• جمعه ۱۶ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 976-3084-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

یک مسئول در اداره‌کل امور مالیاتی استان زنجان تاکید کرد:

لزوم اعتقاد مردم به رسالت مالیات در توسعه کشور


مدیر روابط‌عمومی اداره‌کل امور مالیاتی استان زنجان گفت: مردم باید به رسالت مالیات در توسعه کشور اعتقاد پیدا کنند.


هاشم دینی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: درآمدهای مالیاتی بهترین و سالم‌ترین منابع درآمدی دولت‌ها جهت نیل به اهداف اقتصادی و اجتماعی در جامعه است و مالیات، مشارکت مردم در تامین هزینه‌های عمومی و نوعی هزینه اجتماعی است که مردم به عنوان بهای استفاده از خدمات دولت می‌پردازند. در بیشتر کشورها، درآمدهای مالیاتی بخش عمده‌ای از منابع درآمدی را تشکیل می‌دهد. البته با توجه به سطح توسعه و ساختار اقتصادی میزان سهم مالیات از کل درآمدهای عمومی در میان کشورهای مختلف، متفاوت است.


این مسئول ادامه داد: برای اینکه مردم به رسالت مالیات در توسعه کشور اعتقاد پیدا کنند نیاز به فرهنگ‌سازی است. اما اشاعه فرهنگ پرداخت مالیات در جامعه، نیاز به سرمایه‌گذاری و آگاهی دادن به مردم در خصوص نتایج و آثار مثبت آن دارد. مردم باید حس کنند که پرداخت مالیات یک نوع مشارکت ملی است و برای رسیدن به پیشرفت اقتصادی و عظمت و اقتدار کشور نیاز به همکاری افراد جامعه با دولت است و تنها در چنین شرایطی است که مردم ارایه اظهارنامه را تکلیف دانسته و پرداخت به موقع مالیات و بها دادن به سیاست‌های اقتصادی و مالیاتی را یاری نمودن به دولت در قبال برنامه‌های اقتصادی مقاومتی خواهند دانست.


وی افزود: در کشور ما به جهات گوناگون تاریخی و مذهبی پرداخت مالیات، با اکراه و اجبار همراه بوده است و مردم به دلایل گوناگون از مالیات می‌گریزند و سعی در کتمان درآمدهای خود می کنند و در اعلام به موقع آن با واحدهای مالیاتی همکاری لازم را نمی‌کنند و میزان همکاری مردم با نظام مالیاتی و تمایل آن‌ها به پرداخت مالیات به درجه رشد اجتماعی و اعتقاد آنان نسبت به رسالت این نظام بستگی دارد.

 

دینی خاطرنشان کرد: از آنجایی که شکوفایی اقتصادی و سیاست‌های کشور به این است که همه چیز به درستی مورد بهره‌برداری قرار گیرد، لذا جایگزینی درآمدهای مالیاتی به جای درآمدهای نفتی یک ضرورت انکارناپذیر در اقتصاد است و جلوگیری از وابسته شدن اقتصاد کشور به نفت از اهم امورات است؛ چرا که فروش نفت از عوامل وابستگی کشور به تصمیم‌های بیگانگان است و درآمدهای مالیاتی و ملی می‌تواند جایگزین درآمدهای ناپایدار نفتی شود.

 

مدیر روابط عمومی اداره‌کل امور مالیاتی استان زنجان، یادآور شد: به همین منظور لازم است با استقرار نظام مالیاتی قوی و ایجاد بسترهای فرهنگی مناسب و ترغیب مردم به پرداخت مالیات، ساختار اقتصادی قوی در کشور را ایجاد کرد که اینکار بدون بسترسازی فرهنگی در بین اقشار مختلف مردم، منجر به شکست می‌شود


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: