• دوشنبه ۱۲ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 976-1386-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

در اولین کنفرانس کاتالیست ایران مطرح شد؛

حجم زیادی از نیاز کشور به کاتالیست‌ها از طریق واردات تامین می‌شود


کاتالیزورها مواد شیمیایی هستند که در فرآیندهای شیمیایی باعث افزایش سرعت واکنش می‌شوند، شناخت عمیق از فاکتورهای تبدیل شیمیایی در هر واکنش تبدیلی و ایجاد شرایط بهینه باعث افزایش بازدهی و عملکرد واحد و به تبع آن باعث صرفه‌جویی اقتصادی می‌شود، کاتالیست در هر واکنش شیمیایی که سرعت و شرایط بهینه مورد نظر باشد کاربرد دارند.

 

به گزارش ایسنا‌، منطقه زنجان، اولین کنفرانس کاتالیست ایران به همت گروه شیمی دانشگاه زنجان و کمیته تخصصی کاتالیست انجمن شیمی ایران، دهم و یازدهم شهریور در دانشگاه زنجان بر گزار شد.

 

در این جشنواره 522 مقاله به دبیرخانه این کنفرانس ارسال شده و از این تعداد 400 مقاله پذیرفته شده که 10 مقاله به صورت سخنرانی و 390 مقاله به صورت پوستر ارائه می‌شوند. همچنین دو سخنران کلیدی و 10 سخنران مدعو طی دو روز برگزاری این کنفرانس سخنرانی می‌کنند.

 

از برنامه‌های جنبی این کنفرانس برگزاری نمایشگاه دستاوردها و توانمندی‌های شرکت­‌های دانش‌بنیان خصوصی، برگزاری سخنرانی‌‌ها و گارگاه‌های آموزشی، تورهای استان‌گردی و ... را می‌توان نام برد.

 

دبیرکل اولین همایش کاتالیست ایران می‌گوید: در اواخر بهمن‌ماه سال 1396 که اولین جلسه کمیته تخصصی کاتالیست انجمن شیمی ایران برگزار شد، مقرر شد که با توجه به نقش و اهمیتی که  کاتالیست‌ها در صنعت و تحقیقات دارد، به‌طور ویژه به این موضوع پرداخته شود و قرار بر این شد که یک کنفرانس تخصصی در این حیطه برگزار شود.

 

علی رمضانی ادامه می‌دهد: در حدود 10 سال قبل در دانشگاه شهید بهشتی یک کنفرانس بین‌المللی برگزار شد که پس از این کنفرانس، دیگر کنفرانسی در این زمینه در سطح کشور برگزار نشد که پس از گفت‌وگوهای مختلف تصمیم به برگزاری این کنفرانس گرفته شد و دانشگاه زنجان به عنوان میزبان آن انتخاب شد.

 

وی خاطرنشان می‌کند: کمیته علمی کنفرانس با حضور تعداد زیادی از اساتید دانشگاه‌های مختلف کشور تشکیل شد که کار بررسی مقالات را بر عهده داشتند و این کنفرانس در محورهای گسترده طراحی و تعریف شده است. به علت اینکه هدف این بود که به موضوع کاربرد علم در زندگی بشر توجه بیشتری صورت گیرد و دانشجویان و جوانان و کسانی که در آینده می‌خواهند این کنفرانس را ادامه دهند به مسئله کاربردهای مختلف این علم و فناوری در صنعت توجه داشته باشند.

 

این مسئول با اشاره به کاربردهای زیاد کاتالیست‌ها در صنایع گوناگون مانند نفت، گاز، پتروشیمی، پلیمر، پالایش، مسائل زیست‌محیطی، اظهارمی‌کند: حجم زیادی از نیاز کشور به کاتالیست‌ها از طریق واردات تامین می‌شود که باعث خروج مقدار بالایی ارز از کشور می‌شود، هرچند که شرکت‌های دانش‌بنیان زیادی در این زمینه شروع به کار کرده‌اند و پیشرفت‌های خوبی هم حاصل شده است.

 

رمضانی تصریح می‌کند: حدود 522 مقاله به دبیرخانه کنفرانس ارسال شد که از مقالات پذیرفته شده 9 مقاله به صورت سخنرانی و 390 مقاله هم به صورت پوستر ارائه می‌شود. زمینه مقالات پذیرفته شده هم در حوزه‌های مختلف مانند نانوکاتالیست‌ها، کاتالیست‌های همگن، فتوکاتالیست‌ها و نیمه‌‍ هادی‌ها، کاتالیزگرهای متخلخل و چارچوب‌های فلزی‌ ـ آلی، الکترو کاتالیست‌ها، کاتالیست در حفاظت از محیط زیست، نانوکامپوزیت‌ها و نانوسرامیک‌ها و سایر زمینه‌های مرتبط با کاتالیست‌ها است.

 

در ادامه، عضو شورای علمی انجمن شیمی ایران با اشاره به اینکه انجمن شیمی ایران یکی از قدیمی‌ترین انجمن‌های علمی کشور است، می‌گوید: این انجمن سابقه‌ای 50 ساله دارد و در دهه 40 کار خود را شروع کرده و نقش مهمی در جا افتادن رشته شیمی داشته  است.

 

عیسی یاوری خاطرنشان می‌کند: بعد از انقلاب هم انجمن شیمی با یک وقفه کوتاه فعالیت خود را شروع کرد و کنفرانس‌ها و همایش‌های متعددی به صورت سالانه برگزار کرده است و همچنین از فعالیت‌های دیگر این انجمن راه‌اندازی مجلات و ژورنال‌های علمی معتبر بوده است.

 

وی با اشاره به این که در کشورهای مختلف انجمن‌های علمی به عنوان بازویی قدرتمند برای مسئولان کشوری در امر مشاوره و برنامه‌ریزی عمل می‌کنند، اظهار می‌کند: در کشور نیز تا حدودی به این مسئله توجه شده است اما هنوز جای کار زیادی وجود دارد.

 

عضو شورای علمی انجمن شیمی ایران خاطر نشان می‌کند: نقش انجمن شیمی که می‌تواند یک مشاور خوب برای برنامه‌ریزان کشور باشد هنوز چندان جا نیفتاده است؛ چه در تدوین سرفصل‌های دروس و چه در حوزه‌های دیگر که البته انجمن شیمی تلاش خود را برای تاثیرگذاری در این موارد انجام می‌دهد.

 

یاوری می‌افزاید: حدود 200 نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های مختلف کشور در انجمن شیمی ایران عضویت و فعالیت دارند.

 

در ادامه، استاد دانشگاه تربیت مدرس و سخنران کلیدی اولین کنفرانس کاتالیست ایران با اشاره به اینکه‌ بخش صنعتی ما توان جذب تحقیقات در زمینه کاتالیست را دارد، اظهار می‌کند: از آنجایی که این کنفرانس، اولین کنفرانس کاتالیست ایران است و در نوع خودش یک کار ابتکاری است که انجمن شیمی از خود نشان داده و یک کنفرانس تخصصی است که محققان را در زمینه‌های مختلف و از دانشگاه‌های مختلف دور هم جمع کرده است، امیدواریم که شروع خوبی برای کنفرانس‌های بعدی باشد.

 

علی مرسلی خاطرنشان می‌کند: این کنفرانس سخنرانان خیلی خوبی دارد و مقالات خوبی هم به صورت پوستر ارائه شده است و با توجه به اینکه گروه شیمی دانشگاه زنجان یک گروه قوی و تاثیرگذاراست و اساتیدی دارد که در زمینه کاتالیست‌ها هم کارهای قوی انجام داده‌اند، این کنفرانس به نظر من بسیار راضی‌کننده بوده است.

 

استاد دانشگاه تربیت مدرس، اهمیت کاتالیست‌ها و این کنفرانس را در بخش صنعتی مهم ارزیابی می‌کند و می‌افزاید: باتوجه به اینکه ما سالانه حجم زیادی از نیازمان را در کاتالیست‌ها از طریق واردات تامین می‌کنیم و این مواد هم به شدت مورد نیاز بخش‌های مختلف اقتصادی کشور هستند، این کنفرانس می‌تواند نتایج خوبی در این زمینه برای کشور ما داشته باشد.

 

مرسلی ادامه می‌دهد: قطعا برای اینکه یک دانشی به محصول برسد، اولین قدمش این است که این دانش تولید شود و بعد به منابع بالادستی خودش وارد شود و وارد بخش‌های صنعتی شود. وقتی که تولید انبوه داشته باشیم، حداقل بخشی از این تولیدات علمی مراحل تکاملی را طی می‌کند و در کشور ما هم به صورت جدی عرض می‌کنم که بخش صنعتی توان جذب این تحقیقات را دارد.

 

وی به بعضی موارد کاربردی کاتالیست‌ها نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: در حوزه‌هایی مانند صنعت نفت و پتروشیمی و پالایشگاه یا در مورد تصفیه فاضلاب‌ها و خالص‌سازی می‌توان از این مواد استفاده کرد.

 

در ادامه، عضو هیئت علمی دانشگاه مراغه اظهار کرد: این کنفرانس ویژگی‌هایی مانند حضور پررنگ صنایع و مخصوصا بخش‌های خصوصی و گستردگی محورهای کنفرانس و حضور متخصصان از رشته‌های مختلف را دارد که باعث شده کار برای کنفرانس‌های بعدی سخت شود؛ چون کنفرانس‌های بعدی باید چیزی بیشتر از این کنفرانس ارائه دهند و این کارشان را سخت می‌کند.

 

صادق رستم‌نیا ادامه می‌دهد: ما در کشورمان از نظر تئوریک و کارهای آزمایشگاهی جایگاه خوبی داریم اما از نظر صنعتی جای کار زیادی وجود دارد. کارهایی انجام شده اما همه به صورت جزیره‌ای بوده و منسجم عمل نشده است و یکی از اهمیت‌های این کنفرانس همین است که کارهای پراکنده را دور هم جمع می‌کند و تبادل اطلاعات صورت می‌گیرد و کارها هدفمندانه‌تر به پیش خواهد رفت.

 

برگزاری این گونه همایش‌ها می‌توانند اطلاعات زیادی را در زمینه کاتالیست‌ها برای دانشجویان فراهم آورند و این گردهمایی‌ها می‌توانند زمینه را برای رشد در این زمینه افزایش دهد و زمینه را برای فعالیت در این زمینه افزایش دهد و وابستگی‌ها را در این زمینه نسبت به کشورهای بیگانه کمتر کند.

 

گزارش از: زهره میرعیسی‌خانی ـ خبرنگار ایسنا (منطقه زنجان)


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: