• سه شنبه ۱۳ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 976-9014-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

یک مدرس دانشگاه:

افزایش نشاط اجتماعی در گرو شادی و نشاط درونی افراد است


یک مدرس مهارت‌های زندگی اظهار کرد: برای افزایش نشاط اجتماعی باید ابتدا افراد شادی و نشاط درونی خود را به دست بیاورند .


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، سیدرضا طباطبایی در اولین سمینار افزایش نشاط اجتماعی کاهش خشونت با رویکرد جامعه شناختی، با اشاره به اینکه برای اینکه بتوان نشاط اجتماعی را در جامعه افزایش داد باید ابتدا در حوزه‌های دیگر این نشاط اجتماعی جاری و ساری شود، گفت: برای افزایش نشاط اجتماعی باید ابتدا افراد شادی و نشاط  درونی خود را به دست بیاورند و سپس شادی و نشاط خانواده تامین شود و پس از آن نشاط در جامعه تزریق شود .


وی ادامه داد: اولین کلید افزایش نشاط در جامعه و خانواده سلام دادن به همدیگر با روی باز و لبخند است؛ چرا که سلام دادن سلامتی می‌آورد و راه‌های ارتباطی را برای ارتباط افراد می‌گشاید .


مشاور روان‌شناسی فردی و ازدواج خاطرنشان کرد: دومین کلید نشاط اجتماعی تشکر کردن است؛ چراکه تشکر کردن باعث تولید دو هورمون «سرتونین» و «دوپامین» می‌شود که این دو هورمون نیز باعث ترشح هورمون محبت «اکسیتوسین» می‌شود. همچنین هورمون سرتوزول را کاهش می‌دهد و خشم و تنش را کاهش می‌دهد .


طباطبایی افزود: عذرخواهی و بخشش متقابل یکی دیگر از کلیدهای افزایش نشاط در اجتماع است و اگر بنا است تا از فردی  عذرخواهی کنیم باید صادقانه و صمیمانه باشد و از اشتباه خود اظهار پشیمانی کنیم .


این مدرس مهارت‌های زندگی خاطرنشان کرد: با نگاهی به مجرمان و بزهکاران می‌توان به این نتیجه رسید که بسیاری از آسیب‌های اجتماعی ریشه در عدم توجه به افراد دارد؛ چراکه اگر افراد مورد توجه خانواده و اجتماع قرار گیرند‌، افراد کمتر به سمت بزه گرایش پیدا می‌کنند .


این استاد دانشگاه افزود: پذیرش و احترام از دیگر کلیدهای افزایش نشاط در افراد است که احترام گذاشتن سبب می‌شود طرف مقابل احساس کامل بودن کند و افراد مورد نیاز دوست داشته شدن است. در این صورت افراد احساس خوبی نسبت به خود داشته باشد و موجب همبستگی و نشاط اجتماعی می‌شود .


وی گفت: عامل بودن یکی دیگر از کلیدهای نشاط اجتماعی است. اینکه افراد حس مفید بودن بکنند و احساس کنند که کاری از دست‌شان برمی‌آید .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: