• دوشنبه ۲۶ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 976-1886-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

عضو هیئت علمی گروه فلسفه دانشگاه زنجان:

امید نداشتن به آینده شغلی، دلیل بی‌انگیزگی تحصیلی است


عضو هیئت علمی گروه فلسفه دانشگاه زنجان اظهار کرد: امید نداشتن به آینده شغلی، دلیل بی‌انگیزگی تحصیلی است.

 

رهام شرف در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه دلایل متعددی برای بی‌انگیزگی دانشجویان نسبت به ادامه تحصیل وجود دارد، گفت: این بی‌انگیزگی به مراتب در میان دانشجویان رشته انسانی بیشتر است و در بین دانشجویان ریاضی کمتر و در پزشکی به نظر می‌رسد وجود نداشته باشد.

 

وی با اشاره به اینکه این بی‌انگیزگی امر همگونی نیست، ادامه داد: این امر در میان دانشجویان یکسان نیست و دانشجویان انسانی علی‌رغم توصیه‌های رهبری مبنی بر اینکه از علوم انسانی در جوامع استفاده شود با توجه به بی‌توجهی که به رشته‌های علوم انسانی می‌شود وضعیت بدتر است. زمانی که یک دانشجو امید به آینده نداشته باشد خود به خود انگیزه خود را برای ادامه تحصیل از دست می‌دهد.

 

عضو هیئت علمی گروه فلسفه دانشگاه زنجان افزود: در سال‌های اخیر، تعداد دانش‌آموزان شرکت‌کننده در رشته ریاضی و انسانی کاهش یافته است و بر تعداد رشته‌های تجربی افزوده شده است؛ چراکه در حال حاضر و با توجه به سیستم موجود در سیستم آموزشی که رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی بازار کار خوبی دارند همه دانش‌آموزان تلاش می‌کنند که در این رشته‌ها شرکت کنند.

 

این استاد دانشگاه زنجان افزود: جذب دانشجو به میزان مورد نیاز جامعه از کارهایی است که وزارت بهداشت انجام داده و همین امر موجب شده تا برای آینده افراد کار وجود داشته باشد، در حالی که در سایر رشته‌ها این‌گونه نیست و در رشته‌های انسانی حتی افراد پس از خواندن درس، امیدی به اشتغال ندارند.

 

شرف خاطرنشان کرد: شغل و رشته تحصیلی به نوعی هویت فرد را در جامعه شکل می‌دهد و زمانی که فرد نمی‌تواند شغل خوبی پیدا کند، هویت خود را متزلزل می‌بیند و دچار افسردگی می‌شود.

 

وی اظهار کرد: از طرفی دیگر پررنگ شدن فضای مجازی نیز باعث ایجاد درگیری فکری در افراد شده است و اطلاعات را به صورت سطحی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند و کتابخوانی به شدت کاهش می‌یابد و این اطلاعات یک اطلاعات کلی است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: