروز جامعه نیاز به شایسته‌سالاری دارد.


وی خاطرنشان کرد: امروز هر آنچه در اختیار داریم باید در مسیر تبعیت و تاسی از شایسته‌سالاری امام علی (ع) قرار گیرد، زیرا جامعه تشنه همین شایسته‌سالاری است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: