• جمعه ۱۶ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 976-7114-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

رئیس شورای ملی زیتون ایران:

صادرات کنسرو زیتون به عراق و پاکستان فراهم شده است


رئیس شورای ملی زیتون گفت: سرمایه‌گذاران برای صادرات کنسرو زیتون حمایت می‌شوند و صادرات کنسرو زیتون به عراق و پاکستان فراهم شده است.


مهدی عباسی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: متاسفانه برخی دلالان برای این‌که زمینه‌های سودجویی بیشر را فراهم کنند، اذعان می‌کنند که زیتون ارزان است و نمی‌توان برای صادرات آن اقدام کرد. در حالی که برای صادرات کنسرو زیتون به کشورهایی از جمله عراق و پاکستان رایزنی‌هایی صورت گرفته است و سرمایه‌گذاران برای صادرات کنسرو زیتون حمایت می‌شوند .


وی با تاکید بر این‌که واردات زیتون، ضربه به تولیدکنندگان است، ادامه داد: نیازی به واردات میوه زیتون نداریم و تقریبا در این زمینه خودکفا هستیم و فقط باید در زمینه واردات روغن زیتون ساماندهی صورت گیرد .


عباسی با تاکید بر این‌که عده‌ای با مطرح کردن مباحثی از جمله کمبود زیتون به دنبال واردات این محصول هستند، افزود: منافع عده‌ای در واردات است و برای این منظور از هیچ تلاشی فروگذار نیستند. در حالی که واردات، درمان دردها و دغدغه‌های موجود نیست و تنها راهی که پیش روی ما است و منطقی به نظر می‌رسد، سامان دادن به تولیدات داخل است .


رئیس شورای ملی زیتون ایران با بیان این‌که عدم برندسازی یکی از مهم‌ترین مشکلات تولید زیتون در ایران است، اظهار کرد: یکی از تسهیلاتی که دولت می‌تواند به تولیدکنندگان پرداخت کند، ارائه ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده به صورت یارانه و طی دو سال است؛ چراکه با این اقدام در واقع پول مردم به خود مردم بازگردانده می‌شود .


وی در ادامه با اشاره به این‌که برخی از فروشگاه‌های عرضه زیتون در کشور به صورت قاچاق زیتون را وارد کرده و به فروش می‌رسانند، خاطرنشان کرد: قاچاق در هر صنفی ضربه به تولیدکنندگان داخلی محسوب می‌شود و باید راه‌کارهایی برای جلوگیری از قاچاق محصولاتی که در کشور تولید می‌شود، پیش‌بینی کرد. در همین راستا، فقدان برندسازی نیز از جمله دلایل موفق نبودن رویکرد تولید محصولات جانبی از زیتون در کشور است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: